Brnabić: Srbija konačno ima sagovornike u administraciji SAD
VAŠINGTON: Srbija u američkoj administraciji konačno ima sagovornike koji su spremni da saslušaju njene stavove, rekla je večeras premijerka Ana Brnabić i izrazila zadovoljstvo rezultatima svoje trodnevne posete SAD, uz veliki broj sastanaka, čija je jedna od tema, ističe, bio odnos Beograda i Prištine.
"Naravno na svim sastancima je odnos Beograda i Prištine bila jedna od tema. Kako ne bi, kada je to najveće otvoreno pitanje i najveći izvor nerazumevanje između SAD i Srbije", rekla je Brnabić za Tanjug odgovarajući na pitanje da li je sa američkim predstavnicima razgovarala o rešavanju pitanja KiM i da li SAD podržavaju kompromisno rešenje ili insistiraju da Sbija prizna jednostrano proglašenu nezavosnost Kosova.
Jedan od ciljeva njene posete je, kaže, bio je da svim sferama američkog društva, a pre svega političkim, proba da objasni šta je to što je Srbija sve uradila u poslednjim godinama i kako se to odražava na regionalnu stabilnost, kao i to da Srbija danas jeste i stabilan i predvidiv i hrabar partner u odnosu na koji bi SAD "možda mogle malo da promene stav".
"Ono što je meni bilo drago da vidim, to je da je ova admistracija spremna da sasluša i Beograd. Imaćemo i u septembru neke od zvaničnika koji će doći iz SAD u posetu regionu i Srbiji. Drago mi je da konačno imamo sagovornike koji su spremni da slušaju", kaže Brnabić.
Prenoseći utiske, navela je i da je sastanak sa ministrom finansija Stivenom Mnučinom bio odličan, sa konkretnim temama.
"Nastavićemo da radimo zajedno. Najdraže mi je to što moj tim ima sada jako dobru, direktnu komunikaciju sa njegovim najbližim saradnicima, tako da je taj sastanak bio samo šlag na torti, a oni nastavljaju rad", kaže Brnabić.
Jutros je, kako navodi, imala radni doručak sa poslovnim savetom za međunarodne odnose SAD, i dodaje da je imala odlične sastanke sa organizacijama civilnog društva u SAD, i onima koje su aktivne u Srbiji i onima koje nisu aktivne u Srbiji.
"Nadam se da sam uspela da iskoristim priliku da predstavim Srbiju svim sferama američkom društvu", kaže Brnabić.
Brnabić je rekla da je njena poseta SAD bila odlična, ali jako naporna i da joj se čini da je u SAD mnogo duže nego samo tri dana koliko je trajala poseta.
"Jedna lična opservacija, jedva čekam da večeras krenem kući. Odlična poseta, dali smo sve od sebe, ne samo ja, nego ceo moj tim. Ja im zahvaljujem na tome", rekla je premijerka.
Uspešna poseta SAD, očekujem brze rezultate
Ana Brnabić ocenila je da je njena višednevna poseta SAD bila uspešna, kako politički, tako i ekonomski.
Sumirajući utiske psolednjeg dana posete SAD, Brnabić je za RTS istakla da je posebno zadovoljna sastankom sa ministrom finansija SAD Stivenom Mnučinom.
Brnabić smatra da sada postoji mnogo bolje razumevanje kada je reč o pojedinim otvorenim temama, kao što su "neki nesporazumi i nerazumevanja", te je dodala da očekuje brze rezultate.
"Jako dobar sastanak s ministrom finansija, stvarno sam jako zadovoljna. To je možda bila, pored našeg prijema, najvažnija stvar tokom jučerašnjeg dana. Postoji jako dobra komunikacija između naših timova, što je uvek važno, jer nemamo vremena da se lično čujemo i sarađujemo", rekla je Brnabić, koja se u SAD sastala i sa predstavnicima Svetske banke i MMF-a.
Prema njenim rečima, sastanak sa ministrom finansija je bio "jako prisan", a razgovarano je o konkretnim stvarima.
"Dogovorili smo se kako ćemo konkretno dalje da nastavimo da radimo", rekla je Brnabić.
Naglasila je da je njena poseta SAD bila uspešna.
"Uvek je najvažnije da osećate da ste dali sve od sebe, a ja sam ovde sa svojim timom dala sve od sebe. Politički je bila dobra poseta, ali imali smo i dobre ekonomske sastanke", rekla je Brnabić.
Podsetila je da je imala sastanke s predstavnicima američkih kompanija, radni doručak sa Poslovnim savetom za međunarodno razumevanje, kao i sa organizacijama civilnog durštva, među kojima su i one koje su aktivne u Srbiji.
"Izgleda kao mnogo duže od tri dana, zbog brojnih sastanaka. Izgleda kao da sam duže od sedam dana ovde", rekla je Brnabić.
Brnabić sa Poslovnim savetom: Srbija odlična za investiranje
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić razgovarala je danas u Vašingtonu sa članovima Poslovnog saveta za međunarodno razumevanje (Business Council for International Understanding - BCIU) koji su istakli da je Srbija dobro mesto za investiranje i odali priznanje Srbiji za unapređenje poslovne klime.
Brnabić je tom prilikom istakla da je cilj Vlade da obezbedi predvidivo i stabilno poslovno okruženje i osigura dugoročno održiv privredni rast.Domaćin skupa, kompanija NCR, naglasila je da je Srbija odlična zemlja za investiranje, a Vlada Srbije sjajan partner, zbog čega ta kompanija želi da proširi svoje poslovanje u Srbiji, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju sa medijima.
Ova kompanija u Srbiji već zapošljava više od 2.500 ljudi, a u narednih 10 godina planira ulaganje od oko 400 miliona evra. Predstavnik kompanije Filip Moris odao je priznanje Vladi Srbije i premijerki Brnabić, za unapređenje poslovne klime i posvećenost suzbijanju sive ekonomije.
Brnabić je članovima Poslovnog saveta, među kojima su predstavnici velikih multinacionalnih kompanija pored NCR i Filip Morisa i Visa, Master Card, i drugi, predstavila rezultate reformi koje je Srbija sprovela kako bi postigla fiskalnu konsolidaciju i makroekonomsku stabilnost.
Brnabić je rekla da Srbija radi na tome da dodatno unapredi poziciju na Duing biznis listi Svetske banke, kao i da je u prethodnom periodu reformisano izdavanje građevinskih dozvola, koje se sada izdaju potpuno elektronski, čime je iskorenjena korupcija iz celog procesa izdavanja dozvola.
„Srbija teži da bude zemlja u kojoj će nove tehnologije, digitalizacija, obrazovanje i inovacije biti okosnica razvoja“, naglasila je Brnabić.
U razgovoru sa predstavnicima vodećih američkih kompanija, Brnabić je rekla da se intenzivno radi na reformi javne administracije, kako bi se stvorila efikasna uprava. Jedan od koraka u tom cilju je i formiranje Nacionalne akademije za javnu upravu, u kojoj će se edukovati državni službenici.
„Ubrzano radimo na modernizaciji javne uprave i uvođenju brojnih elektronskih servisa, kako bismo imali javnu upravu u službi građana i privrede“, istakla je premijerka. Pored toga, ona je rekla da je prioritet Vlade vladavina prava i jačanje efikasnosti i nezavisnosti pravosuđa.
Predsednica Vlade je rekla da je na sastanku sa ministrom finansija SAD Stivenom Mnučinom, predstavnicima MMF-a i Svetske banke, razgovarala o pronalaženju rešenja za dvostruko oporezivanje srpskih preduzetničkih firmi uz Silicijumske doline.
Domaćin skupa, kompanija NCR, naglasila je da je Srbija odlična zemlja za investiranje, a Vlada Srbije sjajan partner, zbog čega ta kompanija želi da proširi svoje poslovanje u Srbiji.
U razgovoru sa predsednicom Vlade, članovi Poslovnog saveta posebno su se interesovali za obrazovanje i reformu obrazovnog sistema u Srbiji.
Brnabić je rekla da su Informatika i računarstvo uvedeni kao obavezan predmet od petog razreda osnovne škole, da se uvode digitalni udžbenici, kao i preduzetništvo i finansijska pismenost, kakao bi se mladi pripremili za izazove na tržištu rada.
„Želimo da naša deca budu spremna za globalno tržište i poslove budućnosti, da ih ohrabrujemo da kritički razmišljaju, da ih učimo kako da misle, a ne šta da misle. Hoćemo da razvijamo kreativnost, da osnažimo preduzetnički način razmišljanja, da se ne plaše neuspeha, već da pokušavaju i bore se“, navela je premijerka.
Predsednica Vlade istakla je da Srbija intenzivno radi na modernizaciji svoje saobraćajne infrastrukture, jer je tranzitna raskrsnica tog dela Evrope. Navela je da se, pored ostalog, završavaju putni koridori 10 i 11 i da se radi na brzoj pruzi od Beograda do Budimpešte. Za Srbiju su posebno važni „Autoput mira“ do albanske luke Drač, autoput koji će povezati Beograd i Sarajevo i autoput do Bugarske.
Poslovni savet za međunarodno razumevanje je organizacija osnovana u SAD koja radi na proširenju međunarodne trgovine i poslovanja, a svojim kompanijama članicama, kojih je oko 200, pomaže da se angažuju na međunarodnom nivou i olakšaju odnose između poslovnih lidera i predstavnika vlada širom sveta.
Osnovana kao inicijativa Bele kuće predsednika Dvajta Ajzenhauera, ta poslovna asocijacija ima dugogodišnju vezu sa vladom SAD-a, i tokom godina izgradila je snažne odnose sa mnogim stranim vladama i multilateralnim agencijama.
Brnabić sa Džonsonom:Nova faza odnosa Srbije i SAD
VAŠINGTON: Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić i američki senator Ron Džonson istakli su danas u Vašingtonu da se nadaju novoj fazi odnosa Srbije i SAD i složili se da je podrška reformskim procesima naročito važna za privlačenje novih američkih investicija.
Senator Džonson, predsedavajući Potkomiteta za Evropu Senata, koji se u više navrata susreo i sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, rekao je da su Srbija i Zapadni Balkan važni za SAD i da će SAD nastaviti da podržavaju reformske procese u regionu, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju sa medijima.
Brnabić je istakla da posle brojnih susreta u Vašingtonu, oseća da ova administracija ima drugačiji odnos prema Srbiji.U razgovoru je istaknuto da su istorijske veze dve zemlje veoma snažne. Brnabić i Džonson složili su se da je jučerašnja ceremonija u Kongresu SAD, gde je govorio i senator Džonson, a na kojoj je obeleženo 100 godina od podizanja srpske zastave ispred Bele kuće, odlična osnova za dalje jačanje saradnje u budućnosti.
Predsednica Vlade zahvalila se Džonsonu na dosadašnjem zalaganju za Srbiju i region u okviru Potkomiteta za Evropu Senata. „Podrška Sjedinjenih Država procesu evropskih integracija Srbije za nas je važna“, istakla je Brnabić i naglasila da je Srbija dosledno posvećena članstvu u EU i jačanju regionalne stabilnosti i saradnje.
Brnabić je rekla da je očuvanje stabilnosti na Kosovu i Metohiji jedan od ključnih prioriteta, i da je upravo zato od posebne važnosti ostanka KFOR-a u nesmanjenom sastavu.Kao bivši biznismen, senator Džonson posebno se interesovao za aktuelne ekonomske teme. Brnabić je u razgovoru predstavila najvažnije rezultate strukturnih reformi i naglasila da je Srbija otvorena za poslovanje i da je lider u privlačenju direktnih stranih investicija.
Brnabić i Džonson složili su se da je podrška reformskim procesima naročito važna za privlačenje novih američkih investicija. Takođe, na sastanku se razgovaralo i o unapređenju uslova poslovanja u Srbiji i regionu i daljem ekonomskom povezivanju Zapadnog Balkana.Predsednica Vlade Srbije i američki senator zaključili su da je unapređenje odnosa dve države u zajedničkom interesu.