Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Uređuju se novi urbani džepovi na Novom naselju, Klisi, Bukovcu i Kisaču

16.12.2019. 11:56 11:58
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije raspisala je javnu nabavku za tehničku dokumentaciju za opremanje urbanih džepova u Bukovcu i Kisaču, na Klisi i Novom naselju.

Odabrani projektant će kao polaznu osnovu za razradu planske dokumentacije te četiri mikrolokacije, odnosno malih javnih prostora, koristiti prvonagrađene radove s urbanističko-arhitektonskog konkursa, koji je završen u oktobru. 

U Bukovcu je planirano uređivanje prostora u Ulici kralja Petra Prvog, kod izvorske česme naspram ambulante. U blizini tog mesta, uz Partizansku ulicu, predviđena je zelena pijaca. Urbanisti predlažu da prostor ima dvostruku namenu, odnosno pijačnim danima bi se koristio za trgovinu, dok bi ostatak sedmice, uklanjanjem tezgi, služio kao javna površina za okupljanje meštana.

Autor prvonagrađenog rada s konkursa predložio je da na tom prostoru bude formiran centralni plato i prolaz ka pijaci. Duž platoa je planiran je mobilijar u dva nivoa sedenja, a u žardinjerama između tih klupa trebalo bi da bude posađeno nisko rastinje. Pošto su u blizini objekti jednoporodičnog stanovanja, radi privatnosti stanara, oko platoa je planirano visoko rastinje. U znak sećanja na pesnikinju Milicu Stojadinović Srpkinju, koja je rođena u Bukovcu, autor je predložio da na delovima popločanja budu ugravirani stihovi iz jedne od njenih pesama. Osim toga, staru česmu trebalo bi da zameni nova, modernog dizajna.

Odabrana lokacija u Kisaču nalazi se uz istočni obod parka, uz sportski kompleks Fudbalskog kluba „Tatra”, a planirano je uređivanje prostora površine 250 kvadratnih metara. U blizini je šetna staza koja vodi ka letnjoj pozornici pa bi trebalo osmisliti zonu okupljanja građana, s pratećim elementima urbanog mobilijara, kao i neku vrstu male pijace, na kojoj bi građani mogli izlagati svoje proizvode. Kako je u tenderskoj dokumentaciji navedeno, sadržaji bi trebalo da budu prilagođeni potrebama korisnika različitih godina, pa je planiran multifunkcionalni urbani mobilijar, od materijala koji su laki za održavanje, dugotrajni i otporni. Pošto na zadatom prostoru postoji toalet, trebalo bi razmotriti njegovu rekonstrukciju.

Autor najboljeg idejnog rešenja predložio je da se za pristupne staze koristi tartan-podloga da bi bile bezbedne za decu, ali i pogodne za sportske aktivnosti. Da bi taj prostor bio zaštićen od negativnih spoljašnjih uticaja, poput saobraćaja i buke, uz stazu je planiran drvored. Ispred ulaza u toalet su zamišljeni tuševi, koje bi posetioci koristili da se osveže u vrelim letnjim danima. U samom centru trebalo bi da bude dečje igralište  s različitim sadržajim za igru i rekreaciju. Zamišljeno je da letnja pozornica bude između tribina i transformabilnih panela. Ti rotirajući paneli odvajali bi pozornicu od pristupnih staza, a koristili bi se i za projekcije filmova. I dok je pristupna staza do stadiona namenjena najmlađim korisnicima, ona do parka predviđena je za okupljanje starijih građana.

Urbani džep na Klisi nalazi se u blizini mesne zajednice, na uglu raskrsnice Savske ulice i Zmajevačkog puta. Odabrana lokacija ima dobar položaj zbog frekventnosti, ali i pojedinosti okruženja, poput dudova starih sto godina koji se protežu duž Zmajevačkog puta. Prostor bi trebalo osmisliti tako da bude prilagođen korisnicima svih starosnih doba, te da ne zahteva svakodnevno održavanje. Urbani mobilijar mora biti od čvrstih materijala, a prilikom projektovanja bi trebalo osmisliti i zaštitu od sunčevih zraka, pošto je odabrana parcela na sunčanoj strani.

Autor nagrađenog rešenja podelio je prostor u tri zone. Prva celina, obuhvata već izgrađeno igralište za najmlađe i namenjena je roditeljima i deci. Zona za sport obuhvata sadašnji teren za košarku i povrišinu oko njega i namenjena je tinejdžerima, dok je ispred mesne zajednice zona za starije sugrađane. U središtu prostora između te tri zone planiran je park.  

U MZ „Gavrilo Princip” na Novom naselju je planirano sređivanje platoa na uglu ulica Branislava Borote i Simeona Piščevića. Budući da je taj prostor deo blokovske površine stambenih zgrada, skver je donekle uređen i tu postoje dečje igralište i pešačke staze, koje povezuju ceo kvart Savina s Ložionicom. Urbanisti smatraju da bi trebalo dodatno urediti zelene površine, definisati elemente urbanog mobilijara i rasvetu. Osim toga, ceo prostor bi trebalo zaštiti, radi bezbednosti korisnika, posebno dece.

Odabranu površinu autor najboljeg rešenja s konkursa podelio je u nekoliko manjih celina namenjenih korisnicima različitih uzrasta. Tu su planirani dečje igralište, košarkaški teren, zatim prostor za stoni tenis, mali fudbal, a deo površine je namenjen starijim sugrađanima. Predloženo je da zona u kojoj je igralište za najmlađe, bude ograđena čeličnom ogradom, koja bi, osim kao zaštita, služila i za penjanje i istezanje.

Rok za podnošenje ponuda je 14. januar, a 25 dana nakon toga biće doneta odluka o dodeli ugovora ili pak obustavi postupka. Odabrani projektant imaće najviše 90 kalendarskih dana da isporuči celokupnunu tehničku dokumantaciju.

 Građani biraju

U okviru projekta „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture” sprovodi se izbor za „Nova mesta – 46 urbanih džepova”, na kojem građani jednom godišnje, u četiri mesne zajednice, biraju koji će se javni prostori uređivati. Reč je o površinama do hiljadu kvadrata, a programom uređivanja građevinskog zemljišta ove godine je namenjeno više od 276 miliona dinara za projekat „Evropska prestonica kulture”, odnosno za tehničku dokumentaciju i izgradnju objekata infrastrukture.

J. Vukašinović

 

Piše:
Pošaljite komentar