Zavod za hitnu medicinsku pomoć u velikoj meri rasteretio rad Urgentnog centra
U sklopu novog Zavoda za hitnu medicinsku pomoć na Bulevaru patrijarha Pavla nalaze se noćna ambulanta za odrasle i pedijatrija.
Kako je za “Dnevnik” rekao direktor Zavoda dr Bogdan Živanović, tim potezom su u velikoj meri rasteretili rad Urgentnog centra, jer se od preseljenja u novu zgradu do danas broj pacijenata u noćnim ambulantama povećao za čak 27 odsto.
- Ono što mene čini ponosnim jeste činjenica da smo samostalno pomogli pacijenatima u 78 odsto slučajeva, te nije bilo potrebe da idu dalje u Urgentni ili Klinički centar Vojvodine - rekao je Živanović. - To je za skoro 15 odsto više u odnosu na 2018. godinu, zahvaljujući novoj, modernoj opremi koju smo dobili od Grada i Pokrajine. Umnogome nam olakšava postavljanje dijagnoze i omogućava da pružimo adekvatnu terapiju u ambulantama, bez potrebe da se pacijent šalje dalje.
Kako je rekao, povećan je i broj pregleda mališana u pedijatriskoj noćnoj ambulanti. Prošle godine je pregledano 9. 507 dece, što je za 14 odsto više nego 2017.
- Od početka godine do danas pregledano je 7. 254 mališana i više od 80 odsto njih je završeno unutar ambulante - kaže direktor. - Što se tiče dečjih pregleda, najčešće intervencije su uglavnom zbog povišene temperature ili alergijske reakcije. Prošle godine su ekipe koje rade na terenu imale oko 38. 200 pregleda, a do kraja godine, očekuje se da će taj broj porasti na oko 43.000.
Po njegovim rečima, prošle godine je prolaznost na prvi red hitnosti bila 5,74 minute, što je odličan rezultat, jer je svetski standard prolaznog vremena oko osam minuta. Međutim, dr Živanović ukazuje ove godine je nešto slabiji rezultat, jer je vreme izlaska na teren trenutno 6;35 minuta.
- To je posledica nedostatka broja zaposlenih - kaže naš sagovornik. - Još u oktobru prošle godine smo poslali zahtev Ministarstvu zdravlja da popunimo kadar i zaposlimo pet doktora, pet tehničara i isto toliko vozača, međutim, još se čeka odgovor. Lično mislim da bi Novom Sadu ta deseta urgentna ekipa jako puno pomogla i značila.
Po rečima dr Živanovića, akcenat na radu Zavoda za hitnu medicinsku pomoć je ubrzavanje procesa pružanja pomoći na terenu, ali i dobijanje adekvatne terapije pacijentima koji dođu u noćnu ambulantu. Stoga se vozila redovno obnavljaju, a u planu je nabavka i nove opreme. - Plan za sledeću godinu je obezbediti dva nova vozila za urgentne ekipe, jedno za dijalizni transport, kao i vozilo za automehaničara, ne bi li tako maksimalno pokrili i njegov dolazak na teren u slučaju da se nešto dogodi - kaže naš sagovornik. - Od opreme planiramo nabavku dva defibrilatora, 10 EKG aparata, a očekujemo i da nam do kraja godine stignu defibrilator koji će ići u urgentno vozilo i 10 automatskih eksternih defibrilatora koje ćemo postaviti u sanitetski transport. Taj automatski defibrilator se inače postavlja po gradu i jednostavan je za upotrebu. Programiran je tako da sam navodi korisnika korak po korak, šta treba da radi. On neće ispaliti električnu energiju, ako nema srčanog zastoja.
Direktor Zavoda dr Bogdan Živanović kaže da se planira i nabavka 10 metalnih nosila koja se ubacuju ispod pacijenta, ali i uvođenje vodiča venskog puta.
- Kada je noć i slaba osvetljenost na putu, medicinski radnik na terenu ne može odmah da pronađe venu, stoga je vodič idealan, jer se navuče kao narukvica i osvetli venu kada je pronađe, što bi u velikoj meri olakšalo i ubrzalo rad na terenu - kaže Živanović i dodaje da će svako vozilo imati po jedan vodič. U svetu je to već uveliko rasprostranjeno.
I. Bakmaz