U Poljoprivrednoj školi proizvode sve što je imanju potrebno
Zahvaljujući mladim nadama vojvođanske poljoprivrede koje se školuju u Poljoprivrednoj školi u Futogu, sve što je potrebno da se to „gazdinstvo“ održava može se proizvesti na njemu.
– Deo naših proizvoda koristimo da bismo namirili stoku, a sve što „pretekne“, prodajemo na slobodnom tržištu – uputio nas je upravnik imanja Zoran Strizović. – Iako su deca zadužena za uzgoj biljaka i stoke, kvalitet naših proizvoda jednak je onom na tržištu. Prodajom mušterijama prikupljamo novac koji se ulaže u novu mehanizaciju, pribor, alate...
Po rečima našeg sagovornika, u školi trenutno pokušavaju da organizuju neprekidnu proizvodnju da bi kupce mogli opskrbiti tokom cele godine. Ipak, tako nešto nije jednostavno jer je potrebno uskladiti vreme i obaveze s planom i programom koji učenici imaju.
– Iz tog razloga ne možemo da funkcionišemo kao klasično imanje – kazao je Strizović, i napomenuo da je cilj da se đaci obuče i da, nakon što završe četvorogodišnje školovanje, mogu odmah da „uđu“ u proizvodnju. – To je cilj dualnog obrazovanja, s tim što naši učenici dobijaju šire znanje jer nijedan obrazovni profil nije striktno vezan za određeni vid proizvodnje.
Poljoprivredna škola je ranije imala dve prodajne tezge na Ribljoj pijaci koje im je obezbedio Grad. Ipak, kako nam je objasnio Strizović, ispostavilo se da je to suviše složeno. Sada građani, umesto na pijaci, proizvode Poljoprivredne škole mogu pazariti na njihovom imanju. Osim toga, novina je da je u sklopu škole, u sradnji s Poljoprivrednim fakultetom, otvorena mlekara gde se mogu kupiti razni proizvodi po pristupačnim cenama.
S. K-č
Projekat „Prigradska naselja Novog Sada” je sufinansiran od Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.