Udruženje „Veliko kolo” iz Veternika ogranizovalo probe na daljinu
Proglašenjem vanrednog stanja, mnoge stvari smo stavili po strani i u svojim kućama brinemo primarno za svoje zdravlje i zdravlje ukućana. Policijski čas nas je ograničio u mnogim stvarima, a svoja prijateljstva uglavnom negujemo dugim telefonskim pozivima i video-razgovorima.
Ipak, ne mora svaka ljubav da pomera granice, nekad je dovoljno da se one samo malo izmene i prilagode situaciji u kojoj su voljeni.
Ljubav prema tradicionalnoj igri stavljena je na test u mnogim kulturno-umetničkim društvima, uključujući i Folklorno udruženje „Veliko kolo” iz Veternika. Oni su svoje probe jednostavno prilagodili zabrani okupljanja, te je njihov umetnički rukovodilac Milan Veselinović odlučio da pripremi video-snimke koraka, koje će članovi „Velikog kola” pratiti, snimati se i slati u veliki arhiv, nakon čega dobijaju zlatne zvezdice.
– Probe smo prekinuli 16. marta na svim našim lokacijama, ali sam doneo odluku da igramo kod kuće – rekao je Milan Veselinović. – Da bismo nastavili da širimo tradiciju a ne virus, za nekoliko dana sam, zajedno sa saradnicima, snimio više od dvesto video i audio snimaka. Snimili smo igre za četiri dana, a u proseku po danu smo radili i po šest sati. Želeli smo da svi mogu nastaviti probe, te imamo igre kako za mlađe i starije početnike, tako i za igrače s iskustvom.
Ponedeljkom i sredom igrači u svojim grupama dobijaju linkove ka snimcima koji su dodeljeni za tu probu, a od njih se traži da u subotu pošalju snimak u kojem su savladali korake. Zvezdice dobijaju oni koji pošalju svoj snimak, i to u rasponu od jedan do pet, u zavisnosti od toga da li je zadatak savladan. Postoji i mala caka: oni koji žele da osiguraju pet zlatnih zvezdica ili jednostavno da prošire zabavu, mogu poslati snimak u kojem vežbaju s nekim od ukućana koji nisu članovi Udruženja i na taj način učestvuju u „trci” za nagradu.
– Po broju vraćenih snimaka možemo reći da je interesovanje veliko, a postoje i članovi koji vežbaju kod kuće bez slanja video-snimaka. Vodim evidenciju o tome ko je poslao snimak i koliko je zvezdica dobio, i tako imam uvid u to koliko je njih prisustvovalo „probi” – rekao je Milan, i dodao da, kada se završi vanredno stanje i vrate se u igračke sale, biće organizovana dodela nagrada za one s najviše sakupljenih zvezdica.
– Ne mogu očekivati istu kondiciju igrača u ovim uslovima kao što bi imali da su u sali, ali kada se tamo vrate, brže će se prilagoditi redovnom tempu igre. Ljubav prema folkloru, tradiciji i dalje postoji, uprkos trenutnoj situaciji. Želja za igrom i muzikom je velika, naravno, uzimajući u obzir da smo svi dobrog zdravlja – rekao je Milan Veselinović.
Projektu „Probe na daljinu” priključili su se KUD „Pletenica” iz Bijeljine, KUD „Karanovac” iz Kraljeva, KUD „Branko Radičević” iz Beške i KUD „Sloboda” iz Rumenke.
– Smatram da je održavanje „proba na daljinu” odlično zamišljen koncept proba u vanrednoj situaciji – kazala je igračica i jedna od umetničkih rukovodilaca Inkluzivne folklorna grupe u Domu „Veternik” Branka Vukas Kovačević. – Na taj način uzimamo najbolje od novih vremena da bismo sačuvali tradiciju. Bilo da su u pitanju deca ili odrasli, svaki folkloraš zna kako srce zaigra uz prve taktove, zvuk harmonike ili orkestarske interpretacije, a noge same od sebe krenu da „vezu i pletu”.
Folklorno udruženje „Veliko kolo” iz Veternika u martu ove godine proslavilo je deceniju postojanja. Probe se održavaju na tri lokacije u Novom Sadu – u Atomskom skloništu u Mileve Marić 25, obdaništu „Guliver” u Bate Brkića 1a i u obdaništu „Čika Jova”, Zmajevac 2 u Sremskoj Kamenici, dok se u Veterniku probe održavaju u obdaništu „Zlatokosa”, Kralja Aleksandra 62, a postoji inkluzivna folklorna grupa u Domu „Veternik”, Kninska 157. „Veliko kolo” radi s decom svih uzrasta, kao i odraslima i osobama s invaliditetom, a broj članova je nešto veći od 600. U rad Udruženja uključeno je nekoliko sekcija, među kojima su škola folklora za decu uzrasta od 4 do 15 godina, dečji ansambl, škola folklora za odrasle, pripremni sastav, škola folklora za osobe sa smetnjama u mentalnom razvoju, narodni orkestar, izvođački ansambl, veteranski sastav i radionica za šivenje, heklanje i štrikanje.
To folklorno udruženje organizovalo je 4. oktobra 2015. godine u Novom Sadu manifestaciju „Veliko kolo za Ginisa”, koja je okupila 257 kulturno-umetničkih društava iz jedanaest država, osim Srbije. Napravljeno je najveće kolo, koje je brojalo više od 12.000 igrača u narodnoj nošnji.
– Održavanje tradicije u vreme vanrednog stanja je veoma bitno zbog psihičkog zdravlja – rekla je Tanja Ćirković Galić. – Svima nam mnogo znači taj vid proba jer predstavljaju osećaj pripadnosti i zajedništva u teškim trenucima. Muzika i igra čine veliki deo mog života i života moje dece, a predstavljaju nam čisto uživanje.
Proba za najmlađe počinje kada dobiju snimak s jednm ili više novih igara, u zavisnosti od težine koraka, kao i audio-snimak pesme i reči, ukoliko igra sadrži pesmu, pa su tako mališanima obezbeđeni muzika, koraci, pesma i reči te pesme da bi što bolje održavali kondiciju i savladali nove igre.
D. Andulajević