Zelena struja donosi profit
Kogenerativno postrojenje za proizvodnju toplote i električne energije u toplani „Zapad“ je u fazi ispitivanja, a ga je obišla gradska delegacija s gradonačelnikom
Milošem Vučevićem na čelu. Tehnologija koja je ugrađena garantuje stepen iskorišćenja energije od 92 odsto, pa se tako „Novosadska toplana“ svrstava u povlašćene proizvođače električne energije koji to rade na „zelen“ način, odnosno iz obnovljivih izvora.
– To je veliki projekat za Novosadsku toplanu i Novi Sad, pogotovo imajući u vidu da nijedna toplana u Srbiji i šire nema završeno takvo postrojenje – izjavio je Vučević. – Pre manje od godinu, Novosadska toplana je počela radove, pre rokova su ih završili i sada je ova Toplana osposobljena da proizvodi električnu energiju. U saradnji s Ministarstvom energetike i rudarstva, odnosno Elektroprivredom Srbije, Novosadska toplana je potpisala ugovor i prodavaće električnu energiju ovde proizvedenu po povlašćenim cenama. Očekujemo da to značajno doprinese prihodima Novosadske toplane, koja je, inače, 2015. godineu završila s odličnim rezultatima, i pored toga što je pre nekoliko godina dugovala velike novce. Sada posluje pozitivno i zato je mogla da pre mesec dana smanji cene grejanja uz saglasnost mene i Gradskog veća, iako gas nije pojeftinio. Sve je to postignuto domaćinskim poslovanjem.
Direktor Novosadske toplane Dobrosav Arsović je naglasio da je Novosadska toplana od gubitaša postala uspešno preduzeće koje ne koristi novac iz gradskog buyeta i koje može ne samo da ne podigne cenu grejanja već i da je snizi.
– Ovo je radna poseta, pošto se izgradnja kogeneracionog postrojenja privodi kraju i u toku su funkcionalne probe i ispitivanja da bismo već narednog meseca mogli pustiti postrojenje u eksploataciju – istakao je Arsović. – U julu prošle godine potpisali smo ugovor za izgradnju tog postorjenja, jednog od tri iz programa KfNJ-a i to 4. faze. Vrednost investicije je 6,24 miliona evra. Postrojenje služi za proizvodnju električne enrgije i tople potrošne vode. To je izuzetno značjana investicija, koja nas diže na sam vrh među toplanama u Srbiji i regionu. Posle 25 godina, to je prva elektrana tolike instalisane snage u Srbiji. Snaga je 9,9 megavata, i proizvodiće 80.000 megavat-časova struje i isto toliko toplote. Kao povlašćeni proizvođač, prodavaćemo struju po stimulativnim cenama, i to će nam donositi oko 2,5 miliona evra godišnje. Isplativost te investicije sad je ispod dve godine, zbog niže cene gasa.
S. Krstić
Niže cene grejanja
– U postupku je izmena cena grejanja i tople vode, a nakon zakonske procedure, naredne nedelje bi trebalo da postane važeći cenovnik, po kojem je cena tople potrošne vode niža 6,15 odsto a grejanja 5,77 odsto – najavio je Arsović.
Revitalizacija sistema
Kako je naglašeno u decembru 2014. godine na toplani „Sever“ izgrađena je i dograđena kotlarnica, izgrađen je kotao od 58 megavata, čiji je stepen iskorišćenja više od 97 odsto. Ta investicija je koštala 1,97 milion evra. Završetkom grejne sezone 2015. godine počela je druga investicija iz programa KfNJ-a na toplani „Istok“.
- Počeli smo u maju i završili je do kraja spetmebra 2015. godine i cele ove grejne sezone „Istok“ je besprekorno funkcionisao. Rekonstrukcija vrelovoda, prosečno starih 25 godina, obavljena je 2014. godine na sedam kilometara, da bismo lane uradili oko 12,5 kilometara trase i zamenili oko 33,5 kilometara cevi. Sve to nam daje nadu da ćemo i ubuduće moći da nastavimo revitalizaciju sistema – zaključio je direktor Arsović.