Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Traži se projektant za atletsku dvoranu i stadion na Jugovićevu

26.02.2019. 11:25 11:30
Piše:
Izvor: Foto: Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije

Nakon dva neuspela pokušaja da nađe projektanta atletske dvorane i stadiona na Jugovićevu, Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije  raspisala je novi javni poziv za izradu tehničke dokumentacije.

Rok za podnošenje ponuda je 22. mart, a 25 dana nakon toga biće doneta odluka o dodeli ugovora ili o obustavi postupka. 

Sportski centar planiran je u jugozapadnom delu Jugovićeva, a kako je navedeno u tenderskoj dokumentaciji, izgradnja takvog kompleksa značajna je ne samo za vrhunske atletičare već i za afirmaciju i razvoj sporta na nacionalnom i međunarodnom nivou, kao i za turizam, ali i ekonomiju.

U okviru kompleksa, koji će se prostirati na 12.000 kvadratnih metara, biće atletska dvorana visine do dva sprata, stadion, pomoćni tereni, staze za zagrevanje, prostori za dečju atletiku i igrališta, parkinzi...

Plan detaljne regulacije predviđa gradnju atletskog kompleksa severno od Bulevara vojvode Stepe, iza poslovnih objekata, a reč je o zemljištu u sklopu kasarne „Jugovićevo“. Inače, u blizini planiranog sportskog centra predviđene je i gradnja višespratnica sa stanovima namenjenim pripadnicima snaga bezbednosti.

U okviru kompleksa, koji će se prostirati na 12.000 kvadratnih metara, biće atletska dvorana visine do dva sprata, stadion, pomoćni tereni, staze za zagrevanje, prostori za dečju atletiku i igrališta, parkinzi, pešačke i kolske komunikacije, kao i prostor za trim-staze, ali i sportove poput tenisa, malog fudbala i slično. Oko 60 odsto ukupne površine kompleksa namenjeno je sportskim sadržajima, a na preostalom delu zemljišta planirane su zelene i slobodne površine i parkinzi.

Kako je navedeno u konkursnoj dokumentaciji, dvorana za atletiku trebalo bi da ima ovalnu stazu dužine 200 metara, sa šest staza (dva pravca i dve krivine), zatim stazu za sprint, zaletište za skok uvis, skok s motkom, dva zaletišta za skok udalj i troskok, kao i prostor za bacanje kugle. Predviđen je kapacitet od 1.500 do 2.500 mesta za sedenje, a u zavisnosti od ranga takmičenja, ostavljena je mogućnost za ubacivanje montažno-demontažnih tribina. Osim pratećih sadržaja neophodnih za funkcionisanje sportskog objekta, poput sanitarnih čvorova s toaletima i kupatilima, svlačionica i drugih, planirane su i prostorije za administraciju, sale za gimnastiku, aerobik, kao i teretana. Urbanisti su ostavili mogućnost i da u sklopu dvorane budu prostori za komercijalne i uslužne delatnosti, kao i manji ugostiteljski punktovi, ali da ne prelaze više od deset odsto ukupne površine.


Poverenje „MHM projektu”

Projektovanje infrastrukturnog opremanja prostora na kojem je planiran atletski kompleks Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije poverila je novosadskoj firmi „MHM projekt“. Vrednost ugovora je 6,5 miliona dinara, a pomenuto preduzeće kao nosilac posla imaće 120 kalendarskih dana da završi tehničku dokumentaciju, zajedno sa Zavodom za komunalnu hidrotehniku „Akva projekt“ iz Subotice.

U sklopu infrastrukturnog opremanja, osim režijskih i pristupnih saobraćajnica i parkinga, trebalo bi isprojektovati i sekundarnu vodovodnu mrežu, kao i odvođenje otpadnih i atmosferskih voda na dužini od oko 650 metara. Predviđena je i nova javna rasveta, koju je, kako je u tenderskoj dokumentaciji navedeno, neophodno uskladiti s onom u okolnim ulicama, ali i s rangom saobraćajnih površina.


Planirano je da dvorana funkcionalno i konstruktivno bude povezana sa stadionom.

U okviru atletskog stadiona, površine od 2.000 do 2.800 kvadrata i kapaciteta 2.000 do 5.000 sedišta, predviđena je ovalna staza duga 400 metara s najmanje osam trkačkih traka, stazom za stiplčez, te prostori sa zaletištem za skok uvis, skok s motkom, kao i dva za skok udalj i troskok, zatim prostor za bacanje kugle, diska, kladiva i koplja.

U južnom i zapadnom delu kompleksa planirani su otvoreni sportski tereni, odnosno pomoćni teren za bacačke discipline, površine oko 0,92 hektara, staze za zagrevanje, tzv. uzbrdice za treninge i teren za dečju atletiku s dve jame za skok udalj. Kako je navedeno u tenderskoj dokumentaciji, u skladu s prostornim mogućnostima lokacije, realizacija još nekih sportskih terena zavisiće od konačnih dimenzija i kapaciteta atletske dvorane i stadiona.

Interesantno je da je jedan od uslova Gradske uprave i da sportski centrar bude jednostavne i nepretenciozne arhitekture, te da se po obliku uklapa u arhitektutu Novog naselja, ali da ipak doprinese stvaranju novog identiteta tog dela grada, koji je još neizgrađen i neuređen.

J. Vukašinović

 

 



 

 

Autor:
Pošaljite komentar
Gradska uprava traži projektanta za parterno uređenje prostora kod Mišeluka i Kameničkog parka

Gradska uprava traži projektanta za parterno uređenje prostora kod Mišeluka i Kameničkog parka

05.11.2018. 11:58 12:02
Gradska uprava raspisla tender za parterno uređenje Kovilju

Gradska uprava raspisla tender za parterno uređenje Kovilju

02.08.2018. 08:39 08:44
Gradska uprava traži projektanta za blok ulica na Novom naselju

Gradska uprava traži projektanta za blok ulica na Novom naselju

13.03.2018. 17:57 18:55