Ugrađeni prozori i vrata na Muzičko-baletskoj školi, uskoro enterijer
Izgradnja Muzičko-baletske škole s koncertnom dvoranom na Limanu 3 početkom prošlog meseca ušla je u treću fazu radova, a trenutno je u pripremi dokumentacija za četvrtu.
Do sada je izidana čitava konstrukcija zgrade, ugrađena su vrata i prozori, a potrebno je još postaviti podove i pločice, nakon čega će se prionuti na opremanje enterijera.
Prema rečima direktorke Baletske škole Sanje Vučurević ulazi u Muzičku i Baletsku škola biće odvojeni, ali publici će na raspolaganju biti i glavni ulaz koji vodi u foaje (hodnik) do koncertne dvorane gde je predviđen graderober za publiku.
- Na trećem spratu nalazi se veliki amfiteatar za nastupe orkestara, kao i još dve sale koje će služiti za javne časove - kazala je Vučurević. - Te sale vode na prostranu terasu, gde će biti smešten mali kafić za publiku. Ja sam zadovoljna ne samo izgledom škole, već i njenom funkcionalnošću i uslovima. Posebno ističem značaj koncertne dvorane, koja će učenicima obe obrazovne ustanove omogućiti da steknu samopouzdanje na sceni. Sigurna sam da će izgradnja objekata, u kojem će se školovali vrsni umetnici, doneti novu eru u baletskoj umetnosti.
Planirani kapacitet Muzičko-baletske škole s koncertnom dvoranom je ukupno 2100 učenika i 260 nastavnika, od toga Muzičku školu će pohađati 1.500 učenika, a Baletsku 600. Tako će u jednoj zgradi biti smeštene smeštene četiri škole: osnovna i srednja Baletska škola i osnovna i srednja Muzička škola.
Direktorka Muzičke škole “Isidor Bajić” Radmila Rakin-Martinović kazala je da će Novi Sad napokon dobiti pogodan prostor za umetničko obrazovanje đaka, a tu će se održavati i oko 250 manifestacija godišnje.
- Za nas je značajno da će koncertno-studijska dvorana imati površinu oko šest hiljada kvadratnih metara, sa 428 mesta, i da je projektovana po najsavremenijim principima akustike - pojasnila je direktorka Rakin-Martinović. - Oko 100 hiljada građana godišnje će imati priliku da prati aktivnosti u koncertnoj sali, koja će se koristiti i za koncerte vrhunskih svetskih umetnika. Osim toga, biće realizovana i produkcija svih oblika umetničkih performansa: koncerta, pozorišne i baletske predstave.
Prema njenim rečima, obezbeđeni su studijski kapaciteti sa najsavremenijom opremom za audio i video snimanje što će omogućiti da se oforme novi smerovi, poput dizajna zvuka, tradicionalne narodne muzike, yeza, roka, pop muzike i mjuzikla.
Prema rečima direktorke Baletske škole Sanje Vučurević jedan od ciljeva te škole je da se pri toj novoj zgradi steknu uslovi da zainteresovani mogu školovati za nastavnike i baletske pedagoge, odnosno da Baletska škola preraste u akademiju. Kako je kazala igrač, ma koliko da je dobar, ako ne zna metodiku plesa on ne može da se snađe u nastavnom procesu. Za sada zainteresovani nigde u Srbiji ne mogu izučiti metodiku baleta i savremene igre ali direktorka Vučurević veruje da će se to zahvaljujući ovom projektu ubrzo promeniti.
S. Kovač