U osnovnim školama na Klisi i u Šangaju bibliotekarka pomaže đacima u učenju
Osim redovne pomoći pri učenju i svakodnevnim obavezama koju pruža deci iz Šangaja koja navrate u tamošnji ogranak Gradske biblioteke „Trifun Dimić”, bibliotekarka Dragana Dimitrov će od sutra pomagati i školarcima OŠ „Dušan Radović” na Klisi i šangajske „Veljko Vlahović”.
Reč je o projektu „Biblioteka na nogama”, koji je juče pokrenut između Gradske biblioteke u Novom Sadu i te dve osmoletke, a koji podrazumeva da Dragana dosadašnji rad s decom proširi i premesti u škole, gde će kod učenja i domaćih zadataka pomagati deci koja imaju najviše problema u praćenju nastave.
„Ideja o projektu ponikla je tako što su deca dolazila u biblioteku tražeći pomoć pri učenju”, objašnjava Dragana Dimitrov.
„Nisam uvek umela da odgovorim na njihove potrebe jer nisam znala kako učitelji rade s njima. Ti mališani su neretko deo specifičnog programa za učenje, imali su domaće zadatke drugačije od svojih vršnjaka, a nisu umeli da mi objasne šta imaju za domaći i šta treba da nauče. Zbog toga se javila potreba za svakodnevnom komunikacijom s njihovim učiteljima i učiteljicama. Tu je i začeta ideja. Ovako će biti jednostavnije svima, a nakon časa, deca će moći da dođu sa mnom u biblioteku da nastavimo učenje.”
U projekat će biti uključeni đaci koji još uvek nisu savladali čitanje, pisanje i osnovne matematičke funkcije. Odabraće ih učiteljice i učitelji, a rad s Draganom trajaće tokom cele tekuće školske godine. Budući da je škola u Šangaju na nekoliko minuta od Draganinog radnog mesta, bibliotekarka će u tu osmoletku odlaziti četiri puta nedeljno, a na Klisu dva puta po jedan školski čas.
Promocija romske književnosti
Osim pomoći pri učenju, Dragan Dimitrov će školarcima s kojima bude radila predstavljati romsku književnost, s obzirom na to da je ogranak „Trifun Dimić” poznat po značajnom fondu romskih autora. Time će projekat „Biblioteka na nogama” dobiti posebno na značaju.
„Dragana i taj ogranak bitno su doprineli kulturnim kapacitetima grada u susret 2021. godini, kada ćemo biti Evropska prestonica kulture, a posebno smo ponosni na to što ovaj projekat realizujemo s dvema tako dičnim školama s ozbiljnim zadacima”, kaže direktor Gradske biblioteke Dragan Kojić.
„U našoj školi ima oko 450 romske dece, od koje veliki broj živi u teškim, nehigijenskim uslovima, s nepismenim roditeljima”, kaže direktorka OŠ „Dušan Radović” Slavoljupka Mihajlović.
„Oni često kod kuće nemaju uslove da neko radi s njima. Ovo nam mnogo znači jer će deca imati pomoć stručnjaka i verovatno će u školu dolaziti mnogo srećnija nego ranije zato što ih neko bodri.”
„Direktorka OŠ „Veljko Vlahović” Ljubica Grubač saglasna je u tome da će taj projekat biti od velike koristi zbog nadoknade onog dela rada s decom koji bi trebalo da se dešava kod kuće. Tada će, nada se, rezultati konačno odgovarati uloženom naporu. Dragani će na raspolaganju biti sva nastavna sredstva i uybenici kojima škola raspolaže.”
D. Ristić
Foto: S. Šušnjević