Završena Međunarodna omladinska razmena „Edit centra”
Posle sedam dana druženja, učenja i stvaranja... završen je trening omladinske razmene u organizaciji “Edit centra”.
Trideset petoro mladih iz sedam zemalja Evropske unije: Italije, Nemačke, Rumunije, Estonije, Španije, Hrvatske, Slovačke i iz Srbije, pod motom „Beyond Incuslion: Film-making/Digital Storytelling“, kreiralo je kratke filmove o sopstvenoj percepciji socijalne isključenosti, siromaštvu, invaliditetu, beskućništvu, migracijama, partnerskom nasilju... Završnim radovima - filmovima, prethodile su teorijske i praktične radionice o osnovama stvaranja filma, pisanju scenarija, razvoju digitalnog pričanja, snimanju i montaži prikupljenog materija.
U pribavljanju materijala za teme koje su autori izabrali, kako bi što bolje i dublje sagledali probleme sa kojima se suočavaju socijalno isključene grupe, pomogli su im predstavnici novosadskih organizacija i udruženja „Živeti uspravno“, „Izađi“, Kancelarije za mlade Gradske uprave za sport i omladinu i drugi. Gosti su govorili o svojim iskustvima na teme socijalnog i medicinskog modela invalidnosti, personalnim asistentima, pružanju podrške LGBT zajednici, govoru mržnje, te radu grupe u okviru projekta „Zemlja živih“, akciji „Čepom do osmeha“...
Jedan od učesnika, student medicine Vladimir Ercegović iz Splita, kaže da učenje, rad, posvećenost, znanje... uvek i svuda rešavaju problem
- Dolazim bez predrasuda, uvek željan da nešto naučim, a privukli su me tema i način rada koji podstiče kreativnost. U zajedničkom radu sa kolegama iz Srbije i Španije, načinili smo kolažni film o šest marginalizovanih grupa. Pokušali smo da prikažemo priču kroz nešto drugačiji, opušteniji pristup osetljivoj temi – istakao je naš sagovornik.
Prema rečima kordinatorke “Edit centra” Lee Ćatić, zanimljivo je to da je većina učesnika imala samo reči hvale za novosadsku ljubaznost i predusretljivost, ali su, u isto vreme većinu iznenadili tvrdi stavovi i predrasude prema prema marginalizovanim grupama.
S. S.