Udruženje građana „HMM...” ideje pretvara u stvarnost
Udruženje građana „HMM...“ osnovano je 2011. godine i prvenstveno se bavi radom sa mladima, međutim, ta ideja obuhvata još neke oblasti, kao što su rad sa decom, kultura i umetnost, zaštita dobrobiti životinja i zaštita životne sredine.
Kontakt sa udruženjem moguće je ostvariti putem Fejsbuk stranice “HMM Novi Sad“ i sajta www.hmmns.org, a i sam naziv upućuje na asocijaciju o razmišljanju.
- Najveći broj programa koje sprovodimo ima za cilj pružanje podrške mladima da ostvare neke svoje zamisli i ideje – objasnila je predsednica udruženja „HMM...“ i omladinska radnica Višnja Nežić. – Razmišljam o svetu oko sebe, ali i šta u tom svetu mogu da uradim - nešto je što što objašnjava ime organizacije, ali i svega čime se bavimo.
„Lokomotiva - lokalna omladinska inicijativa“ je projekat koji udruženje „HMM...“ već četvrtu godinu realizuje zajedno sa omladinskim organizacijama „Balkan Idea Novi Sad“ i Centar za edukativno-kreativni razvoj omladine CEKRO, uz podršku Saveza omladinskih udruženja „OPENS 2019“ i Grada Novog Sada. Do sada je u okviru „Lokomotive“ podržano 30 neformalnih grupa mladih i realizovano 84 aktivnosti, a akcija razmene knjiga, javni trening i predavanje o igri „Kvidič“, projekcije filmova Škole vizuelne antropologije, radionice izrade/transformacije garderobe u muške i ženske srednjovekovne odore, samo su neke od prošlogodišnjih ideja.
- Program želi da pomogne mladima da se aktivno uključe u društveni život tako što će im pružiti priliku za iskustveno učenje. – naglašava Višnja Nežić. – Neformalne grupe svoje ideje prijavljuju putem konkursa, a kroz ceo proces realizacije - od početka do kraja, pomažu im članovi i članice Mentorskog kluba „Lokomotive“, odnosno mladi koji već imaju neku iskustvo u organizovanju različitih aktivnosti. Grupama je obezbeđena i obuka, na kojoj imaju mogućnost da nauče praktične stvari poput podele uloga i zadataka u timu, planiranja resursa, osnove komunikacije sa medijima, kao i sav potreban materijal za akcije koje su osmislili.
Kad je reč o oblasti zaštite dobrobiti životinja, udruženje „HMM...“ je sa još osam udruženja pre dve godine pokrenulo Inicijativu za izmenu, unapređenje i usklađivanje sa zakonom gradskih odluka i programa vezanih za problem napuštenih životinja u Novom Sadu. Predloženo je ukidanje zabranje hranjenja izgubljenih i napuštenih životinja na javnim površinama, regulisanje postavljanja kućica, kao i uvođenje starateljstva čime bi se omogućilo da obučeni građani i građanke u svom kvartu brinu o životinjama koje su na ulici.
Deo aktivnosti udruženje „HMM...“ je i rad sa najmlađima, a posebno se može izdvojiti učešće u programu „Čitanjac“ u knjižari „Bulevar buks“.
- Veoma smo ponosni što smo četiri godine bili deo ovog programa koji se i dalje, subotom pre podne, organizuje u knjižari. Osim da najmlađi zavole knjigu, želeli smo i da animiramo roditelje da čitaju svojoj deci. Najčešće bi zajednički odabrali knjige sa polica, čitali, a potom razgovarali, crtali ili nešto pravili. Uvek su bili prisutni i roditelji, a ideja je bila da ih „ohrabrimo”, da vide i osete zajedničko čitanje i taj osećaj ponesu kući. Program je veoma lepo prihvaćen, a naše iskustvo je potvrdilo da knjiga i dalje ima važno mesto u dečijem odrastanju i da je zajedničko čitanje porodična aktivnost u kojoj ni jedno dete neće odbiti da učestvuje – zaključuje Višnja Nežić.
Jedan od zanimljivih projekata udruženja u oblasti kulture i umetnosti, realizovan uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu, bio je trojezični „Književni konkurs bez naziva“, namenjen srednjoškolcima i srednjoškolkama iz Vojvodine.
- Želja nam je bila da mlade podstaknemo na istraživanje, eksperiment, na traganje za sopstvenim književnim izrazom – objašnjava Višnja Nežić. – Dobili smo veliki broj kvalitetnih radova, a najbolje smo objavili u istoimenom zborniku, čiju smo promociju imali u knjižari „Bulevar buks“. Nagrađeni su došli iz cele Vojvodine, a to je bila prilika mladima da se upoznaju sa različitim izdavačima i piscima, koji su ih uputili u to šta je važno znati u svetu pisane reči.
B. Pavković