Dačić: Mađarska će glasati protiv prijema Kosova u Savet Evrope
BUDIMPEŠTA: Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas u Budimpešti da će Mađarska glasati protiv prijema tzv. Kosova u neke evropske međunarodne organizacije kao što su Savet Evrope i EU.
U izjavi nakon jednodnevne posete Mađarskoj tokom koje je razgovarao sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova Peterom Sijartom, Dačić je rekao da su mu takav stav više puta potvrdili Orban i Sijarto.
On je dodao da je sagovornike upoznao sa situacijom na KiM, a da je njih zanimalo da li Aljbin Kurti ima bilo kakvu ideju vezanu za dogovor ili pokušava da nekim incidentima minira mogućnost dolaska do bilo kakvog dogovora.
Dačić je takođe rekao da je osnovna poruka mađarskih zvaničnika bila da moramo da se držimo zajedno i zajednički da tražimo rešenja za politička pitanja i aktuelna pitanja spoljne politike, ali i za razna ekonomska, energetska i svaka druga pitanja.
"Oni su zainteresovani da imamo zajednički pristup u oblasti energetike, da jedni drugima pomažemo kada je reč o nafti, gasu i električnoj energiji. Da imamo dobro povezana dva energetska sistema", naglasio je Dačić.
Dodao je da Srbija sa mnogim zemljama ima generalno dobre strateške odnose, ali retko sa kojom zemljom ima tako konkretne dogovore o rešavanju određenih pitanja kao sa Mađarskom.
"Ovo je najviši nivo odnosa naših zemalja u modernoj istoriji. Ti odnosi nisu zasnovani samo na pitanjima nacionalnih manjina, nego i na zajedničkim interesima, na zajedničkim pogledima o nekim važnim pitanjima spoljne politike, geostrateškog položaja i aktuelne situacije u svetu. Ti naši odnosi su zasnovani na potrebi da budemo zajedno da tako lakše možemo da prebrodimo ovu oluju u kojoj se čitav svet nalazi", poručio je šef srpske diplomatije.
Mađari su, dodaje, zainteresovani za bržu realizaciju strateških projekata - železničke pruge i auto-puta, a ministar navodi da ga je Orban pitao ko je kriv za gužve na granicama.
"Orban se interesova kako možemo da se rasteretimo što više kako bi ljudi što brže prelazili granične prelaze. Ustanovili smo da je krivica na različitim stranama, ali da je jedan deo što je ovde granica Šengenskog prostora", naveo je srpski šef diplomatije.
On kaže da su ga u dugom razgovoru domaćini upoznali sa aktuelnom političkom i ekonomskom situacijom u Mađarskoj, kao i sa njihovom pozicijom koja je, kako kazze Dačić, kompleksna kao što je i naša.
Takođe, kaže ministar, razgovarali su o aktuelnim pitanjima koja su vezana za predstojeći trilateralni sastanak sa Austrijom vezanim za ilegalne migracije, koji bi trebalo da se održi 20. ili 21. februara, kao i budućoj sednici Vlada Srbije i Mađarske koja će biti održana u prvoj polovini godine.