Ćulibrk tvrdi da je fotografija Tanjugova, Tanjug negira
BEOGRAD: Nakon što je javnost šokirala fotografija na naslovnici sutrašnjeg NIN-a, na kojoj je cev uperena u predsednika Aleksandra Vučića, urednik tog nedeljnika Milan Ćulibrk pravda se tvrdnjom da je reč o fotografiji Tanjuga, što, međutim, nije istina, saopštilo je uredništvo Tanjuga.
To što je NIN objavio na naslovnoj strani nije fotografija Tanjuga i takva nikada nije objavljena ni u Tanjugovom sevisu, niti u bilo kojem drugom mediju.
Ono što je NIN objavio je jedan kadar sa originalne, Tanjugove fotografije, koju je NIN isekao, fokusirajući se na deo kadra u kojem je puška "uperena" u predsednika Vučića.
Sa fotografije koju je snimio Tanjug, prilikom posete predsednika Vučića, u društvu Milorada Dodika i njihovih domaćina, 8. Međunarodnom sajmu naoružanja i vojne opreme u Beogradu, 27. juna 2017. godine, NIN je isekao dve trećine sadržaja koji ilustruju ambijent u kojem je snimljena, kao i ostale ljude i drugo oružje.
Reč je, dakle, o uklnjanju dve trećine sadržaja, odnosno falsifikatu originalne Tanjugove fotografije, kojim je, nema sumnje, promenjen sadržaj fotografije, a time i njena poruka.
Uredništvo NIN-a zna da je to postupak, koji je nedozvoljen u bilo kojem profesionalnom mediju na svetu.
Neovlašćena i neprofesionalna izmena i prerada fotografije, i odstranjivanje nekih njenih delova, zove se "kropovanje", što nije dozvoljeno i smatra se povredom originala i autorskih prava.
Dakle, to što Ćulibrk kaže da je slika sa naslovnice već objavljivana, pored ostalog, inače, i na sajtu B92 - nije tačno.
Objavljena je Tanjugova originalna fotografija, koja ilustruje isključivo vest o poseti predsednika sajmu naoružanja.
Ćulibrk: Ranije nikome nije smetala slika
Glavni i odgovorni urednik "NIN-a" Milan Ćulibrk je naglasio da "niko nikada ranije nije odreagovao zbog te fotografije".
"Neverovatno je da nikome nije smetala ta slika, prvi put objavljena u drugim medijima 27. juna 2017. godine. Pri tome, to je Tanjugova slika, a sada to svima smeta i sada nas optužuju da smo mi stavili predsednika 'na nišan'. Niti nam je to bila namera, niti nam je to bio cilj i svi koji znaju kako radimo znaju da to nije tačno. To što je otišlo na 'drugu stranu' samo više govori o onima koji nas optužuju za tako nešto nego o nama", istakao je Ćulibrk za naš portal.
Na pitanje kako komentariše reakcije koje je fotografija sa naslovne strane ovog broja NIN-a izazvala na društvenim mrežama, pre svega na Tviteru, Ćulibrk je istakao da su "komentari došli do njega" i da se "od nekih kolega to nije moglo očekivati".
"Neverovatno je da nas optužuju neke druge kolege od kojih se to najmanje moglo očekivati, ali nema veze, to više govori o njima nego o nama", istakao je Ćulibrk za B92.