Dačić: Nema napretka u poštovanju ljudskih prava na KiM
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić učestvuje u radu 127. ministarskog sastanka Saveta Evrope u Nikoziji, a u svom obraćanju je poručio da Srbija sa žaljenjem uočava da i nakon višegodišnje primene različitih projekta SE, nema znacajnijeg napretka u poštovanju ljudskih prava i sloboda na Kosovu i Metohiji.
To je, istakao je Dačić, posebno primetno u svakodnevnom životu osoba koje ne pripadaju albanskoj zajednici, pretežno Srba. "Prava koja se i dalje krše ili zahtevaju dodatnu zaštitu polaze od fizičke i pravne bezbednosti, do prava u domenu imovine, kulture i poštovanja verskih sloboda, uključujući slobodan pristup kulturnoj i verskoj baštini", naveo je Dačić.
Govoreći na temu ministarskog skua "Osnaživanje demokratske bezbednosti u Evropi", Dačić je ukazao da više od 200.000 nasilno interno raseljenih osoba još uvek ne može da se vrati svojim domovima. Dačić je iskazao spremnost Srbije da bude konstruktivan partner Savetu Evrope u njegovim budućim aktivnostima na Kosovu i Metohiji.
Osvrnuvši se na Izveštaj generalnog sekretara Torbjorn Jaglanda o stanju ljudskih prava, demokratije i vladavine prava, Dačić je rekao da zaključci iz tog dokumenta podstiču na razmišljanje i izazivaju opravdanu zabrinutost.
"Problem migranata i izbeglica iziskuje zajedničku posvećenost svih, kako bismo obezbedili da odgovori na aktuelnu krizu budu u skladu sa našim međunarodnim obavezama i interesima svih zajedno i svake zemlje pojedinačno. Kao glavni izazov se pri tom izdvaja upravljanje masovnim migracijama, uz istovremeno poštovanje ljudskih prava", naveo je.
Istakao je da Srbija snažno podržava i aktivno doprinosi afirmaciji pristupa Saveta Evrope i posebno generalnog sekretara u rešavanju ovog problema, u skladu sa mandatom Organizacije.
Delimo, istakao je, uverenje da je potrebno preduzimanje hitnih mera radi zaštite dece migranata i tražilaca azila, posebno onih bez pratnje, uključujući aktivno angažovanje u sprečavanju trgovine ljudima i svih vidova njihove zloupotrebe, kao i kažnjavanja odgovornih za krijumčarenje migranata i u tom kontekstu podržavamo Akcioni plan Saveta Evrope za zaštitu dece izbeglica i migranata.
Ukazao je da s obzirom na to da se Srbija nalazi na tzv. zapadno-balkanskoj migracionoj ruti, naša zemlja se suočila sa skoro milion izbeglica i migranta koji su prešli preko njene teritorije od početka ove krize do danas.
To, kazao je Dačić, predstavlja veliki teret za naše kapacitete.Ministar je podsetio da, kako je rekao, nažalost, Srbija ima velika i bolna iskustva sa izbeglicama i interno raseljenim licima.
U Srbiji i danas, podsetio je, boravi 29.457 lica u statusu izbeglica iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, o kojima se brinemo već dve decenije, kao i preko 200.000 interno raseljenih lica, koja su bila primorana da napuste Kosovo i Metohiju posle 1999. godine.
Dačić i Sijarto: Zabrinutost zbog izjava o "Velikoj Albaniji"
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto danas su u Nikoziji razgovarali o situaciji u regionu, a u razgovoru je izražena i zabrinutost zbog izjava albanskih predstavnika o stvaranju tzv. "Velike Albanije".
U prijateljskom razgovoru, koji je održan na marginama 127. ministarstkog sastanka Saveta Evrope, Dačić i Sijarto razmenili su mišljenja i o saradnji na bilateralnom i multilateralnom planu, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
U pogledu bilateralnih odnosa, razgovaralo se o saradnji u oblasti energetike u kontekstu potpisivanja odgovarajućih sporazuma u toj oblasti.
Dačić: SE da doprinese suzbijanju rasizma, ksenofobije...
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je da je u poslednje vreme u regionu bilo opasnog potpirivanja međunacionalne mržnje, uz izjave i aspiracije pojedinih lidera za prekrajanjem granica, naglasivši da SE može da doprinese suzbijanju takvih pojava.
Dačić u Nikoziji učestvuje na 127. ministarskom sastanku Saveta Evrope, koji u četvrtak i danas organizuje kiparsko predsedavanje Komitetu ministara organizuje, a sinoć je prisustvovao na neformalnoj večeri.
On je održao govor na temu "Jačanje poverenja u evropske demokratije: suočavanje za izazovima rasisma, ksenofobije, socijalne marginalizacije, ekstremizma i populizma".
„Problemi rasizma, ksenofobije i ekstremizma, nažalost, u porastu su na čitavom evropskom prostoru. Savet Evrope može značajno da doprinese u suzbijanju ovih pojava. U našem regionu, poslednjih godina i meseci bili smo svedoci govora i zločina iz mržnje, ksenofobije, kao i opasnog potpirivanja međunacionalne mržnje i netrpeljivosti, uz povremene neodgovorne i opasne izjave i aspiracije pojedinih lidera za prekrajanjem granica u regionu", rekao je Dačić u govoru.
Kako je rekao, i generalni sekretar Jagland, u najnovijem izveštaju o stanju ljudskih prava, opravdano ukazuje na problem govora mržnje koji je prisutan u mnogim zemljama.
Dačić naglašava da je istinsko opredeljenje Srbije dalji razvoj regionalne stabilnosti i saradnje kroz dijalog, mir i pomirenje.
Ali, taj cilj je moguće postići isključivo ako takva spremnost postoji na svim stranama i ako se činjenje, ili nečinjenje, svake države u suzbijanju takvih pojava mere istim aršinima, dodao je šef srpske diplomatije.