Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vakcinacija, prevencija protiv raka grlića materice

19.10.2020. 09:50 10:42
Piše:
Foto: Pixabay

Da bi se smanjila stopa obolevanja, pa samim tim i smrtnost žena od karcinoma grlića materice, uvedena je vakcinacija protiv HPV virusa jer se zna da su zapravo oni uzročnici tog karcinoma. To je jedan od retkih tipova karcinoma kod kojih se tačno zna uzročnik.

– Još uvek nemamo podatke za ovu godinu, ali u našoj zemlji se u poslednjih nekoliko godina obolevanje od karcinoma grlića materice svrstava na peto mesto po incidenci obolelih i umrlih – kazala je načelnica Službe zdravstvene zaštite žena Doma zdravlja „Novi Sad” dr Ljiljana Stanišić. – To znači da godišnje u Srbiji oboli između 1.250 i 1.500 žena, a, nažalost, umre oko 500, što je još uvek visoka stopa obolenja i umiranja.

Po njenim rečima, HPV virusa ima oko 120 vrsta, a u vakcini su iskorišćeni oni tipovi koji su najčešći uzročnici malignih i polnih bolesti. Preporučene su dvovalentne vakcine za imunizaciju protiv tipova 16 i 18, koji su u dve trećine slučajeva odgovorni za karcinome grlića materice.

– Ima i ostalih koji su visoko onkogeni, ali su ta dva najčešći uzročnici, te se zato i koriste u pripremi vakcina – objašnjava načelnica. – Takođe se radi i imunizacija protiv tipova 16, 18, 6 i 11 u četvorovalentnoj vakcini jer su 6 i 11 najčešći uzročnici polnih bradavica. Ta dva tipa spadaju u neonkogene viruse. Vakcinacija je preporučena za mlade uzraste između devet i 13 godina, zbog najjačeg imunološkog odgovora. U suštini, bitno je da se vakcina primi pre stupanja u prve polne odnose, što bi značilo da se može dati i kasnije, i do 25. godine, u cilju maksimalne zaštite mladih.

Kako kaže, HPV virus je vrlo interesantan jer ne izaziva samo rak grlića materice. Može izazvati i karcinom rektuma (anusa ), zatim karcinom penisa, glasnih žica i usne duplje, ukoliko partneri praktikuju oralni seks. Danas se u svetu u velikoj meri radi imunizacija protiv HPV virusa, što je umnogome smanjilo brojnost obolelih od karcinoma grlića materice.


Bitno je da se vakcina primi pre stupanja u prve polne odnose, što bi značilo da se može dati i kasnije, i do 25. godine, u cilju maksimalne zaštite mladih (Ljiljana Stanišić)

– U Službi zdravstvene zaštite žena organizovan je skrining na karcinom grlića materice, koji žene obavezno urade jednom u tri godine – rekla je dr Stanišić. – Sprovođenje tog nacionalnog skrining-programa radi se pet godina, a Dom zdravlja „Novi Sad” je po planiranom obuhvatu ženske populacije između 25 i 64 godine prvi u Srbiji. Svake tri godine je najmanje vreme kada žena treba da poseti ginekologa, pri čemu država daje pravo ženama da jednom godišnje urade redovan ginekološki pregled. On podrazumeva uzimanje Papanikolau brisa, po potrebi uzimanje vaginalnog sekreta, kolposkopiju i ultrazvučni pregled, ukoliko ginekolog proceni da je to potrebno. Zakazivanje za skrining ide preko Kol-centra, a za sve druge preglede i kontrole, pregled zakazuju timske sestre. Novosađanke znaju za taj program, pa se i same javljaju, ili ih mi pozivamo. Skrining je dostupan tokom cele godine.

Po rečima načelnice, polne bolesti koje se najčešće vezuju za mlade jesu upravo kondilomi, uzrokovani HPV virusima, koji se tretiraju na Poliklinici Kliničkog centra Vojvodine. Obično se dešava kod devojaka koje rano stupaju u prve polne odnose, imaju veći broj partnera, koje ne koriste zaštitu, kao i kod osoba oslabljenog imuniteta. Česte su i druge infekcije, poput herpesa, ili problemi izazvani bakterijom ešerihija koli, enterokokom i streptokokom.

– Mladi često imaju i infekcije hlamidijom, mikoplazmom ili ureoplazmom, koje su urogenitalne i treba da se leče oba partnera – naglašava dr Stanišić. – Infekcije se kod devojaka vrlo često manifestuju brojnim simptomima, dok kod muškaraca, koji su češći prenosioci, prođe lakše, bez nekih posebnih simptoma.

Inače je primarna zdravstvena zaštita glavni nosilac svih preventivnih i skrining-programa, tako da se u samoj ustanovi sprovodi još nekoliko skrining-programa poput skrining-mamografije, skrininga na rak debelog creva i slično...        

 

I. Bakmaz

Piše:
Pošaljite komentar