Đilas: Bojkot već uspeo; Živković: Nema primera da je igde uspeo
BEOGRAD: Na pitanje šta bi političke stranke koje su se opredelile za bojkot izbora, smatrale konkretnim uspehom bojkota - određeni procenat izlaznosti, reakciju međunarodne zajednice... predsedavajući Saveza za Srbiju Dragan Đilas i Predsednik Nove stranke Zoran Živković, nude potpune različite odgovore.
Dragan Đilas smatra da bi uspeh bio raspisivanje novih izbora, a za njega su oni mogući, ako nijedna relevantna opziciona stranka na njima ne učesvuje, a u ovom trenutku siguran je da neće. To za njega već predstavlja uspeh bojkota.
"Takav parlament ne može da funkcioniše previše dugo i siguran sam da ćemo vrlo brzo doći do nekih novih izbora, verujem pod uslovima, koji će omogućiti da svi na njima učestvujemo", rekao je Đilas za Tanjug.
Izlasnost na izbore, po njemu, nije nešto što je važno, kao ni eventualna reakcija međunarodne zajednice nakon izbora.
Predsednik Nove stranke Zoran Živković, međutim navodi da, kako on kaže, nema primera u istoriji, ni u Evropi, ni van Evrope da je bojkot uspeo.
Zato, kako kaže, ne može ni da da definiciju šta je merilo da li je bojkot uspeo ili ne.
Živković je za Tanjug rekao da o bojkotu sa kolegama iz Saveza za Srbiju razgovara od novembra 2018. godine, navodeći da ih je "sto puta" do sada pitao kako misle to da ostvare, šta bojkot donosi, šta se radi te večeri kada se zatvore birališta, šta se radi za sedam dana, mesec dana, ali i šta se radi za četiri godine, ako to traje. "Njihov odgovor je bio, nisu to procenti, to nije važno, jedini odgovor koji je mogao da se stavi u jedinu razumljivo rečenicu je bio - da bismo time smanjili dužinu vladavine Aleksandra Vučića", rekao je Živković.
Onda ih je, kaže, upitao, da li je uspeh, ako je Vučić "rešio da vlada" 20 godina da se to smanji na 18 godina uz konstataciju da razume "ogorčenje stanjem u državi, u medijima pre svega, u pravosuđu, policiji, zbog kriminala i korupcije, ali da bojkot nije odgovor"
U prilog tome, naveo je da je 1997. godine čak bio i kreator jednog bojkota i da je pet, šest dana posle izbora, na Predsedništvu Demokratske stranke, u kojoj je tada bio zamenik predsednika, donet zaključak koji nisu mogli da objave, jer je kaže, sadržao mnogo ružnih reči koji su sami sebi uputili zbog toga što su se upustili u takav rizik.
Živković je pozvao opoziciju da se još jednom okupe i analiziraju šta bojkot donosi, a šta odnosi, ocenjujući da je, kako kaže, sve bliži zaključku da bojkot pomaže Aleksandru Vučiću.
Skrenuo je pažnju da su oni i 2000.godine dobijali savete od Olbrajtove, Šredera, Krisa Patena, Žaka Širaka da bojkotuju izbore, jer će ih, kako im je tada rečeno, Slobodan Milošević "pokrasti" i da neće moći da ga uhvate.
"Mi smo rekli: Ne, pustite nas, i svi znaju šta se posle toga desilo", rekao je Živković.
Dragan Đilas na ovakve Živkovićeve ocene nije želeo da odgovori, uz ocenu da izbegava da komentariše izjave političara, čak i onih koji danas vode državu i čija reč ima samim tim i ozbiljnu težinu, a na poziv da se opozicija ponovo okupi i razgovara o izlasku na izbore odgovara odrečno.
"Ne postoji mogućnost da Savez za Srbiju učestvuje na izborima", poručuje Đilas.