(FOTO) URUČENA POMOĆ MEŠTANIMA BANGLADEŠA: Uskoro konkretne mere za sanaciju kuća izgorelih u požaru
Pomoć za porodice koje su ostale bez krova nad glavom nakon požara u nehigijenskom naselju Bangladeš, koju su prikupili Vatrogasna brigada Novi Sad i dobrovoljna vatrogasna društva, uručena je danas.
Oni su, pre dve nedelje gasili veliki požar, a sada su se vratili sa paketima pomoći koje su pripremili za najugroženije.
Nehigijensko naselje Bangladeš zadesio je veliki požar i tom prilikom izgorelo je 26 kuća. I dalje nema zvaničnih informacija o tome šta je izazvalo vatrenu stihiju. Trenutno se porodice, kojih ima oko 500 snalaze, i spavaju jedni kod drugih.
- Grad redovno obezbeđuje pomoć - kaže članica Gradskog veća za socijalnu i dečiju zaštitu Danijela Kostić i napominje da i Crveni krst Novog Sada, već godinama redovno obezbeđuje pomoć u vidu paketa hrane i higijenskih sredstava.
- Za decu koja pohađaju osnovnu školu u Begeču, organizovana je autobuska linija. Pre dva dana imali smo veliku akciju sa PU „Radosno detinjstvo” kada su mališani, roditelji i Uprava prikupili pomoć u vidu odeće, obuće, hrane i hemije, koja je takođ doneta u ovo naselje.
Upitana da prokomentariše da li se nazire dugoročno rešenje za Bangladeš, članica Gradskog veća je istakla da je Novi Sad pre nekoliko godina učestvovao u projektu EU koji je imao za cilj rešavanje stambenog problema, ali to nije uspelo iz, kako naglašava, proceduralnih razloga.
- Tehnički to nismo mogli da izvedemo - navodi Danijela Kostić. - Danas nemamo dugoročan plan, ali ćemo već ovih dana krenuti sa sanacijom 26 stambenih jedinica, od kojih će jedan deo morati da bude srušen. Očekujem da ćemo u naredih sedam dana izađi u javnost sa konkretnijim rešenjem za naše sugrađane.
Nije prvi put da su se naši sugrađani našli u teškoj situaciji, Nakon razornih oluja prošlog leta, svi krovovi u naselju su sanirani.
Većina stanovnika Bangladeša, koji su u u velikom požaru prošlog petka ostali bez krova nad glavom, trenutno živi kod komšija. Vatrena stihija progutala je i ono malo što su imali.
- Bilo je strašno vatra i dim na sve strane - objašnjava jedna od meštanki koja u Bangladešu živi od kada to naselje postoji. - Nije lako, snalazimo se kako ko može i spavamo jedni kod drugih. Šta da se radi, moramo se naći jedni drugima u nevolji.
Jedan od onih čija je kuća uništena u požaru je i D. J., a par dana nakon što je s porodicom privremeno bio smešten u prihvatnom centru u Futogu, vratio se kod komšija i, kako kaže, veruje u bolje sutra.
tekst i foto A. Mandić