UV ZRAČENJE I KRITIČNE TAČKE U NOVOM SADU Ne vidi se, ali ga koža pamti
Bliži nam se proleće i lepše vreme, sunca je sve više, ali moramo biti pažljivi jer prijatne temperature i sunčeva svetlost koje nam slede u narednim mesecima sa sobom donose opasnost zvanu UV zračenje.
Za razliku od sunčeve svetlosti i toplote koju možete videti i osetiti na koži, takav slučaj nije sa ovim zračenjem. Kada osetimo njegove posledice – kasno je, jer su oštećenja već nastala, poput opekotina i crvenila. Preterano izlaganje suncu odgovorno je i za jedno od težih oboljenja – rak kože. Zato se treba štititi na adekvatan način nošenjem odgovarajuće odeće dugih rukava, nošenjem šešira, sunčanih naočara i zaštitnih krema, ali i ne izlagati se suncu u dužim intervalima.
Situaciju koja se tiče UV zračenja u Novom Sadu možete pratiti na sajtu Departmana za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta (www.pmf.uns.ac.rs), koji ove podatke objavljuje u realnom vremenu.
– UV zračenje je određeni deo spektra koji stiže sa sunca, a koji je štetan za čoveka – kaže za „Dnevnik” Zorica Podraščanin sa Departmana za fiziku novosadskog PMF-a, dodajući da merenje ovog indeksa PMF sprovodi od 2003. godine.
Prema njenim rečima, najbezbedniji smo tokom novembra, decembra i januara, kada su vrednosti najniže, a koje počinju da rastu već krajem februara. Međutim, i tokom „bezbednih” meseci oštećenja se mogu dogoditi ukoliko dugo boravimo na suncu ili ukoliko ima snega koji ga reflektuje. Indeks se povećava i sa nadmorskom visinom.
– Već krajem maja počinju veće vrednosti, dok su najveće krajem juna, kada prelaze nivo 9 i zadržavaju se oko tog nivoa tokom čitavog leta – dodaje Podraščanin. – Naročito tokom leta treba izbegavati otvorene prostore sa nedostatkom hlada. Ove kritične tačke u Novom Sadu su otvorene površine, poput Trga slobode, Pozorišnog trga, keja, bulevara i širokih ulica u kojima nema odgovarajućeg zaklona.
Novosađani leti biraju „Štrand” i kupanje u Dunavu kako bi se rashladili od vrućina. Postoji uverenje da kroz vodu ne dopire UV zračenje, te da smo tokom kupanja bezbedni, ali to nije baš tako.
– Voda reflektuje deo zračenja, što znači da je ono na vodi veće. Takođe, prodire i u vodu, tako da, kada plivate, nećete biti zaštićeni od sunca – ističe naša sagovornica.
Postoje tri vrste UV zračenja: UVA, UVB i UVC, koje se razlikuju po štetnosti. UVC zračenje pripada najkraćem delu spektra, najštetnije je i apsorbuje ga ozon. U slučaju da stigne do zemlje, ne bi bilo života. UVB oblast izaziva oštećenja kože, dok UVA ima najveće talasne dužine i najmanje je štetno, ali dugotrajno izlaganje takođe nije preporučljivo.
A. Mandić