Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dačić: Uplitanje "treće strane" u dijalog nepotrebno 

11.10.2017. 16:06 16:09
Piše:
Foto: Tanjug

BUDIMPEŠTA: Potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova, koji učestvuje na godišnjem sastanku šefova diplomatije Višegradske grupe i Zapadnog Balkana, u Budimpešti, poručio je nepotrebno uvođenje "treće strane" u ocenu napretka Srbije, jer nepotrebno komplikuje stvari i usorava proces pregovaranja.

Dačić je, na skupu održanom na temu "Ubrzavanje proširenja na zapadnom Balkanu", istakao da reformski napori Srbije treba da budu u potpunosti prepoznati od EU i valorizovani otvaranjem novih poglavlja, u skladu sa napretkom koji u svakom poglavlju ostvarimo



Istakao je da je ubrzavanje EU integracija Srbije svakodnevni radni zadatak sa kojim se srpska administracija i društvo u celini susreću i ponovio da nema dileme da je glavni spoljnopolitički i ekonomski prioritet Beograda punopravno članstvo u EU.



"Pokušaji da se naša spoljna politika predstavi kao sedenje na dve, tri ili-ne-znam-koliko stolica nije tačna. Vrlo jasno svim našim partnerima u svetu kažemo kuda idemo. Ne bi trebalo stalno ocenjivati naše odnose sa istočnim partnerima, jer su oni tradicionalni, prijateljski i imaju snažan ekonomski segment".



Dačić je upozorio, međutim, da povezivanje procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine i otvaranje drugih pregovaračkih poglavlja može imati štetne i usporavajuće efekte po proces evropskih integracija Srbije.



" Beskrajno insistiranje da se napredak u pregovaračkom procesu veže po svaku cenu sa napretkom u dijalogu Beograd-Priština, ne samo da predstavlja nepotrebno birokratsko usporavanje, već je i politički štetan", rekao je.



Ukazujući na činjenicu, koja postoji samo kod pregovaračkog procesa Srbije, Dačić je rekao da monitoring dijaloga Beograd-Priština, kao kriterijum za otvaranje pregovaračkih poglavlja, je potpuna novina i jedinstvena u našem slučaju.Međutim, dodao je,. imperativ je da i države članice EU prihvate činjenicu da dijalog i napredak u dijalogu ne zavisi samo od spremnosti Beograda.



" Uvođenje ''treće strane'' u ocenu našeg napretka je nepotrebno komplikovalo stvari i dovodi, što je jasno vidljivo, do usporavanja procesa pregovaranja, čak i u slučajevima kada za to nije odgovoran Beograd. Pitanje normalizacije odnosa na relaciji Beograd-Priština treba da bude isključivo u okviru Poglavlja 35, a ne da se pravi paralelizam između ovog i drugih poglavlja, niti da se ovo poglavlje predstavlja kao uslov svih drugih poglavlja", kazao je Dačić.



Istakao je da će insitiranje na takvom stavu doneti mnogo više političke štete nego što su to u stanju da vide mnogi učesnici u ovom procesu.

Šef srpske diplomatije je ukazao da su pitanja bezbednosti aktuelnija nego ikad, ali i da su, međutim, politički momenat i bezbednost dve stvari koje idu zajedno i ne mogu se razdvojiti.



"U tom kontekstu kada se govori o ubrzanju evropskih integracija država regiona, a samim time i Srbije, postoji nekoliko stvari koje treba spomenuti, o kojima se mora razmišljati i eventualno, pronaći novi odgovori za pitanja koja nas već neko vreme drže ''politički budnim''", kazao je.



Podsetio je da se već duže vreme govori o zamoru od proširenja u državama članicama, pre svega u državama koje su osnivači EU. "Nas je, ipak, obradovalo istupanje predsednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera pre nekoliko nedelja, za koje se nadamo da će i članice podržati, u kome je pozvao na kreiranje i implementaciju strategije za uspešno pristupanju Srbije i Crne Gore u EU do 2025. godine, kao vodećih kandidata iz regiona. Mi mislimo da je ovo ostvariv cilj", rekao je Dačić.



.Podsetio je i da je Srbija, od 21. januara 2014. godine, kada su započeli pregovori o pristupanju EU, otvorila 10 od ukupno 35 pregovaračkih poglavlja."Tu upravo i vidimo problem", istakao je Dačić i dodao da je u proteklim godinama stvorena, kako je kazao, veštačka teza u okviru EU, neutemeljena u svakom smislu, da ne treba da se otvara više od dva poglavlja tokom jednog predsedavanja, kako se ne bi stvorila pogrešna slika o „prebrzom“ pregovaračkom procesu. 



Realno, smatra Dačić, sadašnji tempo otvaranja poglavlja je nedovoljan i ne oslikava pravo stanje stvari o spremnosti Srbije za pregovaranje o članstvu. 



"Sadašnji tempo je čisto politički limitiran, zbog unutrašnjih problema u nekim državama članicama. Takav pristup neće dovesti do željenog rezultata za obe strane", kazao je Dačić i dodao da ne treba da podseća da otvaranje poglavlja nikako ne znači i njihovo zatvaranje, već je u interesu svih, kao u slučaju poglavlja 23 i 24, da se ona otvaraju na osnovu kvaliteta pregovaračkih pozicija i ostvarenog napretka u reformama.

Piše:
Pošaljite komentar