Testovi na drogu biće podeljeni na roditeljskim sastancima
Oko 20.000 testova na narkotike, koji su kupljeni iz budžeta Grada, podeljeno je novosadskim osnovnim i srednjim školama, koje ovih dana treba da ih raspodele roditeljima.
Reč je o akciji koju je pokrenulo Koordinaciono telo za borbu protiv nasilja u školama, na inicijativu pojedinih roditelja, kao jednu od mera preventive korišćenja droge među školarcima. Ideja je da roditelji, ukoliko to žele, uzmu test koji se koristi u kućnim uslovima, a rezultate mogu da zadrže za sebe. Za nabavku testova, koji su namenjeni učenicima srednjih i sedmih i osmih razreda osnovnih škola, iz gradskog buyeta izdvojeno je deset miliona dinara.
„Testovi su stigli, ali ih još nijedan roditelj nije pokupio. Nakon što smo u avgustu dobili i zvaničan dopis o akciji, o tome smo obavestili Savet roditelja, a o testovima se pričalo i na roditeljskim sastancima. Uskoro će se ponovo sastati Savet roditelja, gde će opet biti reči o tome“, kaže direktor OŠ „Kosta Trifković” Milan Spasojević.
On dodaje da je diskreciono pravo u tom slučaju prednost za roditelje, ali da oni već imaju druge načine da saznaju da li njihovo dete koristi neku opojnu supstancu pa se možda i zbog toga još uvek ne opredeljuju za testove. Ipak, Spasojević podseća na to da je cilj akcije preventiva i suzbijanje narkomanije u novosadskim školama, što opravdava tu inicijativu.
U OŠ „Vuk Karadžić” na Salajci podela testova predstoji sledeće nedelje, kada će pedagog organizovati zajedničke roditeljske sastanke, posebno za sedmi, a posebno za osmi razred. Tada će za roditelje biti organizovano predavanje o opojnim supstancama i biće podeljeni edukativni materijali.
„Prošle nedelje smo urgirali preko Saveta roditelja da alarmiraju ostale roditelje i informišu ih o testovima. Oni su nam i savetovali da sastanke organizujemo sledeće nedelje da bi uspeli da ih informišu na vreme, kao i da će, po njihovoj proceni, na sastanke doći oko 85 odsto roditelja. Inače, Savet broji 18 članova i većina ih je za to da uzmu testove, složivši se da je to korisna praksa“, kaže direktorka te osmoletke Zorica Zeljković.
Na sličan način će o testovima informisati roditelje i u Srednjoj školi „Svetozar Miletić”.
Pošto je Novi Sad prvi grad u Srbiji koji je pokrenuo takvu iicijativu i sličnih akcija nije bilo ranije direktor Srednje škole „Svetozar Miletić” Nebojša Bulatović kaže da ne može da oceni kakav će biti odziv roditelja. On dodaje da očekuje da neće svi hteti da uzmu testove, ali da se nada da će akcija uspeti.
„Bitno je da objasne roditeljima da je to na dobrovoljnoj osnovi i da nisu dužni da otkrivaju rezultate, da se radi isključivo kod kuće i da roditelji, tek ako žele, mogu da obaveste školu i druge nadležne institucije o evetualnim pozitivnim rezutatima“, objašnjava diretor te srednje škole Nebojša Bulatović.
„Škola nema pravo da se meša u odluku roditelja o korišćenju testova“, napominje direktor novosadske osmoletke „Kosta Trifković” Milan Spasojević.
Ukoliko se desi slučaj da škola ima opravdano pravo da se umeša, onda se to radi po postojećim zakonskim propisima, u saradnji s roditeljima, Centrom za socijalni rad, a po potrebi i s drugim institucijama.
D. Ristić