Todo tango prvo udruženje ljubitelja tanga u Vojvodini
Za njih se priča da su temperamentni argentinski ples doveli ne samo u Novi Sad već i u Vojvodinu.
Tokom jedanaest godina, koliko postoje, kroz Udruženje „Todo tango” prošlo je 500-600 ljudi, a aktivnih plesača trenutno je više od stotinu.
– U raznolikoj grupi mogu se sresti i dvadesetogodišnjaci, ali i najstariji član, koji ima 70 godina – kaže jedan od osnivača Dejan Lukić.
Latino standarde s koleginicom Anom Nauparac Despotović plesao je od 2001/2002, ali kad su 2004. videli argentinski tango u Beogradu, bila je to ljubav na prvi pogled pa su ubrzo krenuli na časove, seminare i festivale. Različite definicije, uglavnom poetične i filozofske, poput paradigme života ili tužne misli koja se pleše, u pokušaju da se pronikne u bit tog emocijama nabijenog pokreta, mogle bi se svesti i na prevod imena njihovog udruženja, koji kaže: tango je sve.
– Svi naši učenici, kad zagrizu, kad se zaraze njime, bukvalno menjaju način života: od toga da počnu drugačije da se oblače do toga da, gde god otputuju, traže mesto gde bi mogli plesati tango. Najpre vas opčini muzika, a onda i pokreti jer to je jedini ples koji se igra u zagrljaju, priljubljenih glava. Mnogo se improvizuje pa niko uz jednu pesmu ne pleše isto. Vrlo je bitna i neverbalna komunikacija, u kojoj muškarac vodi, a žena ga prati. Na času tanga isplivaju razne emocije jer se traže uzajamno poverenje i komunikacija. Nije ni čudo što je u udruženju sklopljeno četiri-pet brakova. Ima već i rođene dece, ali i raskida veridbe i razvoda – priznaje uz osmeh Lukić.
Jedno je sigurno: gde god da se ode, može se naći partner i plesati kao da se znate 100 godina, mada se prvi put vidite.
Kako je od bordela iz predgrađa Buenos Ajresa tango stigao do Evrope i razbio tabue, budući da su svi dotadašnji standardni plesovi nalagali određenu distancu među igračima? U pariskim plesnim dvoranama pojavio se posle Drugog svetskog rata, da bi na neko vreme praktično nestao, a svoj povratak doživeo je s pojavom muzičara Astora Pjacole devedesetih godina prošlog veka. Put do mnogih zavodljive note pronašle su ispredajući različite životne priče, od odlaska na pijacu do ozbiljnih ljubavnih, pa i političkih problema.
„Todo tango” organizator je petog festivala „Novi Sad – tango grad”, koji će se održati od 23. do 26. avgusta. Ove godine dovode Argentinca Anhela Koriju, jednog od najboljih maestra tanga i koreografa, i njegovu suprugu, Sicilijanku Klaudiju Sortino, koji će održati četiri seminara-radionice i nastupiti na Grand milongi, centralnom subotnjem događaju. Osim toga, u Sinagogi će biti održan koncert „Tamburica tango”, jedinstven spoj beogradskog „Beltango kvinteta” i Velikog tamburaškog orkestra RTV-a, gde će nastupiti i Dejan Lukić s Anom Nauparac Despotović. Ovogodišnja novina je i „Sinefilija tangera”, na kojoj će argentinski reditelj Leonel Mitre prezentovati kratkometražne dokumentarne filmove, koji će publici približiti tango i pokazati im da se pleše svugde. U Galeriji Matice srpske, doktor elektrotehnike s Instituta „Vinča”, ali i poeta, Roman Balvanović održaće predavanje „Ritam kao prvi jezik – od plesa u poeziji i od flamenka do tanga”. Nedeljna završnica odigraće se na terasi Petrovaradinske tvrđave, gde će u plesu moći da im se pridruži zainteresovana publika.
S. Milačić