Dačić u Moskvi: Rusija je uvek na strani Srbije
MOSKVA: Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da je Rusija uvek na strani Srbije i da joj pruža podršku na velikim međunarodnim forumima, dodajući da je ta podrška bitna za odbranu našeg teritorijalnog integriteta i suvereniteta.
Dačić je to izjavio novinarima u Moskvi nakon susreta sa ruskim kolegom Sergejem Lavrovim i potpredsednikom ruske vlade Jurijem Borisovim, sa kojima se sastao u okviru Mešovitog komiteta za saradnju Srbije i Rusije, te istakao da je ta podrška Rusije i danas potvrđena.
Na sastanku s Lavrovim analizirali smo naše odnose i još jednom istakli da su naši politički odnosi na visokom nivou, da je značajan bio susret dvojice predsednika, Vučića i Putina, u Sočiju, kao i da je bio potvrda našeg velikog prijateljstva, rekao je Dačić.
Šef srpske diplomatije kaže da je ruskog kolegu informisao o situaciji na KiM, o, kako dodaje, velikim problemima sa kojima se suočava srpski narod u južnoj srpskoj pokrajni, opstrukciji Prištine, a naročito ukazao na poslednje izjave prištinskih političara da "ukoliko Srbija ne prizna Kosovo da će izbiti rat".
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da je Velika Britanija podržala prijavu Vljore Čitaku protiv njega u Savetu bezbednosti, ali da su se tome usprotivile Kina i Rusija i dodao da se na njega žalila predstavnica Prištine u SAD-u koja je, kako kaže, izrekla niz laži o Srbiji i srpskom narodu.
Čitaku se žalila jer sam pokazao njenu krštenicu. Nisam želo da manipulišem njenim ličnim podacima već sam govorio o tome da je ona i dalje državljanin Srbije. A ako to ne želi, treba da zatraži otpust iz državljanstva, što nije uradila, rekao je Dačić novinarima u Moskvi.
Šef srpske diplomatije je kazao da se Čitaku žalila na to što je pokazao njenu krštenicu, iako, kako je istakao, ona na svakoj sednici SB cinično optužuje Srbiju za ''razne izmišljotine''- kolonizaciju Kosova, genocid, silovanje 20.000 Albanki...
Velika Britanija, koja je bila predsedavajuća prošlog meseca, želela je da pošalje pismo i osudi to što sam uradio, ali su se Rusija i Kina usprotivile, tako da do toga nije došlo, rekao je Dačić.
Na konstataciju novinara da su Albanci s KiM masovno kupovali pasoše u opštinama u južnoj Srbiji, Dačić je rekao da oni to ne moraju da rade jer su državljani Srbije i imaju pravo na lična dokumenta.
Tu je verovatno bilo reči o falsifikovanju mesta boravka da bi imali pogodnosti ko što je putovanje bez viza. Ne kažemo da Albanci s KiM ne treba da imaju naše državljanstvo, već konstatujemo da ga imaju, a kažu da su nezavisna država, kazao je Dačić.
Čitaku je prošlog meseca podnela prijavu protiv Dačića jer je javno pokazao njenu krštenicu iz 1990. godine da bi dokazao da su dokumenta Albancima izdavana i na srpskom i na engleskom jeziku.
Sve to preti da destibilizuje situaciju na KiM, dijalog je u prekidu i on svakako neće biti nastavljen dok se ne ukinu takse, podvukao je Dačić.
Najavio je da će Srbija i Rusija nastaviti komunikaciju po pitanju KiM, koja je, kaže, za našu zemlju od posebnog značaja jer ta Rusija daje podršku Srbiji na svim međunarodnim forumima, uvek je na našoj strani, a to je, ističe, od vitalnog značaja za odbranu našeg teritorijalnog integriteta i suvereniteta.
Dačić je najavio i da će Lavrov posetiti Srbiju na proleće iduće godine.
Naveo je i da je imao sastanak sa potpredsednikom ruske vlade Borisovim, sa kojim je, dodaje, dogovorio da se sledeća sednica Mešovitog komiteta održi početkom marta u Kazanju.
To je predlog ruske strane, oni su posebno zainteresovani da se tom prilikom obiđe i veliki industrijski gigant koji je, između ostalog, zanteresovan za dislokaciju svojih proizvodnih pogona u Srbiju, rekao je Dačić.
Na sastanku je, kaže, ocenjeno da se ekonomski odnosi dve zemlje dobro razvijaju, dodajući da je spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Rusije prošle godine iznosila oko tri milijarde dolara.
Za prvih devet ili deset meseci ove godine već smo skoro dostigli taj nivo, što znači da će obim spoljnotrgovinske razmene premašiti tu cifru i očekujemo da će biti za 10 odsto veći nego prošle godine, a cilj je da u narednim godinama dostignemo razmenu od četiri milijarde dolara, kazao je Dačić.
Navodi da je tema razgovora sa Borisovim bila i saradnja u oblasti energetike i kako teku pregovori između Rusije i Ukrajine, dodajući da je za Srbiju, dok se ne završi Turski tok, veoma važna trasa gasa koja prolazi kroz Ukrajinu, jer je za sada jedina koja vodi gas ka našoj zemlji.
Vučić i Putin su o tome već razgovarali u Sočiju, srpski deo gasovoda je skoro 90 odsto završen, Bugarska je krenula da radi, a Jurij Borisov me je rekao da su ih Bugari izvestili da dnevno rade pet kilometara gasovoda, što znači da bi oni tokom sledeće godine mogli da završe njihov deo, rekao je Dačić.
Razgovarali su, kaže Dačić, i o projektima u oblasti infrastrukture, naročito železničke, poljoprivredi, i izrazili obostrano zadovoljstvo što je Srbija potpisala Sporazum o slobodnoj trgovini sa zemljama Evroazijske unije.
Sva statusna pitanja srpskog naroda u Crnoj Gori moraju se rešavati dogovorom, izjavio je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i pozvao crnogorsku vlast da se, kako kaže, ozbiljno razgovara o imovini Srpske pravoslavne crkve (SPC) kako bi se smirile tenzije, a ne podsticali sukobi.
Mislimo da to nije dobro i da može izazvati velike probleme. Shodno tome svi bi trebalo da imaju razumevanja da se taj problem može rešiti isključivo dijalogom, rekao je Dačić novinarima na pitanje kako će se rešiti pitanje otimanja imovine SPC u Crnoj Gori povodom najavljenog usvajanja Predloga zakona o slobodi veroispovesti i pravnom statusu verskih zajednica u toj zemlji.
Upitan da li je sa ruskim ministrom inostranih poslova Sergejem Lavrovim, s kojim se danas sastao u Moskvi, razgovarao o trenutnoj situaciji i političkim tenzijama u Crnoj Gori, Dačić je kazao da se nisu dotakli te teme.
Inače, šef srpske diplomatije prisustvovao je danas u Moskvi na pripremnom sastanku srpsko-ruskog Međuvladinog komiteta za trgovinu, ekonomsku i naučno-tehničku saradnju.
Veoma pozitivno smo ocenili razvoj naših ekonomskih odnosa i zaključili da se već sada pripremamo za sledeću sednicu Mešovitog komiteta kako bismo videli koji su to sledeći projekti koje možemo da radimo, naveo je šef srpske diplomatije.
Na konstataciju novinara da je u Rusiji sve manje naših radnika i na pitanje da li namerava da se sretne sa privrednicima Srbije koji tamo rade, kako bi ih oni detaljno upoznali sa problemima koje imaju, Dačić je odgovorio da ta tema nije nova i da je izneta na prošloj sendnici mešovitog Komiteta.
Biće to razmatrano i na sledećoj sednici. Naša je ideja da bi trebalo da se potpiše određeni sporazum koji se toga tiče, da bi se rešilo pitanje rada naših radnika, kako ti ljudi ne bi imali problema. Uglavnom zbog neregulisnog statusa, oni nalaze često u problemu. Zainteresovan sam da čujem i mišljenje naših kompanija koje ovde rade, tako da bismo mogli tim povodom sledeći put da organizujemo sastanak, istakao je Dačić.