Za školski pribor i do 15.000 dinara
NOVI SAD: Letnji raspust se bliži kraju, a roditelji sa svojim školarcima prave spiskove neophodnog školskog pribora, a zatim sledi obilazak knjižara, marketa i radnji širom grada.
Kućni budžet se krajem leta uvek optereti pred početak nove školske godine, ali poznato je da se kupovina pribora ne završava 1. septembra, kada počne školska godina, već se školski ranac puni dodatno, u zavisnosti od zahteva nastavnika. Za predstojeću školsku sezonu mora se izdvojiti između 5.000 i 15.000 dinara. Školarci će se opremiti novim rančevima, sveskama, peratonicama, lenjirima kao i priborom za pisanje. Sav neophodan školski pribor uveliko je izložen u marketima i knjižarama.
- Kao majka dvoje školaraca, mogu da kažem da je sve poskupelo i da školski pribor kupujemo u fazama: jedan mesec lektira, jedan sveske, a sve što možemo koristimo od prošle godine – rekla je nam je sugrađanka S.N. – Kupujemo samo neophodno, a udžbenike uzimamo od prethodnih generacija. Teško je uskladiti želje i mogućnosti, ali pratim akcije i trudim se da deci ništa ne fali.
Sa druge strane, prodavci u knjižarama kažu da pribor nije poskupeo u odnosu na prethodnu godinu i da je za takav cenovni rang zaslužna pandemija koronavirusa, te su proizvođači cene prilagodili tržištu. Kako ističu, školska sezona počinje u prvoj dekadi jula, tada se knjižare pune najviše rančevima, peratonicama i sveskama, a nakon toga pristiže i ostali materijal pa sezona traje čak i nakon 15. septrembra. U knjižarama napominju da imaju razne akcije zbog prošlogodišnje situacije, tako da su cene prilagođene različitim finansijskim mogućnostima kupaca.
U knjižarama je asortiman školske opreme raznovrsniji nego u marketima, a i cene su pristupačnije. Najjeftinije sveske A5 formata u knjižarama koštaju devet dinara, a najskuplje više od 300 dinara. U marketima se mogu naći po ceni od 13 do 160 dinara. Cene svesaka sa kreativnijim dizajnom i likovima iz crtaća se na oba mesta kreću u intervalu od 50 do 150 dinara. Sveske A4 formata u knjižarama staju od 20 do 700 dinara, a u prodavnicama od 60 do 200 dinara.
Rančevi i torbe u knjižarama se mogu naći po ceni od 500 dinara, a u marketima koštaju 1.000, dok je za kvalitetnije primerke u oba prodajna objekta potrebno izdvojiti 6.000 dinara. Peratonicu je moguće priuštiti za 100 dinara, dok opremljene priborom staju više od 1.000 dinara. Setovi lenjira su mahom od 90 do 250 dinara, bez obzira na prodajno mesto, kao i šestari od 180 do 300 dinara. Cene vežbanki kreću se standardno od 10 do 50 dinara. U zavisnosti od vrste i kvaliteta, iznos pribora za pisanje može dostići i 3.000 dinara.
Prema oceni većine roditelja, školski pribor je skup u odnosu na njihove mogućnosti i da moraju da izaberu ne tako kvalitetan pribor, ukoliko žele da opreme decu u potpunosti za početak školske godine.
- Školski pribor je skuplji ove godine – rekla je Adrijana Horvat. - Poskupljenje varira od nekoliko dinara na olovkama, pa čak i do 200 dinara za pune peratonice. To umnogome utiče na izbor pribora koji kupujemo. Biramo pribor srednje klase koji je pristupačnijih cena. Pri kupovini prioritet dajemo udžbenicima jer su neophodni. Takođe, biramo samo najosnovniji školski pribor jer je zaista teško izdvojiti sredstva za kupovinu celokupnog pribora.
I pored svih poteškoća, roitelji uspevaju da obezbede neophodan materijal, iako je cena potrošačke korpe mnogo veća od količine opreme koja na kraju završi u đačkom rancu.
- Kako sam ja prosvetni radnik, pribor kupujem za sebe svake godine. Istina je da se manje opremam nego školarci, ali i dalje mislim da je dovoljno da budem upućena – zaključila je Gordana Seke. – Meni se čini da pribor nije skuplji i da su cene, možda, čak i pristupačnije. Nemam školske dece u porodici, pa je kupovina pribora zbog toga ipak novčano prihvatljivija od onih roditelja koji ih imaju. Kako bilo, teška su vremena i nikome od nas nije lako.
M. Ninković V. Horvat A. Skokić A. Nikodijević