Vojvođanski gorani obeležili šest decenija uspešnog rada
NOVI SAD: Povodom jubileja - šest decenija postojanja i rada Pokreta gorana Srbije, juče je u Ekološkom centru „Radulovački“ u Sremskim Kalrovcima, sedištu Pokreta gorana Vojvodine, održana svečanost na kojoj je akcenat stavljen na aktivnosti i postignuća vojvođanskog dela te najstarije ekološke organizacije u državi.
Kako je rečeno na jučerašnjoj svečanosti koja je priređena sa izvesnim zakašnjenjem zbog pandemije koronavirusa, Pokret gorana Vojvodine (PGV) je ekološko i omladinsko udruženje koje od 1960. godine aktivno radi na ostvarenju vizije razvoja zajednica u kojima svi aktivno i odgovorno učestvuju u zaštiti životne sredine kroz održivi razvoj.
Predsednik Pokreta gorana Srbije Goran Gnus je naglasio da su gorani bili prva u ovom delu Evrope ekološka organizacija za primer.
– Čim smo osnovani, shvatili smo šta nam je misija i radili u kontinuitetu na njenom ostvarivanju – rekao je Gnus. – Preživeli smo tranziciju i turbulentna vremena prilagođavajući se novim trendovima, ali ne smemo zaboraviti pošumljavanje. S tim moramo nastaviti jer je to jedino što će spasiti planetu. To je ključ za gorući problem na globalnom nivou - klimatske promene.
Pokret gorana Vojvodine je za šest decenija rada poneo mnogobrojna priznanja, a od 2008. godine upravlja Ekološkim centrom „Radulovački“, omladinskim centrom koji koristi energetski efikasne sisteme - solarnu i geotermalnu energiju i nosilac je Oznake kvaliteta Saveta Evrope kao Evropski omladinski centar (2015-2022) i nagrade Turistički cvet za 2015. Omladinski program organizacije je akreditovan za primenu i unapređenje standarda omladinskog rada. Svima, kako je istaknuto, koji su svojom dobrom voljom, znanjem i stručnošću pomogli da zajedničke ideje sprovedu u delo, Pokret gorana je uručio priznanja. Zlatnu plaketu sa sertifikatom dobila je inženjer pejzažne arhitekture Jasna Atanacković, dugogodišnja stručna saradnica Pokreta gorana u programima „Novosadsko proleće“ i „Novosadska jesen“ i jedna od autorki programa „Mala škola aranžiranja cveća“ , te knjige sa istim nazivom. U pitanju je ličnost koja je, kako se moglo čuti, gorane dovela u Sremske Karlovce i pokazala kuću u Mitropolita Stratimirovića 5 koju su oni pretvorili u Ekološki centar „Radulovački“ i koja je i dalje veliki oslonac i podrška njihovom radu. Pored nje plaketu su poneli predsednik Pokreta gorana Novog Sada od 2011. Petar Viđikant, prof. razredne nastave Ljiljana Jovanović i biolog Dušica Milenković, koja je više od 24 godine profesionalno angažovana u Pokretu gorana.
Povelja PGV-a pripala je autoru knjige „Opstanak – priručnik za preživljavanje u prirodi“ dr Rodoljubu Tanasiću, novinarki novosadskog lista „Dnevnik“ Zorici Milosavljević, fotografu - dokumentaristi Pokreta gorana poslednjih 40 Branku Vujkovu i Nikoli Blagojeviću, turizmologu i omladinskom radniku koji je učestvovao u izgradnji Ekološkog centra kojim uspešno upravlja do danas, realizujući paralelno i značajne projekte iz oblasti lokalnog održivog razvoja i javnog zagovaranja. Dobitnici Zahvalnica Pokreta gorana Vojvodine su prof. dr Goran Vujić sa FTN-a, podsekretarka Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine Brankica Tabak, urednica na RTV-u Vesna Gaćina, inženjer šumarstva u JP „Vojvodinašume“ Ivana Vasić, programski direktor RES fondacije Aleksandar Macura, dr Milica Rat sa PMF-a, inženjer šumarstva Goran Matić, sekretarka Pokreta gorana Novog Sada Sonja Konjović, JKP „Belilo“ iz Sremskih Karlovaca i dr Slobodan Puzović.Jučerašnje obeležavanje jubileja deo je programa „Nedelja sećanja na profesora Miodraga Radulovačkog“ koji Pokret gorana Vojvodine od smrti tog velikog filantropa i poštovalaca te organizacije i Karlovaca priređuje svake godine. Juče, na dan kada je rođen, uspomene na profesora Radulovačkog evocirali su nekadašnji predsednik karlovačke opštine Milenko Filipović, za čijeg mandata je on ostvario svoj zadužbinarski opus u Karlovcima, dugogodišnja predsednica Društva za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlovaca Jasna Atanacković i novinarka „Dnevnika“ Zorica Milosavljević.
Z. Milosavljević