Vrelinu i visoke temperature najteže podnose radnici na otvorenom
Rad na plus 40 stepeni Celzijusa najteže pada radnicima na otvorenom, onima u trafikama, pečenjarama, pekarama, pijacama, kao i radnicima javno-komunalnih preduzeća i tako je godinama unazad, a mi smo proverili kako se bore s toplotom ove sezone.
Najgore je, ipak, onima koji rade s vrelim betonom čija temperatura prelazi 100 stepeni Celzijusa, prilikom izlivanja. Radnici sa kojima smo razgovarali kažu da sunce ni ne osećaju, da piju dosta tečnosti, ali da im je generalno izuzetno teško da rade u takvim uslovima.
- Kako nam je na ovoj vrućini?! Vidite i sami. Dok izlivamo beton, on ima 170 stepeni Celzijusa. Šta dalje da vam kažem?! Pijemo vode više nego obično. Kada imamo mogućnost, sklonimo se u hlad. Godinama radim ovaj posao, pa sam i oguglao. Ne mogu vam reći da mi je lako - kazao nam jedan od radnika koga smo zatekli na jednom od gradilišta u gradu.
Ništa bolja situacija nije ni na drugim mestima, gde mahom muškarci rade teške fizičke poslove. Ima i mlađih, ali i starijih koji rame uz rame rade jednako. Nekoliko radnika sa kojima smo razgovarali nam je reklo da će ovih dana dok traju vrućine, raditi skraćeno, dok drugi rade redovno do 16 ili 17 sati.
- Nema promena, radimo kao i svaki drugi dan. Imamo takozvane kontejnere, u koje se sklonimo kada nemamo mnogo posla i pijemo dosta vode. Ne razmišljamo o vrućini i nemamo toliko vremena za to - kaže Dejan R., koga smo zatekli na gradilištu.
Juče oko 11 sati radnici su bili i na skelama, kao i u zgradama koje su u izgradnji ili su na njima neke popravke. Kažu da prave pauze kada im zatreba odmora, da ne mogu raditi kao što je to slučaj u danima kada nisu tropske vrućine. Međutim, svi oni imaju rokove koji moraju ispoštovati i nema mesta za odmor.
U pečenjarama, kako u onima u kojima ima klime, tako i u onima bez ovakve vrste rashlađivanja, jednako je teško izgurati osam sati rada. Klima pojedinima ništa ne pomaže, pa je češće gase, nego šo je drže upaljenom.
- Kada nam je najteže?! Sada. Uvek, kada su ove vrućine. Ima osećaj da je pored roštilja milijardu stepeni. Kada mi baš bude teško upalim klimu, ali se trudim da je ne koristim često, pošto se kolega prehladio koristeći klimu, koja ga je vrućeg produvala. Moramo se paziti, ali i raditi – kaže Rade B. iz jedne od restorana brze hrane koji, između ostalog, imaju i roštilj.
Osam sati u trafikama je mahom ženama koje čine većinu zaposlenih u ovakvoj vrsti objekata izgleda kao rad u konzervi. Kažu da im ne pomaže ni otvaranje vrata trafike, niti hladovina.
- Nadam se da će dunuti neki vetrić da malo osetim vazduha. Otvorim vrata od trafike, ali ništa ne pomaže. Izađem napolje da se rashladim, a tamo uz ovaj beton ima sigurno više od 40 stepeni Celzijusa. Možete jaje peći na vratima trafike koliko je to vrelo. Upali se od sunca toliko, da ne mogu rukama ni pipnuti – kaže Jelka. K zaposlena u trafici. U gradu smo videli dežurne ekipe “Gradskog zelenila” koje su, bez obzira na žegu i visoke temperature, angažovane na održavanju zelenila, košenju trave, zalivanju cveća. Neumorni su i putari, kao i radnici “Čistoće” koji prazne kante i kontejnere. Ne treba zaboraviti da nije lako ni vozačima u JGSP-u, jer u pojedinim vozilima nema klima uređaja, a zaštite maske se moraju nositi.
Većina ljudi je juče spas od vrućine potražila u debeloj hladovini, parkovima, na Štrandu i bazenima, a klima uređaji su bili spas i u domovima i u poslovnim prostorima.
Istovremeno se na dve lokacije u gradu nalaze cisterne s vodom. Javno komunalno preduzeće “Vodovod i kanalizacija” je jednu postavio na Trg slobode, a drugu kod Futoške pijace.
Podaci glavnih meteoroloških stanica objavljenih na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda pokazuju da je u većini gradova u Srbiji temperatura prvog dana leta 21. juna, prelazila 30 stepeni, dok je u glavnom gradu izmereno 32. U četvrtak je temperatura u ovom vrelom talasu dostigla 40 stepeni Celzijusa, mada je ponegde izmereno i više, a tokom vikenda se očekuje zahlađenje.
Slađana Aničić Ilić