Šta predviđa plan Prištine za primenu Vašingtonskog sporazuma
PRIŠTINA: Vlada privremenih prištinskih institucija usvojila je plan za sprovodenje Vašingtonskog sporazuma o normalizaciji ekonomskih odnosa Prištine i Beograda, kojim se, između ostalog, preuzima obaveza prema kojoj će Kosovo učestvovati u aktivnostima “mini-Šengena”, uključujući sledeći sastanak lidera i povlačenje zahteva za članstvo u tzv. Kosova u međunarodnim organizacijama, prenela je Koha.
Među 16 tačaka plana, usvojenog u ponedeljak, su i sprovođenje infrastrukturnih sporazuma, izmene koje se odnose na jezero Gazivode, te izmena verskog zakona , kako bi se "sprovela posvećenost premijera Avdulaha Hotija u vezi s dodatnom zaštitom Srpske crkve", piše Koha, koja je danas u štampanom izdanju objavila ceo plan.
Pod tačkom 1 navodi se da su se obe strane obavezale na sprovođenje sporazuma izgradnji autoputa Niš - Priština (Drač - Morina - Priština - Merdare - Niš), a pod sledećom tačko sprovođenje dogovora o železnicama.
U Planu se dodaje da će Beograd i Priština sarađivati sa SAD, a naročito s Finansijskom korporacijom za međunarodni razvoj (DFC) i EKSIM, posebno na realizaciji infrastrukturnih projekata, koji će se finasirati uglavnom iz kredita.
Četvrta tačka se odnosi na zajedničku, kako kažu, "granicu" na Merdaru i saradnji na tom prelazu, a peta na međusobno priznanje diploma.
Predviđena je i energetska saradnja, koja se odnosi na dogovoreno zajedničko koriščenje rezursa Gazivoda.
U Prištini boravi grupa eksperata iz SAD, povodom tačke Vašingtonskog sporazuma koja se odnosi na akumulaciju Gazivode, potvrdio je premijer privremenih institucija u prištini Avdulah Hoti.
On je rekao da stručnjaci iz SAD istražuju sve potrebne modalitete kako bi izradili studiju izvodljivosti.
Vest da su američki stručnjaci u Prištini, potvrdila je i tamošnja američka ambasada, koja je navela da je u ponedeljak delegacija predvođenja predstavnicima odseka Stejt departmenta za energetiku i s provajderima za energiju i poslovnim liderima došla, kako bi razgovarali o diverzifikaciji energije.
Diverzifikacija kosovskih izvora energije - uključujući prelazak na održive alternative - ključna je za osiguranje kosovske bezbednosti i prosperiteta. Današnje rasprave fokusiraće se na to kako pametno upravljanje vodenim i energetskim resursima - širom regiona i preko granica - može privući nove investicije i rezultirati dugoročnim ekonomskim koristima za Kosovo i Srbiju, objavila je ambasada na svom Fejsbuku.
Jedna tačka Vašingtonskog sporazuma odnosi se na pravo zajedničkog korišćenja akumulacije Gazivode, a i Beograd i Priština su se složili da će raditi zajedno s odsekom Stejt departmenta za energetiku.
U tački sedam govori se o izmenama verskog zakona, kao i o jednogodišnjoj obustavi kampanje za prijem Kosova u članstvo međunarodnih ogranizacija.
Predviđeno je preduzimanje akcija i kada se radi o primeni jednogodišnjeg moratorijuma kojim Kosovo neće podnositi prijave za članstvo u međunarodnim organizacijama.
Ministarstvo spoljnih poslova izdaće cirkularno pismo za sve institucije, da povuku sve prijave i u kojem se navodi da se u periodu od godinu dana Kosovo neće prijavljivati za članstvo u međunarodnim organizacijama, stoji u planu koji prenosi Koha.
MIP izdaje instrukciju za sve institucije, gde je potrebno da se povuku sve prijave, te u kojoj se navodi da se u periodu od jedne godine Kosovo nece prijavljivati u međunarodne organizacije, dalje se navodi u ovom planu.
Takođe, obe strane se obevezuju da će pronaći i identifikovati posmrtne ostatke nestalih, a u vezi s tim, Priština se obavezuje da će nastaviti iskopavanje na pet lokacija: Mitrovica, Peć, Podujevo, Orahovac i Bistražin, u opštini Đakovica.
Istovremeno, navodi se da će Priština podneti zahtev za iskopavanja i potragu za nestalim licima na području Raške oblasti, kao i još jedan zahtev o pristupu informacijama srpskoj arhivi, posebno arhivi Jugoslovenske vojske.
Inače, plan primene sporazuma iz Vašingtona je izradila Kancelarija za strateško planiranje, u saradnji sa resornim ministarstvima, a prema uputstvu premijera privremenih institucija u Prištini Avdulaha Hotija.
U uvodu dokumenta se navodi da će ovaj "ovakav pristup služiti informisanju partnera o postignutom napretku i koordinaciji napora institucija za sprovođenje sporazuma", navodi Koha, što je juče rekao i zamenik premijera Driton Seljmanaj.
Beograd i Priština, uz posredovanje SAD, potpisali su ekonomski sporazum 4. septembra u Beloj kući.