U ozbiljne kompanije nakon „DoIT” prakse
Da bi usmerili zainteresovane za sve popularniji rad u sektoru informacionih tehnologija (IT), zaposleni u kompaniji „Smart” pokrenuli su prošle godine osmomesečnu praksu „DoIT”.
U okviru tog programa polaznici, osim konkretnog teorijskog znanja za određena zanimanja, stiču praksu koja im je neophodna za budući rad u IT kompanijama. Nastava je organizovana kroz četiri programa, te oni koji žele da se prekvalifikuju ili doškoluju za rad u IT-u, imaju mogućnost da se obučavaju na smerovima „.Net programer”, „Front-End programmer”, „Software tester” i „ICT administrator”.
Prema rečima direktorke Sektora za edukaciju Danijele Rakite, polaznici teorijsku nastavu slušaju kod kuće, a određene zadatke rade u školi da bi sa svojim mentorima praktično rešavali konkretne probleme koje nisu uspeli da savladaju sami.
„Program je osmišljen tako da polaznici rade na realnim projektima i susreću se s realnim situacijama i problemima koji će ih čekati na poslovima“, kazala je Danijela Rakita, i dodala da nakon prakse oni budu osposobljeni za rad na juniorskim pozicijama u IT kompanijama.“Mentor je ključan za tu vrstu prakse ili obuke. Svi oni su stručnjaci iz konkretnih oblasti s višegodišnjim radnim iskustvom u IT kompanijama.“
Marketing-menadžerka Snežana Vasić naglasila je da je suština „DoIT” prakse da se oseti i stekne praktično iskustvo u radnoj atmosferi i timu.„To kvalitetno znanje i učenje kroz praksu, koje dobijaju kod nas, neće dobiti u redovnom obrazovanju“, naglasila je Snežana Vasić.“Kroz praksu dobijaju samopouzdanje, kako za rad u nekoj firmi, tako i za budući frilens posao.“
Prema rečima naših sagovornica, mentori se tokom prakse upoznaju sa svojim polaznicima, njihovim sposobnostima i potencijalom, stoga osim sertifikata o odslušanoj i završenoj praksi, najuspešniji od njih mogu dobiti i preporuku za posao.
„Mentori formiraju timove, koji zajedno pišu projekte, a svaki tim u toku prakse, između sebe, razmenjuje iskustva“, rekla je Danijela Rakita.“U programiranju nema stajanja, stalno se uči jer se tehnologije menjaju na dnevnom nivou. Tako je i ovogodišnji program u našoj školi unapređen u odnosu na lanjski. Pratimo novitete i potrebe na tržištu i prilagođavamo im se. Fleksibilnost i mogućnost bržeg praćenja promena su prednosti privatnih škola.“
Od ove godine organizovana je i priprema za „DoIT” praksu u trajanju od 32 školska časa, koje vodi jedan od mentora. Cilj pripremne nastave je, kažu naše sagovornice, da se vidi kakve su mogućnosti i znanja polaznika pre početka prakse. Osim toga, priprema otvara mogućnost da mentori pravilno usmere buduće polaznike na određeni smer da bi kasnije što lakše savladali gradivo.
Osim „DoIT” prakse, po čemu je edukativni centar „Smart School” jedinstven, u njihovoj školi realizuju se i drugi kursevi iz oblasti programiranja, „Microsoft Office” paketa, programiranja za decu, bezbednosti informacionih sistema i tome slično.
V. Bijelić