BRNABIĆ KAŽE DA JE VLADA SPREMNA NA SARADNJU SA ODIHR: Međunarodna istraga gubljenje suvereniteta
DESPOTOVAC: Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je danas da je vlada spremna da nastavi kvalitetnu i konstruktivnu saradnju sa misijom ODIHR-a, jer je posmatranje izbornog procesa uobičajena praksa, ali da Srbija ne može da prihvati međunarodnu istragu izbora, jer bi to bilo direktno kršenje suvereniteta Srbije i takvu istragu ne bi dozvolila nijedna zemlja.
"To znači da nemate sopstvene institucije već da stranci mogu da dođu u vašu zemlju i ispituju građane, a to je jednako okupaciji, to je gubljenje suverenita", rekla je Brnabić novinarima u Despotovcu.
Na pitanje da li je prisustvo međunarodnih posmatrača tokom izbornog procesa značilo kršenje suvereniteta Srbije, Brnabić je navela da je reč o uobičajenoj praksi u svakoj demokratskoj zemlji.
"Naša delegacija je otišla u Azerbejdžan da posmatra izbore, oni su tamo pozvani", napomenula je ona.
Brnabić je navela da bi međunarodna istraga izbora bila kršenje suvereniteta i da to ne bi dozvolila nijedna zemlja.
"Pitajte Italiju, Češku da li bi dozvolili međunarodnu istragu izbora. Ne, nikada ne bi dozvolili. Zašto opozicija želi da gazi suverenitet svoje zemlje ne znam, ali znam da će to ostati večna ljaga na njihovim imenima", rekla je Brnabić i dodala da ne postoji opozicija u bilo kojoj zemlji sveta koja je zahtevala kršenje suvereniteta svoje zemlje.
Dodala je da su međunarodni posmatrači pozvani da isprate izborni proces i da su tu došli kao gosti, ali da međunarodna istraga znači da zemlja nema svoje institucije, da postoje stranci koji mogu da dođu i rade šta god žele u jednoj državi.
"To je jednako okupaciji i to brzo onda i klizi u potpuno gubljenje suvereniteta i okupaciju. Srbija nikada neće pristati na to, jer je slobodarska zemlja", poručila je ona.
Brnabić je navela da Srbija ima odličnu saradnju sa međunarodnim parterima i da će je nastaviti, kao i da će dati sve od sebe da implementira sve preporukle ODIHR-a i ukazala da ima i preporuka protiv kojih je i opozicija.
Ona je ukazala i da su zapisnici sa birališta ključni dokaz da nije bilo izborne krađe, jer su ih potpisivali i međunarodni posmatrači i predstavnici opozicije.
"Svi međunarodni posmatrači, a posebno oni koji su predstavljali Evropski parlament, su potpisali zapisnike na svim biračkim mestima na kojima su bili i jasno stavili da nisu videli nikakvih nepravilnosti i nikakvih neregularnosti. To jeste jedan od dokaza da nije bilo izborne krađe. Ali za mene nije ni najvažniji, niti najveći dokaz da nije bilo izborne krađe. Mnogo važniji dokaz za mene je jedinstveni birački spisak", rekla je ona.
Brnabić je naglasila da je od 2021. godine birački spisak potpuno transparentan i nalazi se na sajtu Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave i da se ažurira automatski svaka tri meseca.
"Tako da svako i u ovoj zemlji, i iz inostranstva, može da pristupi tom sajtu. Potpuno je otvoren i svako može da pogleda koliko ljudi ima u biračkom spisku, da li je u biračkom spisku, i koliko je broj birača po svakoj lokalnoj samoupravi, da li se on menja ili se ne menja, i koliko se menja", rekala je ona.
Ona je dodala da takva vrsta kontrole ranije nije postojala u Republici Srbiji i ne postoji u najvećem broju zemalja Evropske unije.
"Kamo sreće da je to hteo da uradi bilo ko iz opozicije, ko se danas žali da je bilo izborne krađe. Jer u njihovo vreme, u vreme njihove vlasti od 12 godina, vi niste mogli nikako da proverite birački spisak zato što ga je vodila svaka lokalna samouprava, i mogli ste da imate čoveka koji je na tri biračka spiska", rekla je Brnabić.
Premijerka Srbije je rekla i da je simptomatično i to što su 89 odsto članova biračkih odbora na biračkim mestima činili predstavnici opozicije.
"Nije muva mogla da proleti, kako onda neko da ukrade jedan glas? E to je meni ključni dokaz. Zapisnici su samo dokaz koji na kraju krajeva potvrđuje ono što smo mi rekli, a to je da nije bilo nikakve krađe izbora", istakla je ona.
Brnabić je rekla i da su, što se tiče formiranja vlasti u Beogradu, drugi prilazili SNS-u i rekli da žele da podrže većinu koja treba da se formira oko liste "Aleksandar Vučić - Beograd ne sme da stane".
"Niti smo mi koga zvali, niti pitali. Zato što za nas, kao što je sto puta ili milion puta rekao predsenik Vučić, politika nije matematika, već je je politika moral. Da li hoće građani takvu većinu ili neće? Mahom su glasali za gospodina Nestorovića, ako je gospodin Nestorović neće, svejedno što hoće neko iz njegove grupacije", precizirala je Brnabić.
Dodala je da nema ništa protiv odlaska na nove izbore, ali da smatra da je to gubljenje vremena.
"Samo nemojte posle da se žalite ponovo da imamo prečesto izbore. Kao što su se žalili što smo imali vanredne parlamentarne izbore, a pretili građanskim neposlušnoću i blokadama ukoliko ih nemamo, i to pre kraja godine. Pa se sad žale Evropskom parlamentu zašto smo imali vanredne parlamentarne izbore", ukazala je ona.