Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Volonteri učili školarce o toleranciji i humanosti

09.01.2021. 13:10 13:12
Piše:
Foto: Crveni krst Novog Sada

Osim što pomaže najugroženijim porodicama i pojedincima u gradu i prigradskim naseljima, Crveni krst Novog Sada kroz razne programe podstiče mlađe populacije da od najranijih uzrasta neguju empatiju i humanost kao osnovne ljudske vrednosti.

Tako je program „Promocija humanih vrednosti” realizovan u dve novosadske osnovne škole: „Kosta Trifković” i „Đorđe Natošević” tokom oktobra, novembra i decembra prošle godine, kada je 15 edukovanih vršnjačkih edukatora Crvenog krsta, kroz 28 radionica, učenicima četvrtih razreda približilo pojam tolerancije i humanosti.

– Uradili smo svih sedam modula prvog ciklusa radionica, a Programom je obuhvaćen 51 učenik – kaže za „Dnevnik” šesnaestogodišnja volonterka Anja Pilipović, jedna od vršnjačkih edukatora učesnika u realizaciji. – Pokušavamo da istaknemo deci važnost humanih osobina i moralnih vrednosti koje svaki čovek treba da poseduje. To uspevamo kroz interaktivne radionice, predstavljajući im svaki modul posebno, a to su  tolerancija, stigmatizacija i diskriminacija, kulturalni identitet i poštovanje razlika, nenasilno rešavanje konflikata, borba protiv nasilja putem elektronskih medija...

Cilj Programa „Promocija humanih vrednosti” je smanjenje nasilja među mladima u Srbiji unapređenjem veština komuniciranja i rešavanja sukoba mirnim putem, kod dece uzrasta od osam do 14 godina. Takođe, promoviše se tolerancija, uvažavanje kulturoloških i etničkih razlika kroz razvoj pozitivnog vaspitnog okruženja, zasnovanog na interkulturološkim vrednostima u osnovnim školama širom Srbije.

– Što se tiče stigmatizacije, pokušavamo da im ukažemo uopšte na neke probleme u današnjem društvu, te i na to kako oni pravilno treba da se postave i ponašaju u nekoj situaciji, a koje ponašanje nije društveno prihvatljivo – ističe Anja. – Bila sam na dosta radionica u ovom ciklusu i zbližila sam se s decom, a i ona imaju više poverenja u nas kao volontere. Interaktivno učestvuju, zabavljaju se jer im sve predstavlja razonodu, a kroz igru, u stvari, najbolje uče. Tako su kroz pantomimu glumili nešto na šta imaju pravo, poput igranja fudbala, ili prava da se školuju, te smo im tako dočarali pravi smisao pojma dečjih prava. Na početku svakog časa ih pitamo da nam nabroje neka poznata dečja prava i obično imaju kreativne ideje. Imaju neka predznanja, čuli su ponešto od svojih roditelja, ili su usvajala znanja iz okoline, kao i od vršnjaka. Uglavnom smatraju da oni imaju pravo da se igraju, idu u školu, ali i da imaju pravo da imaju oba roditelja.

Petnaestogodišnja volonterka Crvenog krsta grada Milica Žagar, takođe jedna od vršnjačkih edukatora učesnika u Programu, kaže da se na času trude da prvo s decom uspostave pozitivan kontakt. Zatim, ukoliko se radi o modulu tolerancije, kroz razne igrice uspevaju da im dočaraju zašto je bitno biti tolerantan.


Dramski prikaz pravih vrednosti

Osim časova u školama, deca će imati priliku da učestvuju u predstavi koja bi trebalo da bude odigrana u cilju promocije humanih vrednosti i svega onoga što su deca kroz Program naučila. Kako kaže volonterka Anja Pilipović, deci će tako još bliže i na mnogo kreativniji način sve jasnije dočarati i prikazati. U ulogama su neki likovi iz poznatih bajki, a deca imaju priliku da glume i postave se u ulogu osobe koja je nekada doživela diskriminaciju ili stigmatizaciju, ili imala ugrožena dečja prava.

– Predstava bi trebalo da bude realizovana na manifestaciji u Beogradu, ali zbog epidemiološke situacije ne znamo da li je to moguće, te, ukoliko ne bude, onda bi bila odigrana u Srpskom narodnom pozorištu početkom sledeće godine – otkriva nam Anja, dodavši da su predstavu osmislili volonteri, uz pomoć sekretara Crvenog krsta Novog Sada Dragana Lazića.


– Pokušavamo da dokučimo koliko oni razumeju suštinu tolerancije, te im kroz igru objasnimo šta je ona uopšte – objašnjava Milica. – Inače se tolerantan stav aktivno demonstrirao kao osnovni princip komunikacije tokom celokupnog sprovođenja programa. Deca su dosta mirna i pažljiva jer imamo interesantne module koje im prikazujemo. Radionice na temu diskriminacije i stigmatizacije se bave pitanjem diskriminacije i načina formiranja prvog utiska, kao i razvijanja svesne neophodnosti reagovanja na diskriminaciju. Takođe ih učimo da bez donošenja vrednosnih procena sagledavaju razlike među ljudima, te tako želimo uticati na razvijanje empatije kod njih. Veoma smo zadovoljni krajnjim ishodima, ali i samim tokom realizacije programa, deca su dosta naučila i zaista je interesantno raditi s njima.

S decom su radili edukovani mladi volonteri Crvenog krsta, koji su prošli obuku za rad na programu, u prisustvu njihovih učitelja, a promocija se realizovala uz poštovanje svih bezbednosno-zdravstvenih mera. Značaj tog projekta je

prepoznat i podržan od Ministarstva zdravlja Republike Srbije, a podrška je stigla i od Crvenog krsta Srbije.

I. Bakmaz

Piše:
Pošaljite komentar