(FOTO, VIDEO) NA SAJMU ZAVIČAJA PRISUTNE ZASENILA REVIJA NARODNIH NOŠNJI Gradonačelnik Đurić poručio: Ovo je poziv da vodimo računa o svom identitetu
"Sajam zavičaja" svečano je otvoren pred brojnom publikom u "Master" centru Novosadskog sajma. Tdicionalno manifestaciju obeležavaju snažne poruke o čuvanju nasleđa i negovanju tradicije.
Prvog dana manifestacije u Kongresnom centru „Master” održan je festival tradicionalnih nošnji iz srpskih krajeva, kao i tri panel diskusije o temi zaštite kulturnog nasleđa i identiteta, zaštite imovinskih prava Srba u Federaciji BiH, kao i mera koje država i društvo treba da preduzmu u cilju podsticanja nataliteta i demografske obnove stanovništva.
Otvaranju su prisustvovali ministarka u Vladi Srbije Milica Đurđević Stamenkovski, pokrajinska sekretarka za kulturu Aleksandra Ćirić Bošoković, gradonačelnik Novog Sada u ostavci Milan Đurić i predsednik Skupštine Republike Srpske Nemanja Stevandić.
Cilj Sajma je okupljanje, povezivanje i jačanje saradnje institucija, organizacija, značajnih i srodnih udruženja iz naše zemlje i regiona – napominju organizatori.
- Zadovoljstvo mi je što se i ove godine vidimo na Sajmu zavičaja, šesti put po redu, manifestaciji koja nam skreće pažnju da je čovek bez zavičaja ma gde on bio kao drvo bez korena, da svako od nas kao Odisej celog života traži i voli svoju Itaku. Zavičaj nije samo mesto rođenja, zavičaj je koren, identitet i snaga, zavičaj nije samo geografska tačka na mapi, niti puki toponim u sećanju, zavičaj je ono što jesmo. On je damar u našem telu, pesma u srcu, trag predaka u našem koraku. Naš novosadski Homer Mika Antić zapisao je: "Moj dom je moja zemlja, bez zavičaja čovek je kao drvo bez korena, zavičaj je trajanje koje ne prestaje! - rekao je gradonačelnik Milan Đurić.
- Danas, otvarajući reviju narodnih nošnji stojimo pred rukopisom istorije. Narodne nošnje nisu obična odeća, nisu šare, konac i vez, one su vreme utkane u oblik, život predaka koji odjekuje kroz naše korake. U užurbanom svetu današnjice narodna nošnja predstavlja postojanost koja ne može da izbledi. Istinska lepota nije i ne može biti prolazna, jer ono što je autentično ne podleže zakonima vremena, zato narodne nošnje koje danas gledamo na ovom defileu nisu artefakti prošlosti već pečat trajnosti, nisu ukras, one su identitet, one su sećanja na sve naše pretke, od Kosova i Metohije i pređe njega što bi rekao Njegoš, sećanje na dom iz kog potičemo, na zemlju koja nas je oblikovala, one su naše porodične priče, molitve istkane u šare, uspomene koje se ne mogu zameniti niti zaboraviti - rekao je gradonačelnik Milan Đurić.
- Sajam zavičaja nije samo susret tradicije i savremenog doba, on je poziv da brižljivo vodimo računa o svom identitetu. Danas nismo okupljeni da bismo govorili o uspomenama o nečemu što je bespovratno izgubljeno već da bismo na temelju zajedništva kreirali bolju sadašnjost i razvijali planove za još uspešniju budućnost. Novi Sad je kroz godine svoga postojanja primao ljude koji su nosili sa sobom svoj jezik, svoje običaje, svoje nade i svoje snove i svaki put iz tog susreta kultura i sudbina grad je rastao i jačao. U njegovoj raznolikosti nema podela, ima samo ogromnog bogatstva. Njegova širina nisu bulevari već ljudi koji su ga oblikovali i koji ga grade danas, i koji će ga razvijati godinama, decenijama i vekovima koji će doći. U našem Novom Sadu ima veliki broj onih koji su protiv svoje volje morali da napuste svoje domove, onih koji su silom rasejani, ali su u Novom Sadu pronašli svoj novi zavičaj. Oni su sami sebi postali preci u inat silnima koji su ih besmislom rata i terora proterali iz pradedovskih kuća. Novi Sad je njihov novi zavičaj i naša zajednička kuća - istakao je gradonačelnik i dodao:
- Srbija je zemlja koja je posvećena miru, stabilnosti i vizionarskom gledanju budućnosti. Naš predsednik Aleksandar Vučić, premijer Miloš Vučević, celokupna Vlada Srbije, grade Srbiju po meri svih njenih građana. U toj Srbiji napretka zajednički gradimo kvalitetnije uslove života za sve Novosađane. Gradimo tri nova mosta, gradimo nove škole. nove toplane, vrtiće, bolnice i bulevare. I da vam kažem iz srca i duše Srbija neće i ne sme stati, jer ona je naše jezgro, naša sloboda i naša vera. Danas kad mnogi žele da stane, i spolja i iznutra, moramo da se okupimo oko nje za sve naše ljude, njoj moramo biti odgovorni i lojalni, njoj moramo biti predani i njoj moramo biti zakleti. Živela Srbija.
Pokrajinska sekretarka za kulturu Aleksandra Ćirić Bošković rekla je da kao i prethodnih godina ova manifestacija okuplja različite institucije i organizacije Srba iz naše zemlje i regiona. Pruža priliku za uspostavljanje i održavanje saradnje među njima i omogućava predstavljanje kulturno-istorijskog nasleđa, privrednih i turističkih resursa, kao i prirodnih lepota krajeva iz kojih dolaze promocijom običaja, starih zanata, narodnih rukotvorina, specifičnosti proizvodnje hrane i pića, učesnici pokazuju svoj zavičaj i doprinose očuvanju i negovanju srpskog identiteta.
- Ovu dragocenu kulturološku ulogu Sajma zavičaja imao je na umu organizator Fond za izbegla, raseljena lica i saradnju sa Srbima u regionu kada je pre šest godina pokrenuo ovu manifestaciju. Raznovrsnost običaja i načina života u krajevima gde žive i iz kojih potiču Srbi čine jedinstvenu lepezu sačinjenu od različitih nijansi boja, zvukova, ukusa i preplitanja niti. Jedna od bitnih obeležja srpske narodne tradicije koja prikazuje svu lepotu različitosti jesu narodne nošnje. Danas smo zahvaljujući Sajmu zavičaja u prilici da vidimo izuzetno zanimljivu reviju narodnih nošnji. Srpska narodna nošnja predstavlja simbol etničkog identiteta i kulturnog nasleđa i kao takva uvek zavređuje pažnju jer noseći je ili posmatrajući je ne samo da uživamo u njenoj lepoti već i ostvarujemo čvrstu vezu sa našim precima. Pozivamo vas da zajedno uživamo u ovoj prelepoj reviji - kazala je Aleksandra Ćirić Bošković.
U nedelju, od 10 sati, u hali "Master", biće predstavljena dostignuća više od 200 značajnih udruženja i izlagača iz celog regiona i sve to uz umetničko-zabavni program a ulaz je besplatan.