Voda za piće ispravna, trovanje hranom zbog salmonele
Institut za javno zdravlje Vojvodine juče je na redovnoj konferenciji izvestio o stanju životne sredine, kao i o epidemiološkoj situaciji zaraznih bolesti u Vojvodini i Novom Sadu.
Po rečima specijalste higijene dr Emila Živadinovića, Institut je tokom proteklog meseca kontrolisao ispravnost vode za piće iz mreže JKP „Vodovod i kanalizacija”, kao i iz javnih bunara.
– Na osnovu analize 562 uzorka tokom predhodnog meseca utvrđena je zdravstvena ispravnost u 94 odsto slučajeva – kazao je dr Živadinović, i dodao da je građanima na raspolaganju interaktivna mapa na sajtu Instituta na kojoj je na jednostavan i razumljiv način prikazana ispravnost vode na javnim bunarima u Novom Sadu i okolnim mestima. – Voda iz većine bunara u gradu tokom avgusta nije sadržala mikrobiološke i fizičko-hemijske opasnosti. Ipak, bunar „Snežna Marija” na Tekijama je već duže mikrobiološki neispravan. Osim njega, voda je neispravna na jednom od bunara na Ribarskom ostrvu, kao i na Limanu 4, u Ulici 1.300 kaplara.
Tokom letnjeg perioda uzorkovana je dunavska voda na Štrandu, Oficirskoj plaži u Petrovaradinu, plaži u Futogu i Begečkoj jami, i tokom sezone bila je pogodna za kupanje i rekreaciju.
Broj registrovanih obolelih od zaraznih bolesti u Vojvodini približno je isti kao i u prethodnom izveštajnom periodu. Po rečima lekara specijaliste epidemiologije Smiljane Rajčević, najzastupljenije su bile respiratorne infekcije, a kada su u pitanju bolesti protiv kojih se sprovodi sistemska imunizacija, u proteklom periodu zabeleženo je 28 slučajeva velikog kašlja.
– Iz grupe crevnih zaraznih bolesti naši sugrađani su uglavnom zatražili lekarsku pomoć zbog zarazne dijareje – kazala je dr Rajčević. –Glavni uzročnik trovanja hranom bila je bakterija salmonela, zbog koje se lekaru javilo 38 građana.
Kako je dodala, od oktobra 2017. godine do 15. avgusta tekuće u Vojvodini je registrovano 178 slučajeva morbila, a od toga je 78 zabeleženo u okviru epidemije u Novom Sadu, a Institut za javno zdravlje Vojvodine i dalje će pratiti situaciju morbila u Pokrajini i Novom Sadu. Ona je naglasila da je broj slučajeva u kojima se sumnja na groznicu Zapadnog Nila, kao i broj potvrđenih, značajno je manji u odnosu na početak nadzora, odnosno na prvu polovinu jula te da nema mesta panici.
U proteklom mesecu zabeležen je 41 slučaj polno prenosivih bolesti, što je četiri puta više nego u prethodnom periodu, saopštili su iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine. Po podacima kojima raspolažu, u proteklom mesecu prijavljeno je oboljevanje od sifilisa i gonoreje (po dve osobe), hepatitisa B (deset), hlamidijaze (13) i ejdsa (pet).
S. Kovač