(FOTO, VIDEO) VRTIĆ „MASLAČAK” PROSLAVIO POLA VEKA POSTOJANJA Prva ekološka predškolska ustanova nije dozvolila betonske stubove na zelenoj površini
Predškolci, vaspitači i ostali zaposleni u vrtiću „Maslačak” na Limanu, obeležili su 50. rođendan te predškolske ustanove.
Osim njih, svečanosti su prisustvovali i bivši radnici, kao i čelnici Školske uprave Novi Sad, te predstavnici Grada Novog Sada, među kojima je i gradonačelnik Milan Đurić.
Nakon što su mališani izveli uvodnu pesmu za sve goste njihovog rođendana, pušten je i kratak film o istorijatu vrtića, da bi nešto kasnije bila priređena zakuska.
U međuvremenu, održavane su i dečje radionice obrazovno-ekološkog karaktera.
Vrtić „Maslačak”, nastao je 1974. godine i to pod nazivom Narodnog fronta 42, po adresu na kojoj se nalazi. Prve godine rad je bio organizovan u 15 grupa sa oko 300 dece, dok danas broji 25 grupa sa 550 mališana. Tokom 50 godina kontinuiranog rada kroz tu ustanovu prošlo je 24.500 dece.
Vaspitni kadar u početku činile su negovateljice, vaspitačice i medicinske sestre sa završenim srednjim obrazovanjem. Osamdesetih godina o deci brinu saradnici u vaspitno-obrazovnom radu, muzički saradnici i nastavnici engleskog jezika.
Danas o njima brinu visokoobrazovani vaspitači, kao i stručni saradnici različitih profila, među kojima su pedagozi, psiholozi, stručno medicinsko i pomoćno-tehničko osoblje. U vrtiću „Maslačak” program se realizuje na srpskom, ali i na mađarskom jeziku u dve grupe.
Bogatu istoriju od pola veka obeležili su razni događaji, proslave i manifestacije, ali kao najznačanija, beleži se 1991. godina, kada su zajedničkim snagama deca i roditelji sprečili da na zelenoj površini ispred objekta niknu betonski zidovi. Ta akcija je pokrenula zaposlene na očuvanje zaštite životne sredine i brige o istoj i želje da se te vrednosti prenose na najmlađe.
Uticaj na razvoj ekološke svesti od ranog detinjstva doveo je do toga da 1992. godine vrtić „Maslačak” postane prva ekološka predškolska ustanova u Srbiji i tadašnjoj Jugoslaviji.
A. Čegar