Urbani džepovi u Bukovcu, Kisaču, na Klisi i Novom naselju
Fondacija „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture” raspisala je urbanističko-arhitektonski konkurs za uređenje četiri urbana džepa, odnosno malih javnih prostora u mesnim zajednicama Bukovac, Kisač, Klisa i „Gavrilo Princip”.
Za najbolje rešenje, po oceni šestočlanog žirija, nagrada je 125.000 dinara po uređenom prostoru u svakoj od mesnih zajednica. Osim toga, žiri će moći i da odabere najviše tri rada za otkup, i to po 50.000 dinara. Rok za predaju radova je 3. oktobar, a najbolja rešenja će biti izabrana do 12. oktobra. Odabrani projekti će poslužiti kao osnova za dalju razradu planske i tehničke dokumentacije.
Od učesnika konkursa se očekuje da osmisle uređenje najmanje dve lokacije po svom izboru, a dobrodošli su i radovi za tri ili pak sve četiri. Idejna rešenja moraju biti u skladu sa socijalnim i urbanim kontekstom zadatih lokacija, te poboljšati korišćenje javnih prostora u pomenutim mesnim zajednicama.
U Bukovcu je planirano sređivanje prostora u Ulici kralja Petra Prvog, kod izvorske česme, naspram ambulante. U blizini tog mesta, uz Partizansku ulicu je predviđena zelena pijaca. Pijačnim danima prostor bi se koristio za trgovinu, dok bi ostatak sedmice, uklanjanjem tezgi, služio kao javna površina. Ta dvostruka namena uticaće na odabir popločanja, ozelenjavanja, i raspored urbanog mobilijara, rasvete i drugih elemenata uređenja. Učesnici konkursa bi trebalo da ponude rešenje koje bi meštanima omogućilo da se na tom prostoru bave sportom, kao i da na tom mestu Kulturno-umetničko društvo realizuje različite programe.
Odabrana lokacija u Kisaču nalazi se uz istočni obod parka, uz sportski kompleks Fudbalskog kluba „Tatra”, Slovačka bb, a planirano je uređivanje prostora površine 250 kvadratnih metara. U blizini je šetna staza koja vodi ka letnjoj pozornici, pa bi trebalo osmisliti zonu okupljanja građana, s pratećim elementima urbanog mobilijara, kao i neku vrstu male pijace, na kojoj bi građani izlagali svoje proizvode. Neophodno je definisati ozelenjavanje, kao i rasvetu, te predložiti način popločavanja, koji može poslužiti kao matrica za druge staze u parku. Od projektanta se očekuje da osmisli rešenje tako da sadržaji budu prilagođeni potrebama korisnika različitih godina. Predviđeno je da urbani mobilijar bude multifunkcionalan
, materijali pažljivo odabrani, laki za održavanje, dugotrajni i otporni, a pošto na zadatom prostoru postoji toalet, trebalo bi razmotriti njegovu rekonstrukciju.
Na Klisi je planirano sređivanje površine u blizini mesne zajednice, severoistočni ugao raskrsnice Savske ulice i Zmajevačkog puta. Učesnici fokus-grupe istakli su da tu provode mnogo vremena, te da taj prostor uređuju i održavaju. Naveli su da je to jedan od najfrekventnijih delova Klise i mesto gde se okupljaju i druže građani od 7 do 77 godina.
Građani biraju
U okviru projekta „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture” sprovodi se izbor za „Nova mesta – 46 urbanih yepova”, na kojem građani jednom godišnje, u četiri mesne zajednice, biraju koji će se javni prostori uređivati. Reč je o površinama do hiljadu kvadrata, a nakon završetka urbanističko-arhitektonskog konkursa, uslediće pribavljanje tehničke dokumentacije i dalja realizacija projekta u okviru institucija Grada Novog Sada.
Kako je u konkursnoj dokumentaciji navedeno, odabrana lokacija na Klisi pogodna je zbog položaja i frekventnosti, ali i pojedinosti okruženja, poput dudova starih sto godina koji se protežu duž Zmajevačkog puta, kao i kuće Baneta Krstića, koji živi u blizini. Učesnici arhitektonsko-urbanističko konkursa trebalo bi da osmisle multifunkcionalno rešenje prostora, te da zbog bezbednosti dece uzmu u obzir i ograđivanje tog mesta. Predviđeno je da mobilijar bude izrađen od čvrstih materijala lakih za održavanje, a pošto je prostor na sunčanoj strani ulice, trebalo bi razmotriti i zaštitu od sunčevih zraka.
U MZ „Gavrilo Princip” na Novom naselju je planirano sređivanje platoa na uglu ulica Branislava Borote i Simeona Piščevića. Budući da ja taj prostor deo blokovske površine stambenih zgrada, skver je donekle uređen i tu postoje dečje igralište i pešačke staze, koje povezuju ceo kvart Savina s Ložionicom. Urbanisti smatraju da bi trebalo dodatno urediti zelene površine, definisati elemente urbanog mobilijara i rasvetu. Osim toga, ceo prostor bi trebalo zaštiti, radi bezbednosti korisnika, posebno dece. Arhitektonskim konkursom bi trebalo preispitati elemente uređenja i šireg obuhvata, te razmotriti povezivanje kvarta s objektom stare Ložionice, za koji je u toku postupak utvrđivanja za kulturno dobro i gde su u budućnosti predviđeni različiti kulturni sadržaji.
J. Vukašinović