Vučević: Rekordna suma u kasi oličenje snage grada
Skupština Novog sada usvojila je 33,584 milijarde dinara vredan rebalans budžeta, kojeg je gradonačelnik Miloš Vučević pred zasedanje okarakterisao kao "rekordan u svim aspektima".
Kako je naznačio, "nikad veći budžet" oslikava snagu Grada unimalo jednostavnim okolnostima, a uvećan je za 4,5 milijarde dinara, odnosno 15,54 odsto u odnosu na prvobitni proračun. Vučević je napomenuo i da je od te 4,5 milijarde 2,19 milijarde neutrošenog novca, ali je i projektovan prihod u ovoj godini veći za 2,3 milijarde dinara.
- Na osnovu prvih pet meseci, Grad ima pretpostavku da ćemo prihodovati 2,3 milijarde više nego što smo planirali. Do tog zaključka smo došli zato što je porez na zarade do 13. maja, veći za 23,53 odsto u odnosu na isti period prošle godine, doprinosi za uređivanje građevinskog zemljišta veći su za 107,45 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Porez na imovinu više je naplaćen u iznosu od 76,23 odsto nego u istom periodu prošle godine. Prodaja građevinskog zemljišta 408 posto veća u odnosu na isti period prošle godine - istakao je Vučević.
Kako je pojasnio, od 4,5 milijarde koje se raspodeljuju rebalansom, 2,566 milijarde namenjene su kapitalnoj potrošnji, te je sada ukupno 34,68 odsto budžeta namenjeno kapitalnim ulaganjima.
- Mislim da kad ovo kažete pristojnom i normalnom čoveku, onda je sve jasno. Budžet je definisan u iznosu 33,584 milijarde dinara, a podsetiću vas da je 2011. godine iznosio 14,429 milijardi dinara - naglasio je novosadski gradonačelnik.
On se osvrnuo na kritike iz pojedinih opozicionih stranaka da je to budžet koji krpi rupe, da je loš, i poručio da one dolaze "od ljudi koji nisu mogli da dođu ni do 15 milijardi, a kapitalni budžet nije prelazio pet milijardi dinara".
- Danas je kapitalni budžet Novog Sada preko 12 milijardi dinara za kapitalne investicije i subvencije. Tu ne računam Fruškogorski koridor, brzu prugu, Kovid bolnicu, Klinički centar Vojvodine - blokove B i C, ne računam most, centralni prečistač, deponiju, jer to sve finansira država. A sve te pare dolaze u Novi Sad. Njihov ceo buyet je bio koliko mi sad izdvajamo za kapitalne investicije, kada se još borimo protiv korone i imamo vanrednu situaciju - izjavio je Miloš Vučević.
On je podsetio i da se Grad odrekao ne malog prihoda od zakupa zemljišta, zauzeća javne površine i poslovnog prostora.
- Ti stručnjaci sad pričaju o kriminalu. Zašto su imali tako mali budžet? Pa zato što ništa nisu radili, sem što su krali i punili privatne yepove. Nestale su nam pare, nestali bulevari. Sram, bre, da ih bude! - izjavio je Vučević dodavši da je ovogodišnji budžet snaga Novog Sada i pobeda svih Novosađana.
Govoreći o najvažnijim novim projektima, Vučević je izdvojio sportski centar u Futogu, gde će se graditi zatvoreni olimpijski i jedan manji bazen, ukupne vrednosti 900 miliona dinara, dok će ove godine za početak radova biti izdvojeno 105 miliona dinara. U pitanju je trogodišnji projekat, prvi takav koji Grad izvodi i finansira.
- Zatvaramo bazen na Sajmištu s "balonom" i grejanjem, vrednost je 130 miliona dinara. Nastavljamo fekalnu kanalizaciju i vodovodnu mrežu u naselju Bocke, gde samo ova investicija košta 350 miliona dinara. Ove godine za nastavak radova izdvajamo 80 miliona dinara. Sadovi u Petrovaradinu konačno dobijaju kanalizaciju za 200 miliona dinara. Ove godine krećemo, a u pitanju je dvogodišnje finansiranje - napomenuo je novosadski gradonačelnik.
Po njegovim rečima, pošto je radna zona "Sever 4" potpuno rasprodata i zauzeta, "strašno važna stvar" za razvoj grada je nova radna zona u Kaću duž puta za Zrenjanin.
- Ove godine tamo ulažemo 150 miliona dinara, a ukupna vrednost je 865 miliona dinara. Grad dovodi komunalnu infrastrukturu za nove fabrike i pogone gde će raditi Novosađani i građani iz susednih opština. U "Sever 4", gde radimo sa CTP-om i "Nidekom", ove godine ulažemo 75 miliona dinara, ukupno 150 miliona - naznačio je Miloš Vučević.
Kako je istakao, ove godine počinje "dugo čekana" rekonstrukcija i proširenje Medicinske škole "7. april", u šta će, tokom tri godine, Grad uložiti 317 miliona dinara, a ove godine 42 miliona. Za uređenje Gradskog groblja Novi Sad će izdvojiti 207 miliona dinara.
Za socijalu je, po njegovim rečima, izdvojeno dodatnih 141 milion, od kojih 28 miliona dinara za subvencije boravka dece u privatnim vrtićima.
- Ono za šta nikada nisu davali pare, a isto nam drže pridike, izdvojili smo 21,8 milion dinara za pratioce dece s posebnim potrebama. Hajdete svi vi koji pričate da Grad ne daje pare - zaćutite jednom! Pogledajte jednom koliko smo dali para za osetljive socijalne kategorije u Novom Sadu. Plaćamo personalne asistente, plaćamo lične pratioce. Kada je Grad davao ovoliko para, kada je davao ovoliko i u pogledu ekologije? - upitao se Vučević, i nastavio: - Po osnovu kreditne linije sa EBRD-om, obezbedili smo osam miliona evra za 10 električnih autobusa i tri prateće punionice. Uz 130 autobusa na CNG, pitanja centralnog prečistača i regionalne deponije čine deo naših napora za zdraviju životnu sredinu.
Što se tiče subvencija, on je rekao da je Grad izdvojio 2,9 milijarde ove godine, od čega se dve milijarde odnose na kapitalne subvencije. Vučević je ukazao da je Grad kroz rebalans najviše pomogao JGSP "Novi Sad" sa 300 miliona dinara, pošto je ovo preduzeće pretrpelo najviše zbog pandemije kovida, a uz to su i "drastično pojeftinile đačke i studentske pokazne karte", dok je cena karte od 65 dinara "ispod svakog ekonomskog kriterijuma". JKP "Put" dobio je još 200 miliona dinara za asfaltiranje puteva i saobraćajnu signalizaciju.
- Za kulturu, verovali ili ne, izdvajamo novih 694 miliona dinara. Za Evropsku prestonicu kulture 200 miliona i njihov budžet povećavamo na preko 330 miliona dinara za ovu godinu. Od Republike smo dobili 300 miliona dinara za fasade u gradu i nastavljamo uređenje pre svega u Podgrađu, ali i u Almaškom kraju, centru grada, Petrovaradinskom majuru. Ovo su neverovatni brojevi i veoma sam ponosan - zaključio je Vučević.
Kako je istakao, Grad će graditi Botaničku baštu u Petrovaradinu na preko četiri hektara iza OŠ "Jovan Dučić", koja je definisana još 1963. godine.
Iz opozicionih DSS i SRS, pak, poručili su da su protiv rebalansa gradskog budžeta. Tako je predsednik odborničke grupe "DSS - Miloš Jovanović" Bojan Radojević ponovio da se gradski budžet ne planira dovoljno precizno i otud rebalansi u kratkim vremenskim periodima.
- Taj novac nije dobro iskorišćen i gradska vlast nema dovoljno ideja ni velikih kavlitetnih projekata koji bi rešili postojeće probleme ili ponudili neka nova rešenja za Novi Sad - napomenuo je Radojević.
On je kritikovao odluku o zaduženju Grada kod EBRD-a za električne autobuse, jer u gradskoj kasi ima viška novca koji za to može da upotrebi, dok kupovina autobusa ne rešava sistemski problem saobraćaja u Novom Sadu. Za Radojevića je deo rešenja uvođenje elemenata šinskog javnog prevoza na pravcu istok-zapad.
Radojević je napomenuo i da Novi Sad nije konkurisao za novac kod Ministarstva energetike za subvencionisanje zamene stolarije, te je time direktno oštetio Novosađane.
DSS je podržao projekat Botaničke bašte, koji je, kako je Radojević napomenuo, čamio u fijoci od 2007. godine. Takođe, pozdravio je i najavljeno rešenje prelaska biciklista preko Mosta slobode.
Troje odbornika SRS glasalo je protiv rebalansa gradskog budžeta, jer, kako je ukazao predsednik odborničke grupe Đurađ Jakšić, nije realno planiran ni na prihodnoj ni na rashodnoj strani, ta da postoje osnovane sumnje da može doći do velikih odstupanja.
Jakšić smatra da su velike nepoznanice u vreme pandemije i da je trebalo obazrivije planirati prihodnu stranu buyeta, pogotovo 110 miliona evra prihoda od poreza na zarade, dobit i kapitalne dobitke.
- Ovaj rebalans budžeta ne donosi ništa spektakularno novo. On ne menja suštinu izvornog budžeta i nepobitno je potrošački. Tri četvrtine se gura u tekuću potrošnju, a jedna četvrtina ide na kapitalne izdatke i kamo sreće da se taj kapitalni deo ostvari u velikom procentu, ali to prethodnih godina nije bio slučaj - izjavio je Jakšić, kritikujući da 20 odsto dodatnog novca iz rebalansa, 913 miliona dinara, "gradska vlast gura u subvencije gradskim preduzećima". Takođe, ukazao je da se, računajući i usluge i budžetske fondove iznos subvencija penje na 5,5 milijardi dinara.
Skupština grada je, između ostalog, do kraja zasedanja usvojila i niz urabnističkih planova, potvdrila odluku o postavljanju biste dr Petru Švarcu. Imenovala je i direktore "Vodovoda i kanalizacije", "Čistoće" i "Gradskog zelenila", koji su do sada bili u v. d. stanju, postavila je i novu direktorku Centra za socijalni rad Jelenu Zorić umesto Dobrile Čačije, i potvrdila raspisivanje konkursa za direktora JGSP "Novi Sad".
Za turističke agencije Grad je opredelio 11 miliona dinara, istakao je juče Miloš Vučević.
- Pomoći ćemo više od 50 agencija koje će dobiti subvencije, one sa do tri zaposlena 150.000 dinara, a one sa više od tri zaposlena 250.000 dinara. Uspeli smo da nađemo pravni modalitet da im pomognemo. Ne kažem da su velike pare, ali nisu ni male i bar će im malo olakšati - rekao je Vučević.
On je napomenuo i da je Grad povećao sredstva za mikro i mala preduzeća, sa 15 na 24 miliona dinara.
S. Kr.