Zanatlije radnje ne zatvaraju, ali teško posluju zbog pandemije
Kroz neposredno anketiranje članstva u Novom Sadu – zanatlija i preduzetnika – i kroz analizu prikupljenih informacija, Udruženje zanatlija je došlo do podatka da značajan procenat zanatstva, izvan dela građevinarstva i prehrambene proizvodnje, beleži pad privredne aktivnosti između 50-70 odsto u odnosu na prošlogodišnje.
Predsednik tog udruženja Slavko Novaković za „Dnevnik” ističe da privredi poput naše neće biti lako da izbegne ozbiljnije oblike recesije, što podrazumeva pad proizvodnje i prometa usluga veći od tri odsto. Kada su u pitanju dosadašnje mere pomoći Vlade, Novaković naglašava da su one bile obilne, ali nedovoljno selektivne te da nisu ni približno dovoljno fokusirane na one najviše pogođene pandemijom. Ipak, on ističe da za sada nijedan novosadski zanatlija nije otpušten niti je neko od zanatlija zatvorio radnju.
– Od početka govorim „Samo da ne traje dugo”, a ovo već traje predugo i ko zna do kada će trajati – navodi Novaković. – Zanatlije se uvek veoma trude da zadrže svoje radnike, tako da se ne bojim otkaza nego se bojim zatvaranja radnje, odlaska u crnu zonu i drugog jer se troškovi, čak i u ovom trenutku, stalno povećavaju. Ko će sutra puniti buyet države ako se zatvore radnje? A, opet, s druge strane, koliko ćemo moći da izdržimo da ne zatvorimo svoje radnje? Mala preduzeća, uslužne delatnosti najviše će stradati, a, nažalost, ne verujem da će tim ljudima biti vraćeno to što su izgubili, a izgubili su mnogo.
Iako se veliki broj profesija prilagodilo onlajn sistemu, Slavko Novaković ističe da novosadske zanatlije često ne mogu da rade od kuće, ali da su spremni da rade i na svoju štetu samo da se radnja ne bi zatvorila.
– Zanatlije će do maksimuma tražiti izlaz jer to nisu firme koje su se otvorile juče da bi se danas zatvorile – ocenjuje naš sagovornik. – To su firme u koje zanatlije ulažu svoj novac, a, između ostalog, i malo kredita. Kada uložiš svoje pare i kada zaposliš radnika kog kasnije obučiš da radi po tvom metodu rada – tog radnika i takve radnje se najteže odričeš.
Predlozi za preduzimanje podsticajnih mera
Udruženje zanatlija je povodom aktuelne situacije u preduzetništvu i zanatstvu pripremilo predloge za preduzimanje nužnih selektivnih podsticajnih ekonomskih mera Vlade Srbije, koje su izložili Ministarstvu privrede Republike Srbije, Privrednoj komori Vojvodine, kao i unijama poslodavaca Srbije i Vojvodine. Jedan od brojnih predloga je da se svi porezi i doprinosi na dohodak i lična primanja preduzetnika – zanatlija i njihovih radnika „svedu na razumnu meru i da se usklade s njihovim stvarnim privrednim aktivnostima u delatnostima koju obavljaju”.
– Što se tiče dosadašnjih mera, u smislu odlaganja plaćanja za 2021. godinu, predlog je da se za značajan broj delatnosti u oblasti preduzetništva – privrede potpuno otpišu, uz primenu drugih mera – dodaje Novaković.
Udruženje zanatlija apeluje na bolju komunikaciju države s domaćim privrednicima, veću regionalnu povezanost i međusobnu solidarnost u strateški važnim oblastima, uz primenu finansijskih stimulansa za bavljenje i opstanak privrede – preduzetništva kao zaloga opstanka ovog društva.
– Svesni smo toga da je preostala vrlo oskudna svota novca, ali nužno je iznaći novi paket mera prema privredi koji bi možda bio manje izdašan, ali izuzetno selektivan – navodi Novaković. – Konačno, to je i predlog MMF-a, koji je nužno i neizostavno potrebno realizovati u najkraćem periodu, a što se potkrepljuje činjenicom da ekonomija EU beleži pad od 13,9 odsto, a Srbije 6,4 procenata. Već sada su nam pod velikim znakom pitanja i svih 200.000 radnih mesta, i to dominantno u realnoj privredi, koja jedina donosi novu vrednost.
K. Ivković Ivandekić
foto: K.I.I. i Dnevnik