Trening jedinice Civilne zaštite: Spasavanje na vodi i pod vodom
NOVI SAD: Trening Specijalizovane jedinice civilne zaštite za spasavanje na vodi i pod vodom održan je na Štrandu. Devet pripadnika te jedinice izvelo je pokaznu vežbu spasavanja ljudi ugoženih poplavama.
Specijalizovane jedinice Civilne zaštite predstavljaju deo integrisanog sistema zaštite i spasavanja, uz postojeće snage Sektora za vanredne situacije, a angažuju se samo u prilikama pri kojima postojeće snage ne mogu samostalno odgovoriti na postojeće elementarne nepogode, objasnio je načelnik Uprave za vanredne situacije u Novom Sadu Dragan Cvetićanin.
Kako je dodao, kad je reč o ovoj jedinici, tokom poplava u centralnoj i istočnoj Srbiji prethodnih godina bila je angažovana nekoliko puta.
Treninzi se održavaju jednom godišnje, a pripadnici tima su uglavnom profesionalni spasioci i ronioci, potpuno pripremljeni za vanredne situacije.Tim se sastoji od osam redovnih članova i dva rezervna.
Periodično organizujemo okupljanja, a deo profesionalnih spasilaca svaki dan je na vodi, naglasio je komandir Odeljenja za spasavanje na vodi i pod vodom u Sektoru civilne zaštite Goran Radivojević.
Prema njegovim rečima, u okviru treninga imaju pripremu opreme, izlazak na vodu, spuštanje čamca, ulazak i izlazak iz čamca i spasilačke hvatove, a danas su prikazali vežbu koja obuhvata sve pobrojane elemente.
Izlazak na teren uvek je posledica spleta nepredviđenih okolnosti i okupljanja te vrste predstavljaju bazu za spremnost i snalaženje u realnim situacijama, kaže komandir.
Trening je organizovao Sektor Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije za vanredne situacije, koji na svim plovnim putevima ima specijalističke timove i pripremljene čamce.
Elementarne nepogode ne možemo predvideti, a činjenica je da su klimatske promene prisutne svuda u svetu, ne samo kod nas, navodi Cvetićanin.
Kako kaže, one sve češće izazivaju elementarne nepogode s katastrofalnim posledicama.
Stoga mi, kao društvo, moramo biti spremni da odgovorimo. Po našim procenama, na nivou Republike Srbije na prvom mestu su rizici od poplava, a na drugom požari. Ako ne možemo da sprečimo, bar da pokušamo da ublažimo, poručio je Cvetićanin.
B. Pavković