Čomić i Macura o kvoti za žene na izbornim listama
BEOGRAD: Kad jedna žena uđe u politiku, to predstavlja “neobičnost” političke arene, a kad hiljadu žena uđe u politiku, onda one menjaju politiku i to je suština kvota, kaže poslanica Demokratske stranke Gordana Čomić.
Njena koleginica iz Stranke moderne Srbije Tatjana Macura nije zagovornica kvota, ali razume da treba obezbediti siguran broj predstavnica manje zastupljenog pola.
"Moramo da nađemo način kako da obezbedimo prisustvo žena u parlamentu. Danas su to kvote, a nadam se, uz niz drugih izmena koje očekujem da će se dogoditi, da će to postati normalnost i da će se u budućnosti naći 50 procenata žena, ali i nekih drugih marginalizovanih grupa", rekla je Macura.
Ona je dodala da je njena poslanička grupa podnela predlog da se na listama nađe i najmanje jedna osoba sa invaliditetom.
"Mislim da su žene vrlo zainteresovane da se bave politikom, međutim, okolnosti su na političkoj sceni takve da svaka žena koja dolazi ''sa mišljenjem'', a ne dolazi ''po mišljenje'' bude vrlo diskriminisana i jasno joj se stavlja do znanja da je u tom smislu i nepoželjna, tako da želja i ono što je u stvarnosti trenutno nisu na istoj talasnoj dužini", rekla je Macura.
Macura veruje da će mera koja je uvedena ohrabriti žene da se suštinski bave politikom, a ocenjuje da će biti izazov što se tiče lista na lokalu.
"Izazov će biti kako da se političke organizacije ili grupe građana organizuju da pronađu i da ohrabre žene da se bave politikom, ne samo forme radi", rekla je Macura.
Gordana Čomić ukazuje da istraživanja u društvima koja su menjala "rodni sastav" svojih institucija pokazuju da žene menjaju društvenu agendu.
“Ne možete više da određujete prioritete, a da ne pitate žene šta misle o tome. Ono što je dobro je to da se prioriteti menjaju, tako da politika postaje briga o drugima, jer žene brinu o drugima”, rekla je Čomić.
Kritičarima kvota, koji kažu da su one neprirodne, poručila je da svakakao jesu neprirodne, jer, kako je podsetila, "prirodne kvote" su 50 odsto žena.
Posle izmena zakona neminovno je veće učešće žena, kaže Čomić.
Ona veruje da će i na lokalu stranke lako pronaći žene koje žele da budu u parlamentima.
“Kada se žena učlanjuje u stranku, ona smatra da treba nešto da radi, da bi neko video da dobro radi, pa da joj kaže ''hajde da radiš još više za opšti interes''. Biti odbornica ili poslanica je velika odgovornost i potrebno je znanje i veština da bi se posao obavljao sa integritetom”, rekla je Čomić.
A hoće li žene uneti novine u politiku ili će nastaviti da glasaju po stranačkoj odluci, pitanje je za koje nema unapred odgovora, kaže Čomić.
“Na ženama je da odluče. Više to zavisi od karaktera, koji je sudbina čoveku, nego od stranke. Posao žena je da i to menjaju”, poručila je Čomić.
Macura smatra da je problem sveokupunog političkog sistema to što se od predstavnika stranaka očekuje da glasaju ne po savesti, već po mišljenju centrala stranke i time se, kaže, gubi smisao predstavničke demokratije.
Poslanica SMS veruje da će se tokom sledećeg mandata razgovarati o promeni sistema i da veća odgovornost bude na poslaniku, a ne na listi koja je ušla u parlament.