Treće doba: Muzika je lek za dušu
Konferencijom „Poboljšanje kvaliteta života starih uz muziku, vežbanje, rekreaciju i kvalitetno provedeno slobodno vreme”, održanom u sali Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine, započeo je drugi dan Međunarodnog festivala horova trećeg doba „Život je pesma”. S tog mesta poslata je poruka da niko ne može sam, te da se jedino u sinergiji različitih sadržaja koji se tiču socijalne politike, sporta, kulture i turizma, može pokazati pravi potencijal našeg društva.
– Kada dođe vreme za penziju, nameće se pitanje „Šta sad, šta ću sa svojim slobodnim vremenom?” – o moći muzike u trećem dobu govorila je dirigentkinja hora „Muzika sanat” mr Hermina Guga Sarka. – Slobodnog vremena nema. Pogledajte kulturno-umetnička društva, odete na njihovu probu i postanete svesni da ne možete da odredite godine tih ljudi. Oni su puni života, elana, snage, prosto zrače. Nema ničeg lepšeg za čoveka ili ženu koji se time bave, a ni za njihovu porodicu koja zna da su im majka, otac, baka ili deka na pravom mestu i da uživaju u onome što rade. Muzika je stvarno lek za dušu! Već samo spremanje za hor, o nastupima da ne govorimo, daje smisao njihovom životu. Odlaze da pevaju, a time i sebi i drugima pokazuju da je život lep.
Mnogo je ljubavi kroz pesmu koncentrisano i ljubav nije samo benefit mladih. Kreativne aktivnosti pružaju ljudima u trećem dobu više nego neophodan osećaj da vrede i nisu zapostavljeni.
– Kvalitet života bitan je za svakog čoveka, a pogotovo za treće životno doba – u ime Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova poručila je dr Milka Budakov. – Kakav će život biti kada se čovekov radni vek završi, kada bude mogao da se posveti nekim drugim aktivnostima, zavisi od njegovih psihofizičkih sposobnosti.
Dirigenti Aleksandar Munjin i Damir Milošević, prvi u španskom horu „Centro de dija”, a drugi u srpskom horu „Spomenak”, izneli su svoja iskustva o funkcionisanju horova. Opšti zaključak je da u horu vlada porodična atmosfera. Svi postanu jedinstvena celina, familija bez koje ne mogu da zamisle život. Čak ima primera u kojima pevanje direktno utiče na njihovo zdravstveno stanje – bol prestaje.
– Fizička aktivnost sigurno utiče na bolji kvalitet života – zaključak je mastera sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Novom Sadu Darinke Korovljev. – Ona balansira i mentalnu i fizičku komponentu. Uvođenjem fizičke aktivnosti i zdravog načina života poboljšavaju se aspekti kvaliteta života u društvenom, psihološkom i fiziološkom smislu, a to su: bolja samostalnost, funkcionalnost, samoefikasnost, bolje samovrednovanje i jači osećaj zadovoljstva sopstvenim životom. Hipokrat je odavno rekao: „Rešenje je u umerenosti” . Kada bismo svakom pojedincu mogli pružiti pravu dozu nege i vežbanja, ni premalo, ni previše, pronašli bismo najsigurniji put ka zdravlju.
B. Pavković