Zaživeo kreativni program Zanateka
U želji da mlade poveže sa starijim poznavaocima različitih zanata, koji polako odlaze u prošlost, od decembra je u našem gradu zaživeo kreativni program „Zanateka”.
Obilazeći predgrađe i mesta oko Novog Sada, grupa mladih će upoznati različite ljude koji će s njima podeliti tajne starih zanata, a potom će svi učestvovati u praktičnom delu. Sve je naišlo na izuzetno interesovanje, te „Zanateka“ ima 17 prijavljenih.
– Želimo da povežemo mlade s odraslima koji poseduju određeno znanje u oblasti zanata i na taj način čuvaju tradiciju Vojvodine i Srbije – objašnjava studentkinja omladinskog rada Frančeska Fornari, koja je zajedno s koleginicom Nevenom Sićević osmislila program i zajedno ga vode. – Smatramo da su zanati i tradicija, nažalost, pomalo zaboravljeni, a da mladima ipak mogu biti zanimljivi i korisni. Družeći se sa starijim generacijama, na taj način imaju priliku da nauče nešto novo ili unaprede neke veštine i rade timski.
Odlazak u Sremske Karlovce bio je prva prilika za nešto nesvakidašnje, gde su mladi posetili restoran domaće kuhinje i upoznali slovačka kuvana jela. Ipak, još je u toku međusobno upoznavanje učesnika i njihovih interesovanja.
– Nas dve imamo predloge, ali najvažnije je da od mladih čujemo šta ih interesuje – navodi Frančeska. – Naše ideje su, recimo, izrada sapuna, korišćenje lekovitog bilja, vajarstvo, grnčarstvo, izrada nošnje za folklor, kao i sam folklor, pesma, ples, narodna muzika i pripovedanje.
Sva postignuća „Zanateke” biće predstavljena u okviru profila na „Instagramu”. Osim konkretnog upoznavanja zanata i tehnika, mladi će učestvovati u svojevrsnom procesu neformalnog obrazovanja, u okviru kojeg će razgovarati na različite teme koje su na neki način povezane s tradicijom, poput pojma rodnih uloga, uticaja nacionalizma na mlade, korišćenja društvenih mreža i internet-sadržaja, i slično.
– Različite su struke i interesovanja naših učesnika – ističe Frančeska. – Recimo, među njima su mladi koji se bave marketingom, te bi to moglo koristiti zanatlijama koje žele svoju profesiju da predstave u javnosti ili na internetu. Takođe, imamo mlade koji se bave folklorom, pedagoge i lingviste.
„Zanateka” će očuvanju tradicije i zanata pomoći na kreativan i inovativan način.
– Tradiciju možemo čuvati preko društvenih mreža i profila koje ćemo koristiti za to da neki zanati postanu vidljivi, a takođe verujemo da se neke tehnike u zanatima mogu koristiti na inovativan način – potvrđuje Frančeska. – Recimo, tehnike veza, heklanja i štrikanja planiramo da primenimo na nešto savremeno, odnosno upotrebimo stari dizajn za nešto moderno. Dobar primer je pravljenje ćilima od plastičnih kesa.
Ekološki momenat jednako je važan.
– Mladima, ali i ostalim generacijama, tako približavamo nekadašnji zdraviji način života i želimo da pokažemo da je to i danas moguće – naglašava Frančeska. – Recimo, starije generacije nisu toliko koristile plastiku ili hemikalije kao mi danas. Umesto toga, koristili su papir i staklo, a sapun su pravili od starog ulja ili pepela. Hoćemo mladima da pokažemo da postoji ekološka alternativa za koju možda mogu da čuju od svojih baba i deda.
Iako je tek početak, kreativni program „Zanateka” dao je značajne rezultate.
– Nas dve smo izuzetno zadovoljne. Vidimo da su mladi veoma motivisani, a i mi smo. Imaju veliki potencijal i shvatile smo da ćemo do aprila, koliko bude trajao program, uspeti da realizujemo nešto značajno za mlade, kao i starije, koje ćemo posećivati, a takođe i za zajednicu koja će pratiti našu stranicu na internetu – zaključuje Frančeska Fornari.
B. Pavković