Bez stranaca 26. aprila, pozvan i Vučić
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić najavio je da će razgovori stranaka koje ne prihvataju posredovanje Evropske unije u dijalogu o unapređenju izbornih uslova, početi 26. aprila.
Naveo je da će tom sastanku prisustvovati predstavnici Srpskog patriotskog saveza, Srpske radikalne stranke, Demokratske stranke Srbije i pokreta Dosta je bilo, a poziv je uputio i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću. Dačić je pozvao i ostale zainteresovane, posebno one koji ne prihvataju posredničku ulogu evroparlamentaraca, da se priključe dijalogu.
Konsultacije poslanika Evropskog parlamenta, vezane za međustranački dijalog počele su u ponedeljak razgovorom sa šefovima poslaničkih klubova naprednjaka i socijalista, dok su juče razgovarali sa predstavnicima SVM i PUPS. Termin za razgovor juče je imao je i Srpski patriotski savez Aleksandra Šapića, ali je to odbijeno, budući da u SPAS-u ne žele da učestvuju u razgovorima o izbornim uslovima sa strancima. Danas nastavljaju onlajn kontakte sa Jedinstvenom Srbijom i SDPS – om. Planirano je da konsultacije sa parlamentarnim strankama traju do 22. aprila, nakon čega će se, 7. maja, obratiti sa izveštajem ponovo predsedniku Skupštine Srbije.
Bilo je najavljeno da će evroparlamentarci razgovarati i sa vanparlamentarnim strankama, odmah nakon uskršnjih praznika. Međutim, juče im je predsednik SSP Dragan Đilas uputio pismo, poručivši članovima tima EP da bolje i da ne počinju dijalog, ukoliko mu pristupaju sa idejom da se dogovore “neke kozmetičke izmene”, istakavši da “neće učestvovati na izborima koji nisu izbori”. Prema njegovim rečima, dijalog je poslednja šansa da se kroz dogovor o poštovanju zakona smanje tenzije u društvu i izbegne izlivanje narodnog nezadovoljstva na ulice, scenarija kojem se S SP protivi, jer, kažu, nosi opasnosti i potencijalne žrtve. Ako do takvih događanja dođe, odgovornost će biti isključivo na vlasti i onima koji je podržavaju, poručuju iz te stranke.
SVM: EP neće nuditi rešenja
Poslanica SVM Elvira Kovač izjavila je da evroparlamentarci u međustranačkom dijalogu, neće nuditi konkretna rešenja i ocenila da je jučerašnji razgovor sa njima bio otvoren. Napomenula je da je na sastanku bilo reči o predstavljanju manjina, medijskoj strategiji i njenoj primeni, zaštiti novinara i ostalim dokumentima koje je vlada usvojila u prethodnom periodu. Istakla je da poslanici EP očekuju da će im u maju biti ukinuta zabrana putovanja i da su spremni da odmah posle toga posete Srbiju. Prema njenim rečima, najoptimističniji raspored je da posle pojedinačnih razgovora, oni početkom maja razgovaraju sa predsednikom parlamenta. Kovač je kazala da je SVM razgovarao sa Eduardom Kukanom, Knutom Flekenštajnom i Vladimirom Bilčikom, koji je, kaže, izrazio zadovoljstvo što će biti onlajn prisutan na sednici Odbora za evropske integracije u Skupštini Srbije.
SPS: Dijalog nije fontana želja
Socijalista Đorđe Milićević je naveo da, ako neko smatra da rezultat međustranačkog dijaloga treba da bude nekakva prelazna vlada koja će da zameni Skupštinu i vladu koji imaju ogromno poverenje građana, to nije cilj i bolje je da ni ne učestvuju u dijalogu.
- Izgleda da još uvek ne shvatate da ultimatumi ne prolaze i da su to shvatili i predstavnici EP. Dačić je legitimno izabrani predsednik skupštine, i kopredsedavajući tokom međustranačkog dijaloga. Da li se to vama sviđa ili ne, to je vaš problem, ali, morate da shvatite da međustranački dijalog nije fontana želja - zaključio je Milićević, povodom Đilasovog pisma evroparlamentarcima.
Poslanik SNS Aleksandar Marković reagovao je tim povodom u parlamentu, a citirajući delove pisma ukazao je da po Đilasovim rečima ispada da uspeh dijaloga zavisi od toga da li će Aleksandar Vučić prihvatiti njihove zahteve.
- Đilas može da poželi šta god, da to stavi na papir i onda će svaliti krivicu na Vučića. Ovo je uvertira da se napravi atmosfera da izađu na ulice, da bi opet imali krvave scenarije ispred skupštine, a sve sa ciljem da se bez podrške vrate na vlast – upozorio je Marković, poručujući da je SNS protiv takvog scenarija, jer sa sobom nosi i druge opasnosti i potencijalne žrtve. - Kada pročitate pismo vidite da nije samo ispunjeno pretnjama već dijalog na kome oni insistiraju osuđuju na propast i predstavnike vlasti dovode pred svršen čin predstavljajući ultimatume i ucene – primećuje Marković. Podseća da dijalog predstavlja razgovor dve strane, a u pismu se, kaže, vidi da će Đilas za sve što napravi pokušati da optuži Vučića i SNS. Povodom komentara iz pisma da je dijalog 2019. godine bio lažan, Marković podseća da je od njihovih 17 zahteva ostvareno 15, a preostala dva delimično.
- Srbija je jedina zemlja u kojoj se opozicija buni zato što je smanjen cenzus, a onda svesni da bi im to bio kraj političke karijere sakriju se iza bojkota i prikriju činjenicu da ne mogu ni taj cenzus da pređu konstatovao je poslanik SNS, ponovivši da je za SNS dijalog na prvom mestu gde god on da se vodi. Zaključuje da će “ovakvim pismima, kao i delovanjem koje će nas sačekati, pokušati da izazovu nemire kako bi u hoasu koji sami žele da proizvedu, došli do vlasti i nastavili besumučno bogaćenje”.
Inače, Đilas je izrazio nezadovoljstvo pismom posrednika EP u međustranačkom dijalogu, jer se u njemu, kaže, veličaju parlament bez opozicije, uloga predsednika skupštine Ivice Dačića, kao i rezultati iz dijaloga 2019. godine koje je nazvao “lažnim” i bez rezultata.
Šef poslanika SPS Đorđe Milićević konstatovao je da se neki opozicionari ponovo žale Evropi na tok međustranačkog dijaloga, podsetivši da su prošle godine odustali od šanse da odmere svoje snage na izborima, te da niko drugi, osim njih samih, nije odgovoran za politički fijasko za koji uporno nastoje da optuže vladajuću koaliciju.
- Zaboravili su izgleda i to da je prošli ciklus međustranačkog dijaloga vođen uz posredovanje EP, upravo na predlog opozicije, istih onih koji se danas žale na sve i svašta. Očigledno je da im ništa ne odgovara, pa ni to da se međustranački dijalog vodi u parlamentu, kao i prošli put. Ne odgovara im ni pružena nova šansa ni otvorena vrata - naveo je Milićević, poručujući: “I na to se žale Evropi, verovatno misleći da će im takva žalba biti usvojena i da će na vlast dođi dekretom a ne na izborima. Ne osvaja se demokratija silom, kako ste to činili 5. oktobra”.
S. Stanković