DANAS NASTAVAK KONSTITUTIVNE SEDNICE SKUPŠTINE APV Balint Juhas kandidat za predsednika vojvođanskog parlamenta
Konstitutivna sednica Skupštine Vojvodine nastavljena je danas, a započeta je 9. februara potvrđivanjem mandata izabranih poslanika na izborima za pokrajinski parlament, održanim 17. odnosno 30. decembra prošle godine.
Kako tada nisu izabrani predsednik, potpredsednici, niti generalni sekretar i radna tela očekuje se da će se to danas dogoditi. Sednicu vodi najstariji poslanik ovog saziva Miroslav Španović(PUPS).
Prema saznanjima „Dnevnika”, Skupština će imati sedam potpredsednika, a ono što je izvesno je da će Savez vojvođanskih Mađara (SVM) kandidovati upravitelja Fondacije „Prosperitati” Balinta Juhasa za predsednika Skupštine Vojvodine, što je najavio predsednik SVM Balint Pastor, a o čemu je u utorak uveče raspravljao Savet te stranke. Juhas, inače nosilac pokrajinske izborne liste SVM-a na poslednjim izborima, trebalo bi da nasledi Ištvana Pastora (SVM) koji je bio prethodni predsednik Skupštine Vojvodine od 2012. do svoje smrti u jesen prošle godine.
- Balint Juhas biće novi predsednik pokrajinskog parlamenta! Rezultat razgovora je da funkcija predsednika Skupštine AP Vojvodine, koja je od izuzetne važnosti, i dalje pripada Savezu vojvođanskih Mađara. Predsednik Izvršnog odbora SVM-a, direktor Fondacije „Prosperitati“, moj dragi prijatelj nastavlja rad Ištvana Pastora, mog oca u Novom Sadu, koji je ovu dužnost obavljao u tri mandata. Čestitam i želim mu mnogo uspeha! - napisao je Pastor na svom Instagramu.
Prvi kandidat na listi naprednjaka za pokrajinske izbore u decembru prošle godine bila je diplomirani pravnik, nekadašnja gradonačelnica Sombora (od 2016. do 2020. godine), koja je potom obavljala funkciju držvne sekretarke u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijlna pitanja, a kasnije u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Dušanka Golubović. Zbog toga se počelo nagađati da bi baš ona mogla da od Mirovića nasledi mesto predsednika Pokrajinske vlade. U tom slučaju bila bi prva žena koja bi se našla na čelu tog izvršnog organa. Ipak, kao Mirovićevi mogući naslednici u javnosti se spominje i dosadašnji potpredsednik Skupštine Vojvodine Damir Zobenica, ministarka Maja Gojković, koja je nekada bila na čelu Novog Sada, ali i bivši ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.
Pastor je saopštio i da će SVM u pokrajini i dalje imati jednog potpredsednika vlade, kao i da će i dalje voditi Sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu, nacionalne manjine – nacionalne zajednice, te da će im pripasti one pozicije pomoćnika i zamenika sekretara kao i u prethodnom periodu.
Podsetimo, u Skupštini Vojvodine odlučivaće ukupno 120 poslanika. U novom sazivu biće devet poslaničkih grupa, iako je na decembarskim izborima cenzus prešlo šest lista , dok će po stranačkoj pripadnosti, u Skupštini biti 20 stranaka i pokreta. Poslanička grupa SNS-a i u ovom sazivu ima najviše članova- 62, a njen predsednik je Dmitar Stanišić, diplomirani pravnik i odbnornik u Skupštini Grada Sremska Mitrovica, dok je njegova zamenica Stanisalava Hrnjak, predsednica GO SNS u Kikindi, koja je za poslanicu u Skupštinu AP Vojvodine izabrana 2020. godine, dok je 2017. godine imenovana za predsednicu Skupštine grada Kikinde. Pred današnju sednicu došlo je do izmena u devetočlanoj poslaničkoj grupi, odnosno Balint Juhas više nije predsednik poslaničke grupe SVM već je na sajtu Skupštine AP naveden kao poslanik koji nije član ni jedne poslaničke grupe. Stoga je kao predsednik naveden Bojan Bagi (do sad je bio zamenik), dok će njegova zamenica biti Ana Marija Pinter. Poslanična grupa SPS-JS ima sedam članova.Poslaničku grupu od pet članova „Napred Vojvodino”, poslaničku grupu „Stranka slobode i pravde” čini devet članova, „Srbija centar (Srce) - ZLF - PZP” osam, „Narodni pokret Srbije - Ekološki ustanak” sedam, „DS - Zajedno - PSG” šest i poslaničku grupu „Novi DSS - POKS (NADA)” sedam članova. Ovo je prvi saziv vojvođanske skupštine u kom je SRS ostala bez mandata, kao i LSV koji je prvi put samostalno nastupio na izborima.
Balint Pastor je kazao da će SVM na lokalne izbore, koji su najavljeni za 2. jun, izaći samostalno, kao i do sada, a da izuzetak predstavljaju one lokalne samouprave, u kojima Mađari žive u dijaspori, i da će tu imati predstavnike na listi SNS-a.
- To su one lokalne samouprave u kojima je to jedini način da Mađari mogu da zastupaju svoje interese jer je mađarska zajednica malobrojna, a opet, važnim smatramo da svugde gde žive Mađari postoji neko ko može da zakuca na vrata gradonačelnika i može da kaže da imaju jedno mađarsko društvo, mađarsku manifestaciju koju treba podržati, ili nešto tome slično - rekao je Pastor i dodao sa je cilj da SVM zadrži predsednike opština u Kanjiži, Bačkoj Topoli i Senti, kao i da poveća svoje učešće u vlasti u drugim lokalnim sredinama u Vojvodini.
Kada je reč o Pokrajinskoj vladi imajući u vidu da je, shodno Statutu AP Vojvodine, rok za formiranje Pokrajinske vlade 90 dana od konstitutivne sednice vojvođanskog parlamenta, a s obzirom na činjenicu da su poslanici u novom sazivu verifikovali svoje mandate 9. februara, u prvoj polovini maja ističe i rok za konstituisanje izvršnog organa Pokrajinske skupštine.
Po svemu sudeći, Igor Mirović, nakon osam godina, neće biti na čelu Pokrajinske vlade pošto je u utorak uveče prilikom otvaranja nove zgrade Studentskog kulturnog centra u Novom Sadu rekao da je to bilo njegovo poslednje političko delovanje i da se političkoj sceni više neće vraćati. On je postao predsednik Pokrajinske vlade 2016. godine i vodio je u dva mandata. Statut Pokrajine navodi da kandidata za predsednika pokrajinske vlade predlaže predsednik Skupštine, pošto sasluša mišljenje predstavnika poslaničkih grupa. Imajući u vidu da je pobednička lista „Aleksandar Vučić – Za našu decu” osvojila najveći broj poslaničkih mesta, jasno je da obezbeđivanje potrebnog broja glasova neće biti problem. Statut Vojvodine predviđa da, u slučaju da se ne ispoštuje rok od 90 dana od konstituisanja Skupštine za izbor pokrajinske vlade, predsednik vojvođanskog parlamente donosi odluku o prevremenom prestanku mandata, odnosno raspuštanju Skupštine, nakon čega se raspisuju novi izbori za Skupštinu Vojvodine.
Silvia Kovač