Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Dnevnom boravku pomažu deci pri učenju ili socijalizaciji

13.02.2023. 12:27 12:29
Piše:
Foto: Dnevnik/ V. Fifa

Dnevni boravak za decu i mlade iz porodica u riziku Centra za socijalni rad postoji još od 2003. godine, a zvanično počinje da radi godinu dana kasnije kao usluga socijalne zaštite koju finansira Grad Novi Sad.

Prema rečima rukovodioca Dnevnog boravka i psihologa Srđana Grujičića, besplatan Dnevni boravak, kapaciteta do 35 korisnika, namenjen je deci osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, koja dolaze raspoređena po smenama svakog radnog dana.

– Pre svega je namenjena deci kojoj je potrebna pomoć pri učenju ili socijalizaciji, odnosno korekciji neprilagođenih ili nepoželjnih oblika ponašanja – rekao je Grujičić. – Govorimo o začecima asocijalnog ponašanja, jer to još nisu problematična deca, već potencijalno naginju ka tome. Danas su većinom u riziku jednoroditeljske porodice ili porodice sa socio-ekonomskim problemima, odnosno zajednice u kojima su narušeni porodični odnosi, gde je evidentno nasilje... Radi se o deci koja ne poštuju autoritet, nastavnike i roditelje, imaju probleme u školi, izostaju sa časova, tuku se, kradu. Trudimo se da im pomognemo, a radimo i sa porodicama jer su one temelj zajednice.

Prema njegovim rečima, sa decom i omladinom iz porodica u riziku najbitnije je da se konstantno radi.

– U svakom detetu tražimo ono dobro, nismo tu da ih osuđujemo, već da uočimo talenat, iskoristimo potencijal i usmerimo ga – objašnjava naš sagovornik. – Dajemo im pozitivne kritike i poruke, ali nema garancija kako će se sve na kraju završiti. Moramo biti svesni da na ovu decu prevashodno utiče porodica, a velik problem u našem radu je i uticaj pogrešnog društva. Znamo da je deci u periodu puberteta veoma bitno mišljenje okoline, pa često upadnu u loše društvo i skloni su činjenju krivičnih dela. Tako je, nažalost, nekoliko naših bivših korisnika završilo na odsluživanju kazne. Drugi su sada uspešni, školovani, porodični ljudi, privređuju, izdržavaju porodice i nemaju krivičnih dela. To su deca koju smo uspeli da izvedemo na pravi put.

Grujičić kaže da je upis u Dnevni boravak na dobrovoljnoj bazi, a roditelji mogu samostalno da se obrate njegovim koordinatorima. Saradnju imaju sa školskim ustanovama, kroz pedagoško-psihološku službu, kada se primeti da dete teško savladava gradivo ili su posredi narušeni porodični odnosi. Nekada i sam Centar za socijalni rad, kao upitni organ, preporuči neko dete, ukoliko uvidi da postoji potreba za dodatnim radom.

– Ovde imaju doručak i ručak, ili ručak i večeru, u zavisnosti od smene u koju dođu, a nabavljamo i školski pribor, poput svezaka, olovaka, bojica, gumica, rančeva – priča psiholog. – Izrađujemo im mesečne karte za autobus, a pružamo i psiho-socijalnu podršku. Non-stop razgovaramo sa njima o problemima u školi, na ulici ili kod kuće, na treningu, i tako spoznaju koja su to društveno prihvatljiva ponašanja kojima treba da teže. Imamo odličnu saradnju sa Kulturnim centrom Grada, a deci je na raspolaganju i muzička radionica koju vode dva nastavnika muzičkog. Donatori su nam mnogo pomogli oko nabavke instrumenata, poput električnih bubnjeva, zatim mikrofona, zvučnika i slično.


Stanovi za prvu pomoć

U vlasništvu Grada postoje dva stana data Centru za socijalni rad na korišćenje. Namenjena su deci koja izlaze iz sistema socijalne zaštite i ne školuju se dalje, već počinju da rade, a nisu dovoljno osnažena i nemaju finansijskih sredstava. U muškom stanu ima mesta za četiri korisnika, a sada tamo boravi jedan, dok je ženski stan predviđen za tri korisnice, a u ovom momentu tamo žive njih dve. Tu mogu da borave dve godine besplatno. Obezbeđeni su im hrana i kućna hemija, zatim pomoć pri zapošljavanju, snalaženju u zajednici, prijavi prebavilišta itd.


U okviru Dnevnog boravka nalaze se sportski tereni, gde deca igraju fudbal, badminton, stoni tenis i stoni fudbal. Organizuju se i posete Kulturnom centru, bioskopima, pozorištima, a korisnici idu na ekskurzije, dok su neku decu uspeli da vode i na more, u saradnji sa Crvenim krstom Novog Sada. S vremena na vreme dobiju donacije u vidu sportske opreme.

– U Dnevnom boravku sam od 2019. godine i ne treba mi pomoć pri učenju, ali dolazim jer se lepo zabavim sa ostalom decom – kaže nam Jovana. – Uvek nešto pravimo, a najviše volim da se pridružim sportskim aktivnostima. Volim da igram fudbal, pa onda imamo trke i poligone, a sada imamo i pilates loptu za vežbanje. Igram i stoni tenis i badminton. Inače treniram yudo i uspešna sam u tome. Ovde mi je lepo. Imala sam priliku i da pomognem jednom drugaru: kada je trebalo da se ide na more, bilo mi je žao jer on mora nikada nije video, te sam mu ustupila svoje mesto.

U Dnevni boravak dolaze i korisnici upućeni od strane Suda za maloletnike, kojima je izrečena sudska mera pojačanog nadzora Centra za socijalni rad, uz pohađanje Dnevnog boravka. Ta usluga može da traje od šest meseci do dve godine i namenjena je deci koja učine lakša krivična dela, a ne postoji velik rizik od njegovog ponavljanja. Kapacitet je do 15 korisnika, dok ih je trenutno pet u tom programu.

I. Bakmaz

Foto: V. Fifa

Piše:
Pošaljite komentar