Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Veliki broj radova pristigao na konkurs za uređenje malih javnih prostora

21.09.2017. 11:07 12:05
Piše:
Foto: Žiri urbanističko-arhitektonskog konkursa „Nova mesta”  Foto: Dnevnik.rs/S. Šušnjević

Za najbolja rešenja urbanističko-arhitektonskog konkursa za uređenje malih javnih prostora „Nova mesta” javnost će saznati 25. septembra, kada šestočlani žiri među 57 pristiglih radova odabere idejna rešenja za četiri „urbana džepa” u mesnim zajednicama Južni Telep, Sremska Kamenica, Kovilj i Detelinara.

Iz Fondacije „Novi Sad 2021” ističu da su građani aktivno učestvovali u odabiru i smernicama za uređivanje tih prostora, a da tu nije kraj njihovom angažovanju jer će na konkursu biti dodeljena nagrada na osnovu glasova građana koji na internet sajtu novisad2021.rs budu glasali do 24. septembra za njima najbolje rešenje.

Ipak, međunarodni stručni žiri, koji ovih dana ima pune ruke posla, odabraće po jedno idejno rešenje za svaku lokaciju, čiji autori će biti nagrađeni s po 125.000 dinara. Nagrada građana pak iznosi 75.000 dinara. Stručni žiri čine istaknute arhitekte i urbanisti iz Srbije i regiona: diplomirani inženjeri arhitekture dr Darko Polić, doc. dr Pavle Stamenović, doc. dr Rene Lisac, Vera Golubović i Dejan Mitov kao i sociolog doc. dr Ana Pajvančić Cizelj.

„Zadovoljan sam odzivom, kako u broju, tako i u kvalitetu pristiglih radova“, kaže docent na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu dr Pavle Stamenović.“Raduje i posvećenost struke javnim prostorima od značaja za lokalne zajednice. Ali ne samo arhitekata i urbanista već je poziv bio otvoren i za interdisciplinarne timove, kao i u pripremi projekta, gde je pomoću fokus-grupa na lokalu definisan program konkursa. Takoreći, program je formulisan i na osnovu glasa građana s lokala. Nije toliko uobičajeno da se u praksi do rešenja za javne prostore dolazi kroz javni poziv. Moglo bi to češće biti slučaj, tim pre jer je u pitanju javna stvar. U tom slučaju, otvorenost celog procesa veoma je važna.“

Među 57 pristiglih radova biće odabrana idejna rešenja za četiri „urbana džepa” u mesnim zajednicama Južni Telep, Sremska Kamenica, Kovilj i Detelinara

Njegov kolega iz Zagreba dr Rene Lisac, docent na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu i predsednik Društva arhitekata Zagreba, u svom gradu pokrenuo je projekat „Zagreb za mene”, koji je bio jedan od uzora za projekat „Nova mesta”, gde je uključio javnost u proces uređenja javnih prostora.

„To je specifiničan proces, drugačiji od onog kako inače grad uređuje grad, jednako za Novi Sad, a jednako tako i projekat koji sprovodimo u Zagrebu“,  rekao je Lisac.“ To su sada već dva bratska projekta, postavljena na istim filozofskim i metodološkim postavkama. Na savremeni način želi se doći do toga da se u uređenje javnih prostora i grada uključe građani na što bolji način, da se struka uključi na najbolji način i da se zajedno s gradom dođe do te realizacije. Taj jedinstveni proces pokrenuli smo u Zagrebu, a za slična se potreba pojavila u Novom Sadu te smo preneli naša iskustva novosadskim kolegama.“


Od Šodroša do trgova



Lokacije koje su odabrane za konkurs su deo Šodroša, park i pijaca na Trgu Svetog Save u Kovilju, deo Trga Jovana Jovanovića Zmaja u Sremskoj Kamenici i plato između Rumenačke i Pasterove ulice na Detelinari. Planirano je da na takav način budu uređeni mali javni prostori i u ostalim mesnim zajednicama u Novom Sadu do 2021. godine, kada će grad biti Evropska prestonica kulture.


On je istakao da je Novi Sad ušao u proces veoma brzim tempom i da u Zagrebu, gde je došlo do zastoja, iščekuju da vide rezultate procesa i reakcije građana na sam postupak, kao i na rešenja.

„Samatram da je to inovativno, novo, i da je način na koji bi zapravo trebalo raditi. No, sigurno je da taj proces traje nešto duže, ali naša dosadašnja iskustva iz Zagreba na manjim projektima pokazala su da čak i kad građani nisu dobili ono što su očekivali, ako su bili uključeni u čitav proces, to su mnogo lakše prihvatili i dobro reagovali“,  kazao je dr Rene Lisac.“Mislim da je Novi Sad na veoma dobrom putu, da proces ide vrlo brzim tempom, ali da su uspeli da uhvate sve neophodne elemente: napravili su široke diskusije s građanima kroz fokus-grupe i anketiranja, radili su s lokalnim vlastima  i uz to sproveli arhitektonsko-urbanistički konkurs kroz koji će se uključiti struka. To bi trebalo da donese veoma dobar rezultat.“

Lisac je napomenuo da je dobro što su odabrane lokacije u različitim delovima gradske opštine.On je rekao da se po pristiglim radovim vidi značaj broj „mladih snaga” i da je to veoma značajno za mlade arhitekte koji kroz takve projekte stasavaju. Kao važan činilac, on vidi i učešće Grada, koji će kroz dalju razradu rešenja ukoniti eventualne manjkavosti.

„Nadam se da će tu doći do situacije da će ti mladi ući u Grad sa svojom inspiracijom, a da će Grad osigurati da to dobije kvalitet“,  istakao je doc. dr Rene Lisac. 

S. Krstić

Piše:
Pošaljite komentar