Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dačić: I Rusija i EU i vojna neutralnost

17.02.2016. 21:33 13:33
Piše:

Ministar spoljnih poslova Ivica Daćić poručio je da Srbija vodi politiku vojne neutralnosti i da je sve što je do danas rađeno u saradnji s NATO-om definisano dokumentima

potpisanim u vreme kada je premijer bio Vojislav Koštunica. Povodom Srpsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu, Dačić je naveo da njegovo osnivanje određeno sporazumom koji je potpisao bivši predsednik Srbije Boris Tadić.

U saopštenju dostavljenom medijima on je predočio da je Vlada ovih dana suočena s još jednom beskrupuloznom kampanjom – „s jedne strane, napadnuta je da maltene vodi Srbiju u NATO, a s druge, da se Srbija suviše približila Rusiji zbog Srpsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu”.

„U oba slučaja reč je o lažnoj zabrinutosti i samo izgovoru za još jedan beskrupulozni napad na Vladu Srbije, koja vodi jasnu politiku: vojna neutralnost, članstvo u EU i prijateljski odnosi s Rusijom”, naveo je Dačić.

Kako je podsetio šef srpske diplomatije, 14. decembra 2006. tadašnji predsednik Tadić u Briselu je potpisao Okvirni dokument, čime je Srbija i formalno postala učesnica Programa „Partnerstvo za mir”. Nakon toga je ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić 5. septembra 2007. uručio u sedištu NATO-a Prezentacioni dokument, kojim su definisane oblasti saradnje s NATO-om.

„U to vreme je, da podsetim, premijer bio Vojislav Koštunica. Sve što je do danas rađeno u saradnji s NATO-om, definisano je u tim dokumentima, uključujući i IPAP kao viši oblik saradnje”, naveo je Dačić.

Zamenik premijera je naveo da se ni u jednom aktu Vlade Srbije ne predviđa učešće u Akcionom planu za članstvo, što NATO poštuje. „I SOFA sporazum i sporazum o logističkoj podršci imaju sve države-partneri. U našem slučaju, time se stvaraju uslovi za modernizaciju Tehničko-remontnog zavoda u Kragujevcu. A kad je reč o SOFA s NATO-om, to je dvostrani sporazum, tako da privilegije uživaju i naše oružane snage na teritoriji NATO-a, za razliku od sporazuma koji je potpisao Tadić s Kondolizom Rajs, koji daje privilegije samo američkoj vojsci, sa čim se saglasila Koštuničina vlada”, tvrdi Dačić.

Ministar spoljnih poslova je dodao da su vlade Rusije i Srbije 20. oktobra 2009. godine, prilikom posete tadašnjeg predsednika Dmitrija Medvedeva, u prisustvu Tadića, potpisale Sporazum o saradnji u oblasti vanrednog humanitarnog reagovanja, sprečavanja elementarnih nepogoda i tehnogenih havarija i uklanjanja njihovih posledica.

„Njime je definisano osnivanje Srpsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu, kao i da rusko osoblje uživa pravni status utvrđen za administrativno i tehničko osoblje ambasade Rusije, u skladu s Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima iz 1961. godine. Nikad nije bilo reči o njihovom diplomatskom statusu”, rekao je Dačić.

Reakcija je usledila i iz Skupštine Srbije, koja je nedavno usvojila sporazum s NATO-om. Poslanik Srpske napredne stranke Milovan Drecun izjavio je  da je NATO nezaobilazan činilac kolektivne bezbednosti u Evropi i da bi eventualno ostajanje Srbije izvan te saradnje ugrozilo njenu bezbednost.

– Mi od NATO-a očekujemo, pre svega, da zaštiti Srbe na Kosovu jer vidimo da Euleks nema toliko kapaciteta i političke volje da to učini – kazao je Drecun, koji je i predsednik skupštinskog Odbora za KiM.

Poslanica DS-a Gordana Čomić izjavila je da je sporazum Vlade Srbije i NATO-a za podršku i nabavku, o saradnji u oblasti logističke podrške, rutinske prirode, standardan, neminovan i nije prvi sporazum, te da nema nikakvog kršenja neutralnosti.

Lider LDP-a Čedomir Jovanović ocenio je  da je približavanje Srbije NATO-u iskorak u pravom smeru, ali i dalje nedovoljan pomak ka trajnom, strateškom rešenju bezbednosti naše zemlje.

– U današnjem okruženju, koje čine isključivo članice NATO-a, u složenom regionalnom i globalnom bezbednosnom kontekstu, Srbija ne sme sebi dopustiti da ostane sama i bude idealno tle za otvaranje novih žarišta – ističe Jovanović.

Kako podvlači, put do evropske Srbije vodi preko članstva u toj alijansi, i svako ko zatvara oči pred tom činjenicom snosiće odgovornost za trajnu nestabilnost Srbije i regiona.

– Alternativa ulasku u NATO, nažalost, nije nekakva demilitarizovana hipi-država, koja će živeti u hiljadugodišnjem miru. Alternativa ulasku u NATO je trajna nestabilnost, šepurenje spostvenom snagom, u koju ni sami ne verujemo, i traženje zaštite tamo gde je nikad nismo našli – zaključio je Jovanović.

S. Stanković

 

Vučić: Samo dobri odnosi

Srpski premijer Aleksandar Vučić potvrdio je  “ opredeljenje Srbije da čuva i štiti svoju vojnu neutralnost”, navedeno je  u saopštenju nakon razgovora sa ambasadorom Republike Kazahstan Nurbahom Rustemovim. Predsednik Vlade je podvukao vojnu neutralnost Srbije i u izjavi novinarima u utorak, nakon što su desničarske stranke kritikovale vlast zbog sporazuma sa NATO, koji je ratifikovao parlament. 

Vučić je naglasio i da je vojna neutralnost zacrtana skupštinskom odlukom, ali i da želi dobre odnose sa NATO. To je bio ujedno odgovor na zahtev DSS-a da predsednik Srbije Tomislav Nikolić ne potpiše zakon kojim se parafira sporazum sa ovom vojnom alijansom.

 

Levica i Preokret: Nikolić da ne potpiše

Poslanik Levice Srbije Borislav Stefanović ocenio je da predsednik Srbije Tomislav Nikolić ne bi trebalo da potpiše sporazum jer „Srbija ne treba da bude članica NATO-a niti je trebalo podržati sporazum koji prelazi okvire normalne saradnje”. I poslanik Pokreta za preokret Janko Veselinović smatra da sporazum izlazi iz okvira vojne neutralnosti Srbije i da Nikolić treba da pokaže svoj autoritet i taj sporazum ne potpiše.

 

Kostreš i PS: Dve strane

Generalni sekretar Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš poručio je  da „Srbija nije ruska provincija” i da joj ne treba mešanje zvaničnika Rusije u odluke o saradnji s NATO-om. Kako je naveo, pre samo mesec i po zvaničnici Rusije su „krajnje neprimereno” poručivali da Skupština Srbije treba da utiče na rad parlamenta Crne Gore da bi zvanična Podgorica odustala od ulaska u NATO.

– Sada nam još neprimerenije poručuju da prate razvoj naših odnosa s tom alijansom i da očekuju da ćemo nastaviti politiku vojne neutralnosti – upozorio je Kostreš. – Krajnji je trenutak da zvaničnici Ruske Federacije shvate da je Srbija suverena zemlja koja samostalno donosi svoje odluke.

Povodom Kostrešove izjave reagovao je Pokrajinski odbor Pokreta socijalista. PS poziva LSV da građanima objasni šta su to predstavnici Ruske Federacije loše rekli u svojoj izjavi o odnosima Srbije i NATO-a i šta je u njihovoj izjavi neprimereno.

„Da li su predstavnici Ruske Federacije slučajno pozivali da Srbija prizna nezavisnost Kosova ili su tražili da se Vojvodina otcepi? Ne, nisu, već su samo izneli svoje mišljenje o ratifikaciji sporazuma”, piše u saopštenju Pokrajinskog odbora Pokreta socijalista.

Piše:
Pošaljite komentar