Česma kralja Aleksandra Obrenovića - spomenik kulture
BEOGRAD: Spomen-česme kralja Aleksandra Prvog Obrenovića na Zlatiboru proglašen je za spomenik kulture, odlučila je Vlada Srbije.
Spomen-česma na Zlatiboru, na teritoriji opštine Čajetina, podignuta je 1893. godine.
Istorija beleži da je krajem 19. veka u posetu Zlatiboru došao poslednji srpski kralj iz dinastije Obrenović, Aleksandar Prvi (1876–1903), i to se smatra prelomnim trenutkom za razvoj turizma na ovoj planini.
Kraj izvora hladne vode Kulaševac 1893. godine organizovan je svečani doček i ručak za srpskog kralja, navodi se u odluci vlade objavljenoj u Službenom glasniku.
U želji da ovaj boravak nečim obeleži, kralj Aleksandar se obavezao da će o svom trošku podići česmu, pa je u znak zahvalnosti mestu tada promenjeno ime u "Kraljeva voda".
Nakon ovog događaja počela je izgradnja prvih smeštajnih objekata i pretvaranje ove planine u turistički centar Srbije.
I Vila Šterić proglašena za spomenik kulture
Jedan od najznačajnijih modernističkih objekata u Beogradu, vila Šterić proglašena je za spomenik kulture.
Vlada Srbije odlučila je na prošloj sednici da ovaj spomenik kulture, koji se nalazi na teritoriji opštine Savski venac u glavnom gradu, stavi pod zaštitu kako bi se očuvao izvorni izgled spoljašnje arhitekture i enterijera.
Spomenik kulture je podignut 1933. godine kao stambena dvospratnica, kubičnih oblika, koncipirana u duhu funkcionalističke arhitekture.
Predstavlja jedno od najznačajnijih modernističkih ostvarenja izuzetno plodnog i značajnog autora srpske moderne Milana Zlokovića. Ovaj reprezentativni i moderan spomenik kulture podigao je po svom ukusu i potrebama, ugledni industrijalac
Dragoljub Šterić, koji je učestvovao u razvoju i proizvodnji odbrambene privrede Kraljevine Jugoslavije, navodi se u odluci.
Funkcija objekta i forma su objedinjeni i uklopljeni u prirodno okruženje, što visoko vrednuje ovu građevinu prema kriterijumima estetskog funkcionalizma.
Predstavlja svedočanstvo, dodaje se, visokog dometa srpske moderne s arhitektonskog i kulturno-istorijskog stanovišta.