Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dačić: Realnost na KiM - nema ZSO, stanje nesigurno, osetljivo

07.02.2018. 17:05 08:21
Piše:
Foto: Tanjug

NJUJORK: Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić poručio je danas da je relanost na Kosovu i Metohiji takva da ni posle četiri i po godine nema naznaka da će Priština ispuniti svoju obavezu i formirati ZSO, a da nedavno ubistvo Olivera Ivanovića ukazuje da je bezbednosna situacija na Kosovu nesigurna i osetljiva.

On je na sednici SB UN rekao da su pre početka sastanka stigle sugestije da se "držimo teme sastanka i pokažemo konstruktivnost, miran ton uz izbegavanje konfrontacija"."Kao i ranije, fokusiraću se na akuelnu situaciju i izveštaj generalnog sekretara. Nadam se da će i predstavnica Prištine prihvatiti te sugestije, da neće držati istorijske lekcije i iznosti neistine i neosnovane optužbe i nerealno ulepšavati stvarnost i ignorisati izveštaj generalnog sekretara i realnost na terenu", rekao je Dačić.



On je podsetio da je Briselski sporazum potpisan 2013. i da je uspostavljanje ZSO za Srbiju "krucijalno pitanje od nemerljivog značaja" jer teba da zaštiti vitalne interse Srba na Kosovu."Srbija 4,5 godina strpljivo čeka da Kosovo ispuni tu obavezu. Nnma držvave u SB UN koa nije apelovala da Kosovo tu obavezu ispuni ali pomaka je bilo unazad. Generalni sekretar konstatuje da nema napretka i da nema naznaka kada će se to desiti. To je realnost na terenu", poručio je on.



Takođe, naveo je da je Srbija konsturkrivno i posvećeno učestvovala u dijalogu verujući da će rešvanje svih otovrenih poitanje doprineti miru i stvaranju prilika za napredak regiona i članstvo regiona u EU."Uvereni da nema druge alternative Srbija je dosledno primenjivala svoje obaveze 



Srbija je spremna da nastavi dijalog nastavi ali postavlja se pitanje da li će ijedan dogovor imati smisla ako nema naznaka o formiranju ZSO", poručio je Dačić.Relanost na terenu je, dodao je Dačić, i to da je 16. januara ubijen Ivanović i da je ovaj događaj dramatično ugrozio sigurnost na Kosovu.



"Ubistvo je bezumni teroristički akt koji ugrožava stabilnost ne samo severa već i celog regiona", upozorio je on.Podseti je da je sever Kosova 21. i 22. januara posetio predsednik Srbije Aleksandat Vucicć, pozvavši tada na očuvanje stabilnosti mira staloženosti i dostojanstva i ukazujući da se sve mora rešavati dijalogom i mirnim putem.



Podseti oje da je Srbija uputila pismo Unmiku i Euleksu da njeni organi učestvuju u istrazi, što je ponovio i Vučić u razgovoru sa Hašimom Tačijem."Prištinske institucije su to odbile, ali tri nedelje kasnije nemamo nikakave informacije osim neki h izjava zvaničnika da je reč o mafijaškoom obračunu i da nije etnički motivisano", kaže Dačić.



Prema njegovim rečima, takve izjave predstavljaju samo pokušaj zamagljivanja nesposobnosti ili nespremnosti Prištine da sprovede istragu o ovom gnusnom zločinu. " Privođenje pravdi nalogodavaca i izvršilaca i otkrivanje motiva ključno je za mir i poverenje među stanovništvom na Kosovu", rekao je Dačić.



To je sve dokaz je "bezbednosna situacija ozbiljna, nesigurna i osetljiva i potvrđuje potrebu prisustva međuanarodne zajednice", rekao je on.Kako ističe Dačić, relanost na terenu je i to da su krajem prošle i početkom ove godine, vladajuće strukture, političke partije i njihovi lideri na Kosovu i Metohiji pokušali da donesu odluku o ukidanju zakona o osnivanju Specijalnog suda za zločine počinjene od strane OVK. 



Ukazujući na zabrinutost Srbije on je podsetio i na izjave međuanrodnih zvaničniak, amabasadora SAD i Nemačke s tim u vezi.



On naglašava da je jasno da međunarodna zajednica ne deli mišljenje pokretača ove inicijative i da veruje da stravični zločini protiv Srba i drugih ne-Albanaca na Kosovu i Metohiji, o kojima je u svom izveštaju pisao specijalni izvestilac Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Dik Marti, ne smeju proći nekažnjeno i da se oni ne mogu ni na koji način relativizovati ili opravdati.



"Uz podsećanje na moralnu odgovornost prema žrtvama i njihovim porodicama, smatramo da će nepristrasno, kredibilno i odgovorno utvrđivanje krivične odgovornosti i kažnjavanje zločinaca imati nemerljivu vrednost u borbi protiv nekažnjivosti i pokazati da je pravda dostižna za sve žrtve", rekao je Dačić, ponovivši da je Srbija spremna da pruži sve dokaze kojima raspolaže o brutalnim zločinima koji su počinjeni.



Takođe, dodao je da Srbija u skladu sa svojim zakonima, koji su u potpunosti usklađeni sa međunarodnim pravom, neće odustati od krivičnog gonjenja lica za koje postoje snažni dokazi da su na Kosovu i Metohiji izvršila krivična dela ratnih zločina protiv civilnog stanovništva. 



Zabrinutost i iznenađenje Srbije, prema njegovim rečima, izazvale su i nedavne odluke Interpola o brisanju međunarodnih poternica za određenim brojem lica sa područja Kosova i Metohije, među kojima su i Hašim Tači i Ramuš Haradinaj. "Želeo bih, vrlo otvoreno, da ukažem da ovakve odluke Interpola predstavljaju neshvatljiv presedan, te da su donete protivno svim pravilima ove organizacije", poruči je Dačić.



Podsetio je i da je Tači pomilovao tri člana OVK osuđena na po 30 godina zatvora zbog ubistva petočlane porodice u bliizini Glogovca u avgustu 2001. godine. Radi se o albanskoj porodici Hajra, a među žrtvama su i trogodišnja Adelina Hajra i devetogodišnja Mimoza Hajra.



"Prema izveštaju EULEKS, njihov otac Hamza Hajra bio je pripadnik MUP Srbije, a ubistvo cele porodice predstavljalo je osvetu OVK. Ambasade Francuske, Nemačke, Italije, VB i SAD u Prištini izrazile su u zajedničkom saopštenju duboku zabrinutost povodom odluke Hašima Tačija o pomilovanju zločinaca. Ne treba da vas uveravam koliku je zabrinutost ova odluka izazvala među Srbima na Kosovu i Metohiji", dodoa je on.



Podsetio je i da ima 16.500 interno raseljenih lica u samoj Pokrajini, a u užoj Srbiji, van Kosova i Metohije, preko 200.000 interno raseljenih, a da je održiv povratak ostvarilo je svega njih 1,9 odsto njih.



"Ko je spreman da se vrati tamo gde će svakodnevno biti izložen institucionalnoj diskriminaciji, gde se nacionalna i verska mržnja ne sankcionišu, gde imovina nije zaštićena, gde nema posla, gde su ljudi izloženi zastrašivanju, arbitrarnim hapšenjima i etnički motivisanom nasilju, gde ne mogu da posete grobove svojih predaka i gde vladavinu prava sprovode institucije koje do sada nisu donele ni jednu pravosnažnu presudu za ubistvo velikog broja Srba u periodu posle završetka sukoba?", pita Dačić.



Sve dok se strukturalno i institucionalno ovi problemi ne reše, broj povratnika će, na žalost, biti samo niži, konstatovao je on. 



Dačić kaže i da je Srbija, uverena da je u odnosima sa Prištinom neophodan odgovoran, realan i racionalan pristup okrenut ka budućnosti, nastavila sa unutrašnjim dijalogom na koji je građane pozvao predsednik Aleksandar Vučić.



"Uveravam vas da Srbija želi da ozbiljno i odgovorno doprinese stabilnosti regiona, političkoj saradnji, razumevanju i ekonomskom napretku. Želimo da ponudimo rešenje koje će biti prilika za istorijski dogovor sa albanskom zajednicom na Kosovu i Metohiji i koje neće biti uzrok novih podela, nerazumevanja, nestabilnosti i sukoba. To rešenje mora da uvaži interese Srbije i potrebe srpske zajednice na Kosovu i Metohiji", rekao je on. 



Za postizanje ovog cilja potrebni su iskrena opredeljenost i težnja sa obe strane kako bi se izgradilo toliko neophodno poverenje i poštovanje, a neprimerene i uznemiravajuće izjave pojedinih lidera albanskih političkih partija ne doprinose stvaranju konstruktivne atmosfere za postizanje istorijskog dogovora. 



Za Srbiju su jednostrani potezi Prištine, kao i svaki pokušaj unilateralnog rešavanja bilo kog pitanja u potpunosti neprihvatljivi, ističe Dačić, naglašavjući da se Srbija nedvosmisleno protivi nastojanjima Prištine da formira „Vojsku Kosova".



"Ovakvi i drugi slični pokušaji vrlo riskantni i potencijalno mogu ozbiljno ugroziti ne samo bezbednost Pokrajine i dijalog Beograda i Prištine, već i stabilnost čitavog regiona", upozori je šef diplomatije. 



Pokušaji Prištine da ostvari članstvo u međuanrodnim organizacijama, kao što su Unesko, Interpol i Svetska carinska organizacija u potpunoj suprotnosti sa osnovnim principima međunarodnog prava, i da štetno i nepotrebno politizuju rad međunarodnih organizacija. 



Još jednom je uakzao da jednostrano proglašena nezavisnost "Kosova" predstavlja vrlo opasan i neprihvatljiv presedan koji je, svedoci smo tome, već dao podstrek drugim separatističkim i secesionističkim pokretima širom sveta.

Tanin u SB o Specijalnom sudu, ubistvu Ianovića i ZSO 



Šef Unmika Zahir Tanin ocenio je danas zabrinjavajućim pokušaj dela kosovske vlasti da ukine Specijalni sud za ratne zločine tzv. OVK, ubistvo Olivera Ivanovića i činjenicu da još nisu ispunjene sve obaveze iz Briselsog sporazuma, posebno ukazujući na formiranje Zajednice srpskih opština.



Tanin je u govoru na sednici Saveta bezbednosti o Kosovu ocenio da je formiranje specijalnog suda predstavljalo veliki korak napred za Kosovo.Podsetio je da su svi međunarodni partneri upozorili Prištinu da bi takav potez bio velika šteta po aspiracije Kosova u EU.



Neki politički lideri, kako je rekao, ustuknuli su od tog projekta, ali inicijativa za ukidanje Specijalnog suda i dalje je na dnevnom redu Skupštine."Ovaj sud neće procesuirati nikakvu konkretnu zajednicu već poojedince koji imaju krivičnu odgovornost. Ukidanje Specijalog suda nije realno i do toga neće doći", rekao je Tanin.



Jedini način da se krene napred, dodao je, jeste da se prihvati pravda.Kao još jedan događaj koji je izazvao zabrinutost, Taninin je naveo ubistvo, kako je rekao, uglednog srpskog političara Olivera Ivanovića, koje je "zapretilo da unese novi talas političke nestabilnosti na Kosovo".



"Ako se ne ustanovi identitet počinioca to ne bi bilo samo nepravda već bi podrilo i poverenje svih strana", naglasio je Tanin.On je pozdravio novu strategiju proširenja EU na Zapadni Balkan istovremeno naglasivši da 2018. može da bude zamajac za dijalog Beograda i Prištine.



"Dijalog i normalizacija odnosa Beograda i Prištine preduslov su za apsiracije i ulazak Kosova u EU", rekao je Tanin.On je ocenio da još nisu implementirani svi sporazumi dogovoreni Briselskim dijalogom naročito ukazajući na Sporazum o Zajednici srpskih opština.



"Dijalog bi mogao da bude pozitivno zaključen ako bude dovoljne volje rukovodstva i podsticaja međunarodne zajednice", rekao je specijalni predstavnik UN putem video linka iz Prištine.

Čitaku: Učinićemo sve da rešimo ubistvo Ivanovića



Kosovska ambasadorka u SAD Vljora Čitaku izjavila je danas da će prištinske vlasti "prevrnuti svaki kamen" kako bi se odgovorni za ubistvo Olivera Ivanovića priveli pravdi.



Ona je na sednici Saveta bezbednosti UN rekla da ubistvo Ivanovića nije podstaklo etničku mržnju i da se svi na Kosovu slažu da iza ubistva stoji organizovani kriminal.



Govoreći o Specijalnom sudu za ratne zločine tzv. OVK, Čitaku je rekla da je za njegovo osnivanje glasalo 80 poslanika i da tu inicijativa 43 poslanika za njegovo ukidanje neće ništa promeniti.



Ona je ustvrdila da Kosovo sarađuje sa međunarodnim tribunalima te da je više Albanaca osuđeno za ratne zločine nego Srba."Nijedan sud ne može da revidira istoriju. Ljudi na Kosovu žele pravdu za sve žrtve bez obzira na nacionalnost", rekla je ona.Čitaku je kritikovala srpsko pravosuđe zbog toga što nije rešilo slučaje Čuška i braće Bitići.



Ona je izrazila zadovoljstvo zbog toga što je Interpol uklonio imena Ramuša Haradinaja i Hašima Tačija sa poternica navodeći da je to signal da Interpol više neće dozvoliti Srbiji da ga zloupotrebljava za svoje igre.



Osvrnula se i na juče usvojenu strategiju EU o proširenju navodeći da ona jasno govori da "Kosovo i Srbija moraju da normalizuju odnose i postignu pravno obavezujući sporazum".



"Jasno je da status kvo i zamrznuti konflikt nisu normalizacija. Normalizacija se može postići samo ako Srbija prizna Kosovo, a što pre to ona uradi biće bolje za region", rekla je Čitaku.Tvrdi i da je Priština privržena dijalogu sa Beogradom i primeni sporazuma.



Čitaku se ponovo založila za okočanje Misije UN na Kosovu ili promenu njegovog mandata.

Debata: Osuda ubistva Ivanovića,Specijali sud da počne da radi



Amabsadori zemalja-članica SB UN osudili su danas u okviru debate o Kosovu ubistvo lidera GI SDP Olivera Ivanovića i založzili se za početak rada Specijalnog suda, a kao i obično, ambasadori zapadnih zemalja i Rusije izneli su različita gledišta i procene situacije na KiM.



Američka ambasadorka u UN Niki Hejli pozvala je lidere Kosova i Srbije da uzmu budućnost u svoje ruke i što pre se dogovore o sporazumu o normalizaciji odnosa."Za Kosovo i Srbiju normalizacija je vin-vin predlog. Obe zemlje će profitirati", rekla je Hejli.Ponovila je da SAD podržavaju Briselski dijalog. 



"Najsnažnije apelujemo na lidere Kosova i Srbije da iskoriste šansu, naredni meseci su ključni. Scena je postavljena, korist je jasna, sve što je potrebno je politička volja da se stvori trajni mir između Srbije i Kosova", rekla je ambasadorka SAD.Hejli je rekla da je davno prošlo vreme za promenu mandata Unmika i apelovala na lidere članica vode računa o trošenju sredstava UN.



Ona je rekla da SAD snažno podržavaju članstvo Kosova u Interpol i Ujedinjene nacije."Došlo je vreme da lideri Kosova i Srbije urade ono što Misija ne može, niti joj je bila namera da u saradnji izgrade budućnost uzajamne sigurnosti i prosperiteta", rekla je Hejli.



Ona je rekla da su SAD osudile ubistvo Olivera Ivanovića i ponudile pomoć kosovskim institucijama, ali da veruju da su one u stanju same da pronađu odgovorne za ubistvo.



Predstavnica Francuske ocenila je da je Kosovo, posle 10 godina od proglašenja nezavisnosti, uspešna priča ali da još posla treba da bude urađeno.Na tom putu Kosovo, kako kaže, može da računa na podršku Francuske, posebno kada je reč o vladavini prava i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.Francuska, kako kaže, osuđuje ubistvo Olivera Ivanovića i poziva da se rasvetle okolnosti pod kojima se to desilo.



Takođe, zabrinuta je zbog incijative u vezi sa Specijalnim sudom i nada se da će ona biti odbačena.Predstavnica Francuske podržava napore EU kao medijatora u dijalogu, kao i sam dijalog, a kao pozitivan korak je ocenila unutrašnji dijalog o Kosovu koji je porkenuo u Srbiji predsednik Aleksandar Vučić.



"Svaka strana mora da učini svoj deo posla, da se uzdrži od svih opasnih inicijativa, a trajno rešenje konflikta leži u EU okviru", rekla je ona.



Ruski ambasador Vasilij Nebeznja ponovio je da je Rusija pre deset godina upozorila na posledice avanture jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova. "Pre svega, i dalje se saplićemo o suverenitet i teritorijalni integritet jedne zemlje članice što predstavlja kršenje međunarodnog prava", rekao je ruski diplomata, navodeći da su Kosovu odbijeni zahtevi za članstvo u nekoliko međunarodnih institucija.



Prema njegovim rečima, nezakonita secesija je otežala pronalaženje rešenja za kosovsko pitanje, a pokušaji da se na Kosovu uspostavi sistem i država nisu dali rezultata."Nejasno je kad će početi da radi sud u Hagu, hoće li se pojaviti optužnice, jer rad suda zavisi od kaprica kosovske skupštine među kojima ima i pripadnika nekadašnje OVK", rekao je Nebeznja.



Kako je rekao, Priština ne ispunajava svoje obaveze a to se pre svega odnosi na ZSO a međunarodna zajednica na tu stagnaciju gleda prilično ravnodušno.Ako se budu nastavili pritisci na Srbiju po tom pitanju na njenom putu ka EU onda će biti dovedeni u pitanje nepristrasnost i objektivnost Brisela.



Ubistvo Olivera Ivanovića, pak, predstavlja pokazatelj katastrofalno niskog nivoa bezbednosti i nepostojanje efikasnog sistema reagovanja.Nebrezja je takode upozorio na "klanovske odnose u kosovskim vlastima, opasnost koju predstavlja povratak radikalnih islamista sa Bliskog istoka, pozive za stvaranje Velike Albanije, te marginalizovanje umerenih političkih snaga u Prištini".



Predstavnik Kine ukazuje na složenu situaciju na Kosovu koja i dalje postoji i ističe da je neophodno traženje obostranog prihvatljivog rešenja kroz dijalog."Kina poštuje teritorijalni integritet Srbije i podržava njene napore za političko rešenje. Očekujemo da će obe strane dobrobit stanovništa staviti ispred svega", zaključio je on.



Predstavnici Švedske i Holandije takođe su se založili za proređivanje sednica UN o Kosovu sa tri na šest meseci, i smanjenje misije na terenu.



I predstavnici ostalih zemalja-članica takođe su osudili ubistvo Olivera Ivanovića i poručili da je ključno da krivci budu pronađeni, a pravda zadovoljena.

Završena sednica SB UN o Kosovu



U Njujorku je večeras završena sednica Saveta bezbednosti UN o Kosovu na kojoj je razmotren izveštaj generalnog sekretara UN Atonija Gutereša o radu Unmika.



Učesnici sednice najviše pažnje posvetili su Specijalnom sudu za ratne zločine i dijalogu Beograda i Prištine.



Svi su osudili ubistvo Olivera Ivanovića i izrazili nadu da će odgovorni za taj zločini uskoro biti privedeni pravdi.

Piše:
Pošaljite komentar
Debata UN: Osuda ubistva Ivanovića,Spec.sud da počne da radi

Debata UN: Osuda ubistva Ivanovića,Spec.sud da počne da radi

07.02.2018. 16:24 18:55