Dačić: Takse skrenule pažnju sa suštinskih pitanja
BEOGRAD: Privremene institucije u Prištini su uvele takse na robu iz Srbije kako bi skrenule pažnju sa suštinskih pitanja u odnosima Beograda i Prištine, kao što su rasvetljavanje sudbine ubijenih Srba na KiM, prava Srba u južnoj srpskoj pokrajini, imovine Srbije, formiranje Zajednice Srpskih Opština i mnoga druga, primetio je danas šef srpske diplomatije Ivica Dačić.
Govoreći na protestnom skupu u organizaciji Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM, Dačić je istakao da jednostrano proglašena nezavisnost Kosova, koja se danas slavi u Prištini, satkana od laži i zločina.
"Juče ste mogli da čujete kako Hašim Tači kaže da je Kosovo priznalo 116 zemalja, a oni su uveli takse jer je 13 zemalja povuklo priznanje. Takođe, 74 članica UN glasalo da Kosovo uđe u Interpol. Pa kako onda 116? To je priča za međunarodnu zajednicu, to je priča za druge zemlje kako bi bile navučene da priznaju Kosovo", rekao je Dačić.
Podseća da su iz Prištine dolazile priče da su Srbi zarobili Alabance na stadionu, a da nijedan novinar koji je pokušao da snimi to nije video, kao i da su Srbi uzimali krv od albanske dece za svoje vojnike.
"I ostale laži... A istina je da je 200.000 Srba proterano sa KiM i istina je ova soba kidnapovanih i ubijenih na KiM. Uvođenjem taksi Priština je skrenula pažnju sa suštinskih pitanja, jer valjda želi da pokaže da je zločin protiv Srba legitiman", naveo je Dačić.
Zapitao je šta to Priština obeležava kad za 11 godina od jednostrane nezavisnosti nije postala članica Saveta Evrope, UN, UNESCO-a, Inerpola, i drugih međunarodnih organizacija i podsetio da je EU sa Kosovom potpisala sporazum kao sa teritorijom, a ne kao sa državom.
Dačić kaže da Srbiji nije u intresu da zaoštrava sukob sa Prištinom, već da razgovara i da dođe do kompromisnog rešenja.
"Srbija nema nameru da prizna nezavisnosti i to nikada neće uraditi", podvukao je Dačić i dodao da će Srbija nastaviti da vodi politiku povlačenja priznanja iako se na nju vrši veliki pritisak da sa tim prestane.
Kaže da će se o pitanjima, sa kojih su takse skrenule pažnju, kao što su rasvetljavnaje ubijenih Srba, prava Srba na KiM, formiranje ZSO tek biti deo razgovora sa Prištinom, kao i pitanje imovine Srbije.
"Srbija je otplatila više od 700 miliona dolara kredit za Trepču za ovih dvadesetak godina koje su kosovske firme uzimale, i da treba još 200 miliona dolara, mi to otplaćujemo zato što smatramo da je Kosovo deo srpske teritorije, a oni ne kažu nemojte vi nama da plaćate mi smo nezavisna država, kada treba da se plaća onda su oni su deo Srbije", naveo je Dačić.
Osim toga, ukazao je da su danas na vlasti u Prištini ljudi koji se nalaze na poternicama za zločine na KiM.
"Jedan od braće Mazreku je rekao da je Fatmir Ljimaj ne samo naredio, već i učestovao u ubijanju i silovanju žrtava u Plećki. Danas je Ljimaj na čelu pregovaračkog tima Skupštine Kosova", ukazao je Dačić.
Predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM Simo Spasić je na protestnom skupu rekao da je ovo tužan dan za porodice kosmetskih žrtava, dok u Prištini Haradinaj, Tači, Veselji, Ljimaj slave lažnu državu.
"Ko bi mogao da veruje da će zločinci predstavljati Albance u Briselu", rekao je Spasić.
Udruženje, kaže Spasić, od države traži da pomognu porodicama kosmetskim žrtvama i da se zakonom regulišu njihova prava, odnosno da se izjednače prava civilnih žrtava sa palim borcima i vojnicima.
"Tražimo da do 17. marta naše porodice dobiju prava o civilnim žrtvama rata, ako ne dobijemo odgovor od Vlade Srbije mi ćemo iz Spomen sobe 17. marta krenuti do Vlade po odgovor", rekao je Spasić.
Zastupnica Udruženja Snežana Marković podsetila je da je na jučerašnji dan 2001. godine kod Podujeva ubijeno 12 Srba, a 43 ranjeno, i da je tada život izgubilo dvododišnje dete.
"Danas ta zločinačka ruka slavi i veliča ne samo proglašenu lažnu državu Kosovo, već i zločine nad Srbima i u Livadicama, Orahovcu, Goraždevcu, Obiliću, Peći i širom KiM", zaključila je Marković.
Vučić dobro zastupao Srbiju u Mihnenu
Ivica Dačić ocenio je danas da je predsednik Srbije Aleksanar Vučić na Mihnenskoj bezbednosnoj konferenciji dobro zastupao Srbiju i srpske interese.
Upitan da prokomentariše da li je u Minhenu bilo više "sluha" za srpske probleme, Dačić je odgovorio da je najznačajniji segmet bio panel na kojem je Hašim Tači tvrdio da Srbija sprečava Kosovo da pristupi međunarodnim organizacijama, a da je Briselskim sporazumom dogovoreno drugačije, ali da ga je predsednik Vučić dobro upitao da pokaže gde to piše.
"To nikada nije dogovoreno, ja sam potpisao Briselski sporazum. Svi su mogli da vide koliko su različiti stavovi i koliko smo udaljeni od rešenja", rekao je Dačić.
Koliku međunarodnu podršku danas Priština ima, ukazuje Dačić, pokazuje to što je obeležavanju jednostrano proglašene nezavisnosti u Prištini danas jedino prisutvovao Edi Rama.
Upitan da prokomentariše šta znači potpuna normalizacija odnosa Beograd i Prištine, koja se često pominje u američkim pismima, Dačić misli da čak ni autori tog pisma ne znaju šta to tačno znači.
"Amerika ne ulazi u to šta će se Beograd i Priština dogovoriti. O tome tek treba da se razgovara, a razgovori na tu temu o tome šta je prihvatljivo kao kompromis nisu još započeti", rekao je Dačić.
Kaže da to svakako nije platforma poput one koju je Priština nedavno predstavila i u kojoj se navodi da se ukine Rezolucija 1244, Srbija prizna Kosovo i da se osnuje sud za zločine Srba, jer da je tako, navodi Dačić, i Srbija ima platformu koja glasi da je Kosovo pokrajina u sastavu Srbije.
"Šta ćemo sada, da ratujemo sa platformama? To su potezi koji vraćaju ko zna koliko koraka unazad i udaljavaju nas od rešenja", zaključio je Dačić.