Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Brnabić: Uskoro vakcina četvrtog proizvođača, do sada dobili oko 1,17 miliona

04.02.2021. 22:40 22:52
Piše:
Izvor: Tanjug (video)

BEROGRAD: Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je večeras da se očekuje da u naredne dve nedelje Srbija dobije vakcinu protiv korona virusa četvrtog proizvođača.

"Imamo danas prelepe vesti za građane, čekamo posebnu potvrdu o novom kontingentu vakcina", rekla je Brnabić na RTS i navela da će o tome sutra ili prekosutra govoriti predsednik Aleksandar Vučić.



Ona je rekla da su za dodatni kontingent vakcine četvrtog proizvođača dobijene preliminarne potvrde.



"Pregovaramo svaki dan. Imamo dobre vesti", kaže Brnabić i navodi da je Srbija među prvih pet zemalja u svetu koja ima najviše isporučenih vakcina po glavi stanovnika.



Navela je da je Srbija do sada dobila oko 1,17 miliona vakcina, a da se očekuju dodatne količine do kraja februara.



Brnabić kaže da se skoro milion građana prijavilo za vakcinaciju, da sledećeg utorka kreće masovna revakcinacija i otvaranje novih punktova za vakcinaciju.



"Aposlutno će biti vakcina. Svako ko bude želeo da se vakciniše biće vakcina za sve", rekla je Brnabić i navela da se u svetu vodi diplomatsko-politički rat za vakcine.



Ona je rekla da za sada nema popuštanja mera za sprečavanje širenjka korona virusa.

Otvaranje poglavlja nije indikator napretka

Premijerka Brnabić izjavila je da se ne slaže sa konstatacijom da evrointegracije Srbije stoje, jer otvaranje poglavlja nije indikator da li zemlja postaje deo Evrope.



Ona je ocenila da Srbija svakodnevno postaje društvo sve sličnije evropskom i da se prošle godine radilo na veoma teškom i obimnom poglavlju 27, vladavini prava, kao i da je usvojen akcioni plan za medijsku strategiju.



"Odluka da li će otvoriti poglavlja u nekom procentu zavisi od nas, ali i od toga da li žele da daju signal Srbiji", rekla je Brnabić za RTS i dodala da EU ne želi da pravi veliko raslojavanje među zemljama kandidatima, odnosno nisu mogli Srbiji da daju zeleno svetlo za otvaranje poglavlja, a da sa Albanijom i severnom Makedonijom i ne započnu pregovore.



Brnabić je ocenila i da su po njoj dve stvari obeležuile prvih 100 dana vlade - otvaranje dve nove kovid bolnice i nabavka vakcina.



Kada je reč o podizanju svesti žena da država stoji iza njih, Brnabić je kazala da joj je drago što postajemo društvo u kojem žene imaju poverenje u institucije da prijave seksualno uznemiravanje ili nasilje i da znaju da će sudstvo i policija odraditi svoj posao.



Upitana da konkretno prokomentariše slučaj seksualnog uznemiravanja glumica, Brnabić je rekla da to ne može da učini, jer ostavlja sudstvu da o tome odluči.

Ekonomska mera važna za veru građana u zemlju

Brnabić je izjavila da je nova ekonomska mera države pomoći građanima važna kako bi ljudi verovali u svoju zemlju.



"Povećali smo penzije, minmimalac i sve će to uticati na potrošnju. Izdvojili smo rekordni novac za kapitalne investicije - 5,5 odsto. Dovodimo nove investicije, imaćemo otvaranje novih pogona, poput investitora iz Nemačke, Japana, Kine, a postavićemo i nove kamene temeljce", rekla je Brnabić za RTS.



Govoreći o restrukturiranju javnih preduzeća, Brnabić je kazala da je ona dugo odlagana ali da će je biti, kao i da je zbog toga postignut novi aranžman sa MMF-om, a da je EBRD uradio analizu javnih preduzeća, a Ministarstvo privrede Strategiju upravljanja.



Upitana da prokomentariše sukob Telenora i Telekoma sa SBB-om, Brnabić kaže da on nema veze sa slobodom medija, kako neki pokušavaju da ga predstave, već da se radi o tržištu telekominikacija.



"Pisali su mi iz Telenora da su ugroženi napadom konkurencije koja koristi svoje medije da ostvari svoju poziciju. To pitanje je pitanje tržišta telekomunikacija, ne slobode medija. Junajted grupa se trudi da koristi svoje medije da sačuva svoju poziciju. Ne mešam se u tržišne utakmice", rekla je Brnabić.



Premijerka je istakla da će se boriti, odnosno objašnjavati te stvari onome kome treba, kako evropske integracije ne bi bile otežane zbog spora, koji je pitanje tržišta komunikacija.

Ne razmišljam o izborima, to tražim i od ministara

Ana Brnabić je izjavila i da ne razmišlja o izborima koji su najavljeni za proleće 2022. a da to isto traži od ministara i navodi da svi u njenom timu treba da daju sve do sebe kako bi se sprovelo sve što je planirano.



"Za nas su izbori mogli da budu sutra ili za četiri godine. Važno je da svaki dan date sve od sebe", rekla je Brnabić na RTS.



Ona je rekla da je izvršenje budžeta za januar 43 odsto manje od planiranog i da je to "alarm".



Brnabić kaže da milion stvari treba da se unapredi, ali i navodi da je Srbija o kojoj danas pričamo neuporedivo bolja nego pre 2014. i da je to razlog za zadovoljstvo, jer se vide najbolji ekonomski rezultati Srbije u 2020.



"Pratimo svaki dinar danas, zahvaljući tome projekti idu i završavaju se", rekla je Brnabić i navela da je najveća snaga Srbije u poslednjih nekoliko godina jedinstvo vlade i predsednika, i da je to pomoglo da bolje prebrodimo najveće krize.



Ona je rekla da je zadovoljna radom njenog tima, ali da postoje neke stvari koje su mogle brže da se urade i da su neki ministri mogli brže da se uhodaju.



Brnabić je rekla da ne sme da se izgubi nijedan dan za sprovođenje planiranih investicija.



"Postoji problem, ali treba da vidimo kako će biti do kraja prvog kvartala", kaže Brnabić i navodi da očekuje i od sebe i svog tima da se poprave u narednom periodu.

Deo opozicije hoće alibi za neučešće na izborima

Premijerka Brnabić je izjavila da je očigledno da delu opozicije nije u interesu da učestvuju u međuparlamentarnom dijalogu, jer im, kako je rekla, treba alibi da ne učestvuje na izborima.



Ona je gostujući na RTS i upitana da prokomentariše međuparlamentarni dijalog, rekla da je SNS pokazala otvorenost i fleksibilnost i ogromnu toleranciju.



"Oni koji pozivaju na dijalog su svaki dijalog napuštali. To nije pitanje za SNS koji je uvek bio za stolom da razgovara. Ne mogu da govorim o ljudima koji su neozbiljni i koji pozovu predstavnike EP da učestvuju u razgovoru, a onda ga napuste", rekla je Brnabić.



Kako je rekla, ona ne učestvuje u tom dijalogu, ali ono što Vlada radi jeste primanje preporuka od ODIHR-a i OEBS-a, i njihova implementacija.

Držimo se fenomenalno, živimo na korak od normalnosti

Ana Brnabić je izjavila da se Srbija, kada je reč o pandemiji korona virusa, drži fenomenalno i ‘‘da živimo na korak od normalnosti, jer imamo stabilnu situaciju’‘.



Ona je za RTS rekla da se u Srbiji, u vreme kada su druge zemlje u svetu i okruženju u lokdaunu i imaju policijski čas, proteste, živi u normalnom okruženju.



"Moramo da imamo jednocifren procenat zaraženih u odnosu na broj testiranih. Kada pogledate ostatak sveta i Evropu vidite da žive najdalje od normalnosti i niko od stranaca ne može da veruje da mi ovako živimo. Razumem ljude sto hoće da produžimo rad kafića na 22, ali mi se fenomenalno držimo. Molim se da se to tako nastavi da se ne opustimo", rekla je Brnabić.



Ona je dodala da će se o ublažavanju mera razgovarati kada se procenat novoobolelih spusti na jednocifren broj, navodeći da je dobro što trenutno stagnira.

Hapšenje Belivuka najveći udar mafiji od Sablje

Brnabić je izjavila da je hapšenje kirminalne grupe Veljka Belivuka najveći udar organizovanom kriminalu od operacije ‘‘Sablja’‘ 2003. godine, pokrenute posle ubistva premijera Zorana Đinđića.



"Ovo je tek početak. Nastavljamo ovu borbu", rekla je Brnabić i navela da postoje još neki gradovi, kao što su Subotica, Vranje i Valjevo, gde treba da se nadležni obračunaju sa organizovanim kriminalom.



Ona je naglasila da je vlast u Srbiji najavila da će borba protiv organizovanog kriminala i mafije biti jedan od ključnih piroriteta, uz borbu protiv korona virusa.



"Želimo da iskorenimo organizovani kriminal koliko god to bilo opasno po ljude koji se time bave", rekla je Brnabić.



Navela je da tajming hapšenja nije namešten da se podudari sa prvih 100 dana rada Vlade Srbije.



Navela je da operativni rad i MUP-a, BIA, Tužilastsva i stručnih službi traje više meseci i da je do hapšenja došlo kada su stručne službe procenile da je vreme da se zada udarac organizovanoj kriminalnoj grupi.



Navela je da je kriminalna grupa Veljka Belivuka jednako opasna i organizovana kao nekadašnji kriminalni zemunski klan, a da je u nekim aspektima i organizovaniji.



"To pričamo o otmici ljudi, ubistvima, zločinima nezamislivim za normalan mozak. Izuzetno je teško naći dokaze", rekla je Brnabić i navela da je timski rad doveo do velike akcije i velikog uspeha.

Autor:
Pošaljite komentar