Sve više građana kod dermatologa zbog melanoma
“U dermatološkim ambulantama Doma zdravlja „Novi Sad” povećan je broj pacijenata koji se javljaju na preventivne preglede mladeža, kada nemaju tegoba ili ako primete promene na postojećim mladežima “ kazala je specijalista dermatolog dr Jadranka Janković iz Doma zdravlja „Novi Sad”.
“Trend je prisutan poslednjih nekoliko godina, zahvaljujući angažovanju dermatologa na edukaciji i podizanju svesti stanovništva o značaju preventivnih pregleda i ranom otkrivanju malignih kožnih bolesti”, ističe dr Janković.
Po rečima naše sagovornice, u ovom periodu povećan je broj pacijenata s alergijskim reakcijama na sunce ili reakcijama kože druge prirode, poput nekih lekova, kontakta s nekim biljkama i suncem ili nanošenjem krema i parfema. Takođe je povećan rizik i za brzo nastajanje opekotina od sunca.
“ Pregorevanje i opekotine od sunca srećemo kod adolescenata, naročito nakon kupanja na bazenima “ potvrdila je dr Jadranka Janković. “Najčešći razlozi tome su dug i nezaštićen boravak na bazenu, velika refleksija ultravioletnih zraka od betonskih površina i slično.”
Kako priča naša sagovornica, rak kože se može prepoznati. Ako se na koži primete neke nove promene koje su višebojne i asimetrične, s nazubljenim ivicama, prečnika većeg od šest milimetara, to je znak da bi osoba trebalo da ode kod lekara i obavi pregled da bi se ustanovilo da li ima opasnosti. Takođe, ako se već postojeći mladež menja u tom smislu da je upaljen, svrbi, ima neku promenu oblika, boje i veličine, odmah se javiti lekaru opšte prakse ili dermatologu.
“ Ukoliko se prilikom prvog pregleda otkriju atipični mladeži, zakazuju se češće kontrole radi praćenja situacije, ili se pacijent dalje upućuje na hirurško uklanjanje tih problema jer je hirurgija zlatni standard u terapiji svih tumora kože “ rekla je dr Janković. “ Ako dijagnostikujemo melanom, pacijent se prosleđuje na dalje lečenje po hitnom postupku. Cilj je otkrivanje melanoma u što ranijoj fazi jer je to put ka potpunom izlečenju. “
Kod žena, najčešće mesto pojavljivanja melanoma je na donjim ekstremitetima, dok je kod muškaraca na leđima. Ukoliko se prepozna na vreme, apsolutno je izlečiv u prvim fazama bolesti, a to je ono na čemu se insistira da bismo se priključili evropskoj porodici u ranom prepoznavanju tumora kože, pre svega melanoma.
Faktori rizika za nastanak tumora kože pre svega su osobe sa svetlom puti, svetlim očima, plava ili riđa boja kose, odnosno foto-tipovi 1 i 2, i to je visok faktor rizika za nastanak tog tumora. Takođe, oni koji u porodici imaju osobe obolele od melanoma, ili ako im je neko u porodici operisan od raka kože, mogu oboleti od melanoma. Osobe koje su hronično izložene suncu, zemljoradnici, mornari, putari, osobe koje odlaze na godišnji odmor i žele brzo da potamne, izlažu se suncu, što je veoma opasno, naročito za nastanak melanoma.
“ Savetujemo sve mere zaštite, poput smanjene izloženosti suncu bez preke potrebe, izbegavati boravak na suncu u periodu od 11 do 17 časova, nošenje odgovarajuće odeće, nanošenja zaštitnih krema koje imaju sve faktore zaštite “, poručila je dr Jadranka Janković. “ Posebno je potrebno obratiti pažnju na decu, koja brzo i lako mogu dobiti opekotine od sunca, koje su u detinjstvu i adolescenciji značajan faktor rizika za trajna oštećenja kože i kaniji nastanak melanoma.”
Iz tih razloga, najbolje je bebe i decu do treće godine ne izlagati UV radijaciji. Ukoliko ipak dođe do toga, roditelji bi trebalo da ih mažu zaštitnim kremama s veoma visokim faktorima zaštite, uz obaveznu fizičku zaštitu: garderobu, šeširiće i naočare.
I. Mikloši