Vladičanski dvor smetnja za kaficu u dokolici?!
Gradska uprava za komunalne poslove nije odobrila da ove sezone kafe-poslastičarnica „Mocart” ima letnju baštu ispred broja 21 u Zmaj Jovinoj ulici, s obrazloženjem
da se nalazi u zoni zaštite Vladičanskog dvora, odnosno prema primeni Odluke o utvrđivanju Vladičanskog dvora Eparhije bačke kao spomenika kuluture – kaže vlasnik, zakupac kafe-poslastičarnice Dragan Stanojević.
On je, veli, lane imao dozvolu za letnju baštu, kao što je to imao i zakupac pre njega, pa je uz ostale kolege ugostitelje koji imaju dozvole za letnje bašte ove sedmice koristio lepo vreme i garniture za sedenje izneo ispred lokala. Kaže da Eparhija bačka nema nikakve veze s odbijenicom i da je odmah po dobijanju negativnog odgovora uložio žalbu, ali da već treći mesec odgovor od Grada nije dobio. Nedavno je molbu da reši problem poslao i gradonačelniku Milošu Vučević, gde je, između ostalog, naveo da je Gradsko veće 20. avgusta 2015. donelo odluku da se „Mocartu” dozvoljava zakup na tri godine u gradskom poslovnom prostoru za ugostiteljsku delatnost.
– Problem je nastao kada sam 20. oktobra 2015. ponovo podneo zahtev za zauzeće javne površine za period od 15. novembra 2015. do 15. marta 2016, a 13. novembra 2015. dobio odgovor da se letnja bašte ne može držati usled primene Odluke o zaštiti Vladičanskog dvora kao spomenika kulutre – ističe Stanojević, koji je dugo godina bio na čelu Udruženja ugostitelja Novog Sada. – U odluci na koji se poziva Gradska uprava za komunalne poslove ne piše da se u zoni zaštite spomenika ne mogu postavljati letnje bašte, već se navodi da se ne smeju postavljati tezge, reklame i urbani mobilijar. Ako u zoni zaštite nije dozvoljeno postavljanje letnje bašte, kako je moguće da postoji urbani mobilijar, klupe, kante, kandelabri, i čak još veći apsurd, još jedan spomenik – Zmaj Jove, koji je, inače, i simbol našeg grada? U Odluci o uređenju grada, u članu 10 stoji da se letnje bašte ne mogu postavljati na prostoru između Vladičanskog dvora i prolaza u Ulicu Zmaj Jovinu 23. Samim tim, ta odluka dozvoljava da se ispred lokala u broju 21, gde je „Mocart“, postavi letnja bašta. U svim evropskim metropolama letnje bašte se nalaze pored spomenika kuluture, a za to postoje brojni primeri.
Po njegovim rečima, nema obaveze prema Gradu u pogledu plaćanja zakupa jer uredno plaća zakupninu određenu za period od tri godine od oko 8,2 miliona dinara.
– Dolazimo u situaciju da je DOO „Mocart” doveden u zabludu i da je poenta u ovom slučaju da se uplati iznos od 80.000 evra da se ne dozvoli dalji rad. Jer na potesu samog centra grada samo lud čovek bi prihvatio da uplati toliki iznos, a da zna da nije u mogućnosti da radi s letnjom baštom, koja je osnovni izvor prihoda svih ugostiteljskih objekata na toj lokaciji – naglašava Stanojević.
Predsednik Komisije za zauzeće javnih površina Milovan Amidžić na naš poziv ukazao je na to da je Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, kao predlagač pomenute odluke ( Službeni glasnik RS, broj 52/07) o zoni zaštite Vladičanskog dvora kao spomenika kuluture, 5. februara 2015. godine izneo mišljenje u kojem kaže da su letnje bašte po svom karakteru i funkciji privremeni objekti, te da se mera zaštite odluke o utvrđivanju Vladičanskog dvora za spomenik kulture svakako odnosi i na zabranu njihovog postavljanja u zaštićenoj okolini spomenika kulture.
– Republički zavod za zaštitu spomenika kulture je „stariji” od naše gradske komisije pa smo postupili kako su oni naveli da treba – kazao je Amidžić.
Z. Delić